Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Moğol Rock Şarkılarıyla O Günlere Dönmek...

   Bilmediğin ya da adını bilmek istemediğim bir yerde uyanmak ne garip bir şey değil mi?

   Moğol Rock Şarkılarıyla O Günlere Dönmek...
   Levent Özçelik
   Insider

   25.07.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Savaş çığlıkları, distorsiyonlu tovshuur (Moğol gitarı), morin khuur (Moğol kemanı), Tumur Khuur (Moğol arp), savaş davulları ve sımsıkı bir sound. İlk dinlediğimde bana Metallica şarkılarını sadece çello ile çalan Finli rock grubu Apocalyptica’yı hatırlatmıştı. Ancak The HU farklı geleneksel Moğol - Hun çalgılarını ve kendi bestelerini çalıyorlar. Grubun adı HU, büyük olasılık Hun - Moğol İmparatorluğu’ndan geliyor... Stillerine “Hunnu Rock” diyorlar. Batı kültüründe Hunlar olarak bilinen eski bir Moğol İmparatorluğu olan Hunnu'dan esinlenilmişler.

   Morin khuur, tumur khuur ve tovshuur ilk kez canlı olarak Moğolistan kırsallarında dinlemiştim. O güzel öğle sonrası uykularımdan biriydi yine. Bir göletin yanıbaşına iliştirilmiş Moğolların “ger” yani “yurt” adını verdikleri çadırlardan birinin önünde uyumuştum. Uyumadan hemen önce “kımız” içmiş ve yine kısrak sütünden yapılan kuru peynir yemiştik. Uyandığımda rüzgara karışan, uzaktan bir müzik geliyordu. Kuşkusuz o hafiften bildiğim kulağıma daha önce de çalınan Moğol geleneksel müziğiydi. Kısacası nefis bir Moğolistan öğle sonrasına uyanmıştım. Atların kulağınıza fısıldadığı yerlerden birindeyim. Asya’nın en kurak ve ıssız bölgelerinden biri. Biraz ötede bir bölümü Moğolistan diğeri Çin Halk Cumhuriyeti’ni kapsayan dünyanın en büyük 5 çölünden biri olan, uçsuz bucaksız Göbi Çölü başlıyor. 

   Bilmediğin ya da adını bilmek istemediğim bir yerde uyanmak ne garip bir şey değil mi? Orhun Kitabeleri’nin 30-40 kilometre batısında olduğumu biliyorum sadece. Moğolların "Millennium Yolu" dedikleri yolda ilerleyip Harkhorin kenti ve Orhun Anıtları’na gideceğiz. Ancak büyüleyici doğa ve yolda tanıştığımız Moğolların ısrarı sonucu Moğol arkadaşım Timur ile birlikte burada mola veriyoruz. Aslında çok uzun bir yol değil ancak Moğolistan asfaltları dünyanın en tehlikeli otoyolları olabilir. Bir anda dev çukurla karşılaşabiliyorsunuz. İlave olarak kolayca aracınızı tamir ettirebileceğiniz servis ve tamirciler de yok her yerde. 


   Örneğin bir önceki gün başkent Ulanbatur’dan yola çıktığımızda yolumuz önce Trans Sibirya Ekspresi ile kesişmişti. (Bilindiği gibi Moskova’dan Vladivostok’a uzanan yolculuğunun en en önemli duraklarından) Ardından yolun kıyısında bulunan irice bir karavanı ziyaret etmiştik. Karavanda yaşayan insanlar Moğolistan asfaltlarını onaran ekibin mekanıydı. Hayal etmek bile ilginç; yıl boyunca Moğolistan kırsallarında asfalt onaran bir ekip öylece yaşamlarını sürdürüyorlar.

   Ger yani yurt Moğol kültürünün ayrılmaz bir parçası. Yazları vadi ve ozalara indirdikleri bu çadırları eksi 30-40 dereceleri bulan kış aylarında dağlara kuruyorlar. Bu arada sanmayın ki “Ger” sadece Moğol kırsallarında var. Başkent Ulanbatur’da çok katlı bir binanın yanı başında kurulmuş “gerler” görebilirsiniz. Ger tek bir bölümden oluşuyor yani tek oda. Bir - iki sedir, bir köşede mutfak, yerde minderler ve dışarıya açılan bir kapı. Kısacası ger yaşamı geçmiş yüzyıllardan bir parça olarak günümüzde öylece duruyor. 

   Gobi Çölü 

   Gobi Çölü dünyanın en geniş sınırlara sahip olan 5 çölünden bir tanesi. Kapladığı alan yaklaşık olarak 1,5 milyon kilometrekare. Bu büyüklük ülkemiz topraklarının neredeyse iki katına eşdeğer. Gobi Çölü’nü Altun Dağı, Yin Dağları, Tanrı Dağları, Altay Dağları ve Hangay Dağları çevreler. Uzunluğu yaklaşık olarak 1600 kilometre, genişliği ise 500 ile 950 kilometre arasında değişir. Moğol kırsalında ve Gobi Çölü'nde macera turlarını sevenler için bu bölgede iki iyi kamp alanı var. Bunlardan biri; Bayangobi Kamp diğeri ise Bishigt Khan Kamp.

   Byambasuren Davaa Filmleri

   Moğolistan ile ilgili önemli dökümanterler çeken Byambasuren Davaa'yı es geçemeyiz. Ulan Batur'da doğan Almanya'da yaşayan Moğol yönetmenin üç dokümanter filmi özellikle kültüre ait çok şey anlatıyor. Bunlardan ilki Cengiz Han'ın İki Atı (The Two Horses of Genghis Khan). Büyükannesine verdiği sözü tutmak için Ulan Batur'a gelen Moğol şarkıcı Urna Chahar - Tugchi, Çin Kültür Devrimi'nin kargaşasında büyükannesinin sakladığı kemanı ünlü at başı kemanı yapımcısı Hicheengui'ye getiriyor. Verdiği söz ise bu keman ile eski Moğol şarkısı "Cengiz Han'ın İki Atı"nın yeniden icra edilmesiydi.

   Byambasuren Davaa'nın Oscar adayı olan diğer yapıtı ise yapıtı Sarı Köpeğin İni adlı film Moğolistan kırsalını çok iyi anlatıyor.

   Yönetmenin National Geographic yapımı Ağlayan Deve (Weeping Camel) adlı filmi ise ülkeye farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Moğolistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam