Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Müziğin Peşine Takılıp Küba'ya Gitmek...

   Sonda söyleyeceğimi başta söylemeliyim: Bu yazı başta İbrahim Ferrer, Omara Portuondo, Compay Segundo yani kısacası Küba'nın Buena Vista Social Club ve 2000'lerde yeniden ünlenen 50'lerden kalma Küba müziğinin hikayesidir...

   Müziğin Peşine Takılıp Küba'ya Gitmek...
   Levent Özçelik
   Insider

   23.10.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   “Yaşamak için evde ayakkabıları temizliyor, boyuyor cilalıyordum. Bir işim yoktu, küskünlük içindeydim, artık şarkı söylemek istemiyordum. Artık yaşamak da istemiyordum. Çünkü büyük bir hayal kırıklığına saplanmış, müziği inanılmaz bir hayal kırıklığıyla bırakmıştım. Sonra “Adamın biri seni arıyor” dediler; arayan Juan de Marcos’du. Şarkı kaydedecektik ve para vereceklerdi. Kıyafetimi değiştirdim, elimi yüzümü yıkadım ve evden çıktım. Ben oraya rekorlar kıracak bir albüm yapmaya değil vokalistlik yapmaya gitmiştim...”

   Bu sözlerin sahibi; 1950’lerde Pacho Alonso, Orquesta de Chepin gibi önemli orkestralarda çalmış, Buena Vista Social Club’ın kadife sesli vokali İbrahim Ferrer. Bu sözlerin ardından 7 yıllık bir macera başlıyor. İçinde bir de Grammy Ödülü olan bu döneme altın yıllar da diyebiliriz. Dünyanın her yerinde konserler veriyorlar. İbrahim Ferrer efsanesi 70 yaşından sonra müziğe geri dönüyor.

   Ferrer efsanesinin kişisel hikâyesi ise yine sahnede son buluyor. Son dönemde vokalistliğini yapan İdiana Valdes Ferrer’in son günlerini şu şekilde aktarıyor; “Son konseri iptal etmek için çok ısrar ettik ama kabul etmedi, ‘Çıkıp söyleyeceğim’ dedi. İki şarkıda bir oksijen tüpüne bağlanması için ara veriyorduk. Konseri bitirdi ve 4 gün sonra onu kaybettik.”

   Küba müziğinin altın yıllarında bu efsane isimleri, İngiliz prodüktör Nick Gold ve Kübalı müzisyen Juan de Marcos bir araya getiriyor. Bir araya gelinmesinin ardından ilk albüm 1997’de çıkıyor. Bu sırada Compay Segundo 90, Ruben Gonzalez 78, Omara Portuondo 67 yaşında idi. Bugün çekirdek gruptan hayatta kalan tek kişi Omara, hâlâ sahnede ve en son 3 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul’da konser verdi.

   İlk kez Havana’ya gittiğimde onların şarkılarıyla harekete geçmiştim, gitmeden Buena Vista Social Club filmini bir kez daha izledim. Bugün yerinde bir spor salonu ve ev olan, 1950’lerin efsane kulübü Buena Vista Social Club’ın zemininde yürüdüm.

   Geçtiğimiz günlerde internette radarıma benim için çok özel bir belgesel takıldı. İngiliz belgesel yönetmeni Lucy Walker yeni bir belgesel çekmiş; Buena Vista Social Club: Adios! Belgeselde grubun çekirdek kadrosundan hayatta kalan Omara Portuondo ve Juan De Marcos Gonzales var. Film aynı zamanda grubun lideri olan Juan de Marcos’un izinden gidiyor. Grup üyelerine ve geçmişlerine dokunuyor, Omara ve Juan Marcos ile geçmişe, anılara gidiyor.

   Tekrar Havana’ya gittiğimde aslında aklımda bir kitap yazmak fikri yoktu; belki de bu grup beni kitap yazmaya itti. Havana sabahlarına Chan Chan, Dos Gardenias, Veinte Anos, Candela ile başlardım, her gün, sıkılmadan... Küba sokaklarından yayılan müzik; dünya sabahlarının enerjisi, öğle sonralarının siestası, akşamlarının romantizmi oldu. Sonrasında pek çok kez gittim Havana’ya. Didik didik ettim şehri ve çevresini. Ve 2012 yılında Havana / Bir Gün Mutlaka kitabım yayımlandı. Müzik, eski otomobiller, sıvası dökük binalar, pencereden sokaklara sarkan çamaşırlar, Havana ve Küba gerçeğiydi. O albümün peşinden gittim ve bazen eski bir üstü açık Amerikan otomobiliyle, bazen “coco taxi" araçlarıyla, çoğu zaman da yürüyerek keşfettim Havana’yı.

   Buena Vista Social Club, adını Havana’da 1940 yılında kapanan bir üye kulübünden alıyor. O yıllar Küba’da ırkçılığın tavan yaptığı yıllar, siyahlar ile beyazlar ayrı mekânlarda yiyip içip eğlenebiliyor. Buena Vista Social Club küçük eski bir bina ve geniş bir bahçeden oluşan dönemin en iyi müzisyenlerinin performans sergilediği, Afro-Cubanların dans ettiği bir mekân.

   Küba Halkının Çileli Tarihi

   Sömürgecilik öncesi yerli Taino Halkı müzikli kutlamalarıyla ünlü idi. Küba’nın İspanyol toprağı ilan edildiği 1492 yılında yerli halkın tamamı öldürüldü. 1500’lerde Afrika’dan köleler getirildi, kölelik karşıtı hareketler şiddetle bastırıldı. 1886 yılında kölelik kaldırıldı. 1880’lerde Avrupalı ve Afrikalı Kübalıların kaynaşmasıyla Doğu Küba müziği “Son” doğdu. Şair Jose Marti bağımsızlık hareketini canlandırdı. 1889 yılında Küba İspanya’dan bağımsızlığını kazandı. 1900’lerde Conga dahil tüm Afrika davullarının çalınması yasaklandı. 1920’de Küba radyosu yeniden “Son” müziği çalmaya başladı. 1940’larda Arsenio Rodriguez şarkılarında Conga çalmaya başladı. 1950’ler Küba müziğinin altın çağıydı.

   1997 yılında çıkardıkları albümleri ile dünyayı kasıp kavuran Buena Vista Social Club, Alman yönetmen Wim Wenders’in onları keşfetmesiyle işin seyri daha da değişti. Nick ve Juan de Marcos’un fikriyle Doğu Kübalı müzisyenler ve Afrika gitarlarıyla 1950’ler tarzı bir büyük orkestra - grup albümü yapmak istiyorlardı. Ry Cooder’ı aralarına alarak 1950’ler müziğinin yaşayan müzisyenlerini 50 yıldır kullanılan ancak kırık dökük halde bulunan bir stüdyoda bir araya getirdiler. Vokallerde başta Omara Portuondo ve Compay Segundo vardı. Ry Cooder; yumuşak bir erkek vokale ihtiyacımız var dediğinde herkesin ortak kararı o ses kesinlikle İbrahim Ferrer’di.​

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Laila

   Hep gitmek istediğim Bi yer😍

   Yorum Yap

   Küba hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam