Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Mumbai Hırsızlar Pazarında Bir Antika Rüyası

   Mumbai’nin en büyük bit pazarlarından birisine davetlisiniz.

   Enerjisi hiç tükenmeyen, tezatlıkları ile de sizi sürekli şaşırtacak olan bir şehir: Mumbai. Çok derin bir kültürün hüküm sürdüğü ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri ve içinde çok fazla zıt durumla karşılaşabilirsiniz. Ülkedeki gelir dağılımının adaletsizliği bunun başlıca nedeni ama sosyal olarak baktığınızda, oldukça fazla göç alan şehir bunu kaldıramıyor belki de. Aradığınız zaman bu şehirde birçok olumsuzluk bulabilirsiniz. Ama kültürü ve tarihine, çevrenizde gezinen farklı farklı binlerce insana ve güler yüzlerine odaklandığınızda ise Hindistan’ı bir başka güzel görmeye başlarsınız.

   1995 yılından bu yana şehrin ismi, resmî olarak Mumbai. Ondan öncesinde ise Bombay’dı. Fakat bu şehrin birçok lakabı da var. Kırsal kesimde yetişen Hintliler için bu şehir, rüyaların gerçek olduğu bir yer. Rüyalar gerçek olamadığında da Chor Bazaar’a doğru bir yolculuğa çıkan hayatlar ortaya çıkıyor. Banliyöleri ile birlikte 20 milyondan fazla nüfusu besleyen şehir, elbette ki herkese yetişemiyor. Her şeyiyle apayrı bir dünya Mumbai. Elbette turistlerin akın ettiği oldukça fazla yer var ancak bu yazıda Mumbai'nin en büyük bit pazarlarından Chor Bazaar'ı ya da halk arasındaki adıyla Hırsızlar Pazarı’nı tanımaya çalışacağız. 

   Marathi ve Hindu dillerinde yer alan “chor” kelimesi dilimizde, “hırsız” anlamına geliyor.

   Asırlardır farklı bir çok medeniyeti misafir eden şehirde en büyük etkiyi İngilizler bırakmış. İngiliz Kapısı, Tac Mahal Sarayı Oteli, Coloba bölgesindeki bir çok yapı İngilizler tarafından yapılmış. Hindistan’ın bu farklı tarihi ve renkli kültürü bir çok eser yaratmış ve çoğunun yolu Chor Bazaar’dan birşekilde geçiyor. Aklınıza gelebilecek her türden eşyayı ve antikayı bu pazarda bulmanız mümkün.
   Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bu Pazar, uzun yıllar boyunca hırsızların çalıntı malları sattığı bir yer hâline gelmiş. Hâlâ daha var mı bilinmez ama en çok turisti burada göreceğinizi garanti edebiliriz. Oldukça çok eşya alınıp satılıyor ki küçük çapta bir kaosun içinde kalmanız muhtemel. Pazarın asıl adı “Gürültülü Pazar” anlamına gelen “Shor Bazaar”dan geliyor.

   Chor Bazaar ile ilgili çok yaygın bir söz var: “Eğer Mumbai’de bir şeyinizi kaybederseniz, onu muhtemelen Chor Bazaar’da bulursunuz.” Çalıntı malların olduğu bir gerçek. Ama burada satılan ürünlerin birçoğu da ikinci el. Taklit ürünler de, gerçekten tarihî değeri olan eşyalar da var. Satın alabileceklerinizin sınırı yokmuş gibi görünüyor. Pazarın müşterilerine sunduğu oldukça geniş bir ürün gamı var. Eski radyolar, eski fotoğraf makineleri, antika heykelcikler, çoğu yüz yılı aşkın bir süre önce yapılmış masalar, sandalyeler, ev eşyaları, hatta kapılar… Aklınıza gelmeyecek ve görünce şaşıracağınız bir çok şeyi burada bulabilirsiniz. Pazarın gözdesi ise elbette antikalar. Bir koleksiyoncunun ilgisini çekecek çok fazla parça var burada. İlaç kutuları, savaştan kalma objeler, gemi parçaları... İyi bir koleksiyoncu için bir cennet denebilir, acemiler için ise daha iyi bir başlangıç düşünülemez.  

   Chor Bazaar

   Pazarı sabahtan akşama gezseniz de bitiremiyorsunuz. Dikkatinizi çekecek çok fazla ürün olunca, her tezgâhın başında harcanan vakit artıyor. Zaten her tezgâhın başında kalabildiğiniz kadar fazla kalmalısınız. Ne aradığınızı belki siz bile daha bilmiyorsunuz ve o aradığınız şey, “vakit kaybetmeyeyim” diyerek uğramadığınız bir tezgâhın arkasında olabilir. Bu riski almayın.

   Chor Bazaar’da pazarlık şart! Yeteneğinizle doğru orantılı olarak beğendiğiniz malı 4 veya 5 kat daha ucuza alma şansınız var. Neyle ilgileniyor olursanız olun size hitap eden bir şey mutlaka bulacaksınız.

   Chor Bazaar’da tanıdık görüntülerle karşılaşmanız mümkün. Arabaların üzerinde yatan kedilere aşinasınızdır. Burada da arabaların üzeri boş kalmıyor. Tek farkla; burada arabaların üzerinde kedi değil keçi var! 

   Önemli bir konuya da dikkat etmenizde fayda var: Pazarın en ilgi çeken ürünlerinden olan heykelciklerden birini satın aldıysanız, mutlaka faturalandırın. Aksi hâlde tarihî eser kaçırma suçlamasıyla havaalanında bir anda popüler olabilirsiniz. Popüler olmak güzel fakat bu şekilde olmasının hoşunuza gideceğini pek düşünmüyoruz...

   Şehrin ortasındaki bu Pazar, şehrin kimliğini gerçekten yansıtıyor. Pazarın ortasındaki Mutton Caddesi'nde de aradığınız antikayı bulabileceğiniz muhtemel dükkânlar sıralanmış vaziyette sizi bekliyor. Tarihî bir çok eser Mumbai’de yaşayan başka bir kesimin de oldukça dikkatini çekmiş. Hindistan film sektörünün kalbi olan Bollywood yapımcıları için de Chor Bazaar, çok önemli bir tedarik merkezi durumunda. Filmlerinde, özellikle de tarihî filmlerinde kullanacakları bir çok malzemeyi Chor Bazaar’dan sağlıyorlar. Bir Hint filmi izlerken aksesuarlara özellikle dikkat edin. Büyük ihtimalle sizin de bir çok antikayı edindiğiniz Chor Bazaar’dan çıkmış bir aksesuardır.

   Burada ilgi çeken bir tezgâh grubu da klasik Hint filmlerini afişlerini satan ve hareketli Hint müziklerinin plaklarını satan tezgâhlardır. Eğer farklı ve renkli bir şeyler arıyorsanız bu afişler tam size göre. Bu büyük pazarda dolaşırken elbette yorulacaksınız ama yılmak yok... Hint sokak lezzetleri, seyyar tezgâhlarda baharatlı yemekler sizi bekliyor! Sonrasında pazarın ünlü dondurmacısı Taj’ın yüz yılı aşkın süredir aynı tarifi kullandığı ünlü dondurmalarından tadabilirsiniz.

   Chor Bazaar gerçekten çok büyük ve Mumbai’nin ruhunu da oldukça iyi yansıtıyor. Bu pazardaki kalabalık, kargaşa, sıcak insanlar… Pazarda yaşadıklarınız, şehirde yaşayacaklarınızın küçük bir özeti gibi.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Mumbai hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam