Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Müzeler Haftası'nda Türkiye'den Rotalar

   Tarihi, sanatı ve kültürü geleceğe taşıyan hazinelerimiz.

   Kültürel ve tarihsel birikimi geçmişten geleceğe aktarmanın en önemli mekânları müzelerdir. Tarihin ve bugünün en kıymetli depoları, somut hafıza mekânlarıdır müzeler. Bir çocuk için müze ziyareti, geçmişe bakıp geleceğe atılan bir adım; hayal gücünü, merakını, sorgulama yetilerini zenginleştiren bir deneyimdir. Arkeoloji, sanat, bilim, gelenek, tarih gibi eşsiz içeriklerle kurulan ve geliştirilen müzeler bir toplumun gelişiminin de göstergeleri olur çoğu zaman.

   Müze kelimesi nereden doğmuş?
   Kelime, köken itibariyle Antik Yunanca’dan geliyor. “Mouseion” kelimesinden museum(ing.), musée(fr.) kelimelerine dönüşerek Latin dillerinde yerini alan kelime, etimolojik olarak “Musalar’ın Yeri” anlamına geliyor. Yunan mitolojisinde sanatın, yaratıcılığın kaynağı, ilham tanrıları, esin perileri olarak geçen Musalar, bugüne de ilham vermeye devam ediyor.

   Müzelerin tarihindeki temel unsurlardan biri koleksiyonculuk, biriktiricilik. Soylu kesimlerin değerli eşyalarının, sanat eserlerinin birikerek koleksiyonlaşmasıyla ilk müzenin kurulduğu söyleniyor. Önceleri ayrıcalıklı bir kesimin ziyaret edebildiği ya da sahip olabildiği koleksiyonlar, zaman içerisinde halka açılarak büyük bir adım atılmış. 1683 yılında Oxford’da yer alan Ashmolean Müzesi, halka açılan ilk müze. Bugün dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi ünvanına sahip olan, Paris’in göz bebeği Louvre Müzesi de halka ilk açılanlardan. 

   MÖ 300 yıllarında kurulduğu düşünülen dünya üzerindeki ilk müzeden bugüne, tarihin durmayan akışından bize kalan objeler, sanat eserleri, bilgiler, araçlar, kalıntılar bize çok şey öğretiyor. Bizim, insanlık tarihini, doğayı, evreni anlamaya çalışarak yekpare fakat rengârenk ortak hafızamızı kurmamızı sağlıyor. Böyle büyük bir değere sahip olan müzelerin en eskileri ve içerik bakımından en iyi korunmuş olanları UNESCO’nun koruması altında. Bu değerlerin kıymetini aktarmak ve farkındalığı geliştirmek için ICOM (International Council of Museums), 1977’de 18 Mayıs’ı Müze Günü ilan ediyor. 1977’den bu yana dünya çapında farkındalık yaratılan bu özel gün, ülkemizde de bir hafta boyunca süren etkinlikler, ücretsiz müze ziyaretleri ile kutlanıyor. 

   Müzeler haftası olan 18-24 Mayıs tarihleri arasında, medeniyetlerin beşiği olan Anadolu gibi zengin bir değere sahip olan coğrafyamızda gezip görülecek müzelerden birkaçını sizin için derledik.     


   Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul

   Topkapı Sarayı Müzesi, Türkiye’de en çok ziyaret edilen tarihî müzelerin başında geliyor. İstanbul’un tarihî yarımadasının, Sarayburnu’nun göz dolduran yapısı Topkapı Sarayı, Osmanlı döneminde yüzlerce yıl hanedanın evi ve imparatorluğun yönetim merkezi olmasıyla tarihî anlamda büyük öneme sahip.

   Harem, Revan Köşkü, Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Hazine gibi bölümlerinde Osmanlı dönemini yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz. Padişahlara, ailelerine, saray çalışanlarına ait kişisel eşyalar, kıyafetler, mobilyalar, yemek takımları, silah koleksiyonları ve daha birçok önemli koleksiyon, dönemin ruhunu, tarzını, dünyaya bakışını anlayabilmek için paha biçilmez değere sahip.

   İstanbul Arkeoloji Müzeleri
   Çinili Köşk, Eski Şark Eserleri ve Arkeoloji müzelerinden oluşan bir müzeler kompleksi olan yapı, Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. İmparatorluğun yayılmış olduğu topraklardan, Anadolu’dan birçok medeniyete ait materyallerin getirilerek kurulduğu müze, toprak ile medeniyetin bir arada incelenebileceği, Türkiye’de Arkeoloji biliminin mabedi sayılabilecek bir mekân. 

   Bir milyona yakın esere ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzeleri’nde, her bölüm kendi konseptinde biricik eserlere ev sahipliği yapıyor. Çinili Köşk, çini ve seramik sanatının değerli örnekleriyle doludur. İlk inşa edildiğinde Güzel Sanatlar Akademisi binası olan Eski Şark Eserleri binasında doğu medeniyetleri ve kültürlerinden eserler yakın coğrafyaları bize tanıtır. 

   Neo-klasik mimari üslubun en güzel örneklerinden biri olan Arkeoloji Müzesi binası ise içlerinde en görkemli olanı. Yıllar evvel Sidon Kral Nekropolü kazılarında ortaya çıkarılan İskender Lahdi, Tabnit Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Likya Lahdi gibi büyük önem taşıyan eserlere ev sahipliği yapıyor.   

   Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara

   Ankara’nın ilk müzesi olan Anadolu Medeniyetleri, Mustafa Kemal’in isteği üzerine Anadolu’nun birçok köşesinden getirilen Hitit eserlerinden oluşuyor.  Tarihî binalar olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restore edilmesiyle oluşturulan müze, Anadolu’nun Paleolitik Çağ’dan Hitit İmparatorluğu ve Lidyalılar dönemine dek tarihin objeler, eşyalar, belgeler aracılığıyla incelenebileceği derin bir hazine. Anadolu’nun yazılı tarihinin ilk belgelerini barındıran bu müze, 1997 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilmişti. Anadolu’nun kalbinde yaşayan başkent Ankara’nın ve Anadolu topraklarından gelmiş geçmiş kültürlerin dünyasına büyülü bir adım atmak isteyenler bu müzeyi mutlaka görmeli.

   İzmir Efes Müzesi

   Batı Anadolu'da yeşeren ve medeniyetlerin izlerini taşıyan muazzam bir antik kent olan Efes (Ephesus), Efes Müzesi ile de bu mirasa sahip çıkılacak ayrı bir kültürel mekân yaratmış. İzmir, Selçuk'ta bulunan antik kent ve müzesi, Miken, Hellen, Roma, Bizans ve daha birçok her biri kendi içinde derin bir tarihe sahip medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Müzede Efes Artemisi heykeli, Eros başı, Priapos heykeli, Sokrates başı gibi kent tarihinin önemli eserlerinin yanı sıra kazılarda bulundukları bölgelere göre sınıflandırılmış salonlarda döneme ait ev gereçlerinden kozmetik aletlere, tıp materyallerinden fresklere, mozaiklere kadar nice detaylı eser bulunmakta.

   Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

   Nizip ilçesindeki kazılarda ortaya çıkan Zeugma Antik Kenti'nden getirilen mozaikler, heykeller, çeşmeler, mezar stelleri, sütunlar ile oluşturulmuş Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi ve dolayısıyla arkeoloji ve müzecilik dünyası için el üstünde tutulan bir hazine değerinde. MS 2. yüzyılı işaret eden Maenad nam-ı diğer Çingene Kızı mozaiği müzenin en önemli parçalarından biri ve aynı zamanda simgesi hâline gelmiş bir eser. Antik dönemin, erken Süryani döneminin üslubuna ait eserleri ve yoğunlukla ince ince işlenmiş bir tarihi yansıtan mozaikleri inceleyebileceğiniz müze, Mezopotamya'nın benzersiz hazinelerinin arasında başı çekiyor desek abartmış olmayız.

   Troya Müzesi, Çanakkale

   Binlerce yıllık bir tarihi barındıran Troya Ören Yeri'ne ait eserlerin bir araya getirilmesiyle kurulan Troya Müzesi, 2018 Ekim ayında açılan çok yeni bir projenin somutlaşmış hâli. Antik kentin giriş kısmında konumlanan müze, Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ndeki koleksiyonların da buraya taşınmasıyla oldukça geniş bir eserler toplamına sahip olmuştur. Mimari anlamda da oldukça etkileyici olan yapıya bir rampadan inerek ulaşıyorsunuz. Toprağın ve tarihin derinlerine doğru bir adım atıyormuş hissini yaratan bu inişte iki yanınızdaki duvarlarda Troya'ya ait bilgilerin canlandırmaları size eşlik ediyor olacak.

   Troya Antik Kenti'ne ait akla gelebilecek sayısız materyalin, sanat eserinin bulunduğu müzedeki gezinizde, üç boyutlu modellemelerin, animasyonların anlatımından yararlanma seçeneğiniz de var. Binlerce yıl öncesinden bir antik kent ile çağdaş mimari ve teknolojik imkânları bir araya getiren Troya Müzesi'nin, meraklı ziyaretçilere sunacağı çok şey var.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam