Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Modern Kent, Vahşi Doğa Yolculuk Cape Town'a

   Afrika kıtasının en ucunda bir şehir hayal edin. Etrafı dağlarla çevrili eşsiz bir doğa, modern bir yaşam, pırıl pırıl caddeler ve lezzetli yemekler. Bütün bunların bir araya gelmesi zor gibi gözüküyor değil mi? O zaman gelin Cape Town'a yolculuk yapalım.

   Şehrin Geçmişi

   Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biri olarak kabul edilen Cape Town, Atlantik ve Hint okyanuslarının birleştiği noktada yer alıyor. Şehrin Afrika’da olduğuna bakmayın, geçmişinden kaynaklı, birçok yerde farklı kültürlere rastlayabiliyorsunuz. Bu yüzden buraya Afrika’nın Avrupa’sı da deniliyor. Çünkü hem Afrika hem Hollanda hem de İngiliz kültürleri bir arada... Güney Afrika 1960'ta bağımsız bir cumhuriyetken Hollandalılar, altın ve elmasın bulunmasından sonra da İngilizler bölgeyi işgal etmiş. Hollandalılar, İngilizlerin gelmesiyle bölgenin iç kesimlerine çekilmişler ve savaşarak mücadele etmişler. Bugün kullanılan komando tabiri, Hollandalıların o yıllarda kendilerine verdikleri isimden gelmektedir. 

   Efsanevi Lider Mandela
   Geçmişte söz hakkı olmayan yerel halkın kurtarıcısı, kitleleri peşinden özgürlük için sürükleyen efsane lider Mandela... Onun için ülkenin kaderini de değiştirdi desek yanlış olmaz. Halkının özgürlüğü uğruna 17 yıl hapis yatan bu liderin yeri Cape Town’da hiç şüphesiz ayrı bir yeri var. İki dönem cumhurbaşkanı olan Mandela'nın kurduğu sistem sonrası bugün devleti yöneten kademe, siyahların elinde olsa da büyük şirketler hala beyazların elinde bulunuyor. Şehirde iki tip yaşam mevcut. Biri beyazların bulunduğu bölgelerde son derece lüks bir yaşam, diğer bölgelerdeyse durum bunun tam tersi... Bu yüzden turistler beyazların olduğu bölgeyi gezebiliyor. Diğer bölgelere güvenlik nedeniyle girilemiyor. 


   Şehrin Simgesi Masa Dağı

   Cape Town’ı cazip hale getiren şeylerden biri de doğal güzellikleri. Bunlar arasında sayabileceğimiz ve turistlerin ilgisini çeken şey ise Table Mountain, yani Masa Dağı. açısından çok cazip bir yer. Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen, yaklaşık bin metre yüksekliğindeki dağa, tepesinde sis bulutları olduğu zamanda çıkılamıyor. Hava açıksa 360 derece dönebilen teleferikle dağın zirvesine ulaşabiliyorsunuz. Bulutların üzerinden şehri izleyebiliyor, gün batımının keyfini çıkarabiliyorsunuz. Gelen turistler en çok Waterfront bölgesini ziyaret ediyor. Barlar, oteller, restoranlar, kafeler ve büyük bir alışveriş merkezinin bulunduğu bölge cıvıl cıvıl. Camps Bay ise bölgenin en ünlü sahil bölgelerinden. Burada da gidebileceğiniz plajlar ve restoranlar var. Bir yanda yemyeşil bir bitki örtüsü ve dağlar, bir yanda masmavi bir okyanusun olduğu Camps Bay’de kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

   Eğlencenin Adresi Long Street

   Long Street'te Eğlenmek ve Afrika kültürünü isteyen isteyenlerin ilk adresi. Sanata meraklıysanız Old Biscuit Mill’i görmenizi tavsiye ederiz. Eski bir bisküvi fabrikası olan bina, günümüzde sanat, tasarım, moda ve seramik çalışmaları yapan atölyeler barındırıyor. Binada ayrıca restoranlar da bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise üç yıl üst üste dünyanın en iyi 60 restoranı arasına girmeyi başaran The Test Kitchen Restaurant. 

   Ümit Burnu

   Cape Town'a gelmişken Afrika'nın en güneybatı ucundaki Ümit Burnu'nu görmemek olmaz. Ümit Burnu tam olarak iki okyanusun sularının karıştığı nokta. Burası 1488 yılında Portekizli bir kaşif tarafından keşfedilmiş. Kaşif, buraya geldiğinde bir fırtınaya yakalanıyor ama Ümit Burnu'nu geçince fırtınadan kurtuluyor. Bu yüzden buranın adını Fırtınalar Burnu koyuyor. Dönemin Portekiz Kralı "Fırtınalar Burnu insanları korkutuyor. Buraya Ümit Burnu diyelim.'' diyor ve o günden bu yana burası Ümit Burnu olarak anılıyor.

   Cape Town'da ziyaret edebileceğiniz başka bir yer de 360 m yüksekliğindeki dünyanın en yüksek feneri. 1850'lerde yapılan fener, çok yükseğe inşa edildiği için bulutların üstünde kalıyor ve denizcilere bir faydası olmuyor. Denizcilerin itirazlarına bir gemi karaya çarpıp batıncaya kadar kimse kulak asmamış. Kazanın ardındansa fener kapatılmış ve yerine bugün hala kullanımda olan küçük bir fener inşa edilimiş.

   Ümit Burnu'na giderseniz yolda uğrayabileceğiniz ilginç bir yer daha var. Boulders Beach'te kutupların dışında sadece bu bölgede yaşayan Güney Afrika penguenleri bulunuyor. Bölgede sadece Cape Town'a özgü fokları da görebilirsiniz. Körfezden 15 dakikalık tekne yolculuğu sonrasında fokların yaşadıkları adaya ulaşıp, bu hayvanları yakından görme olanağı bulabilirsiniz.

   Kentteki en etkileyici şeylerden biri de Hermanus'taki balinalar. Her yıl belirli aylarda kıyıdan 5-6 metre mesafeden kendilerini gösteriyor ve seyredenlere şov yapıyorlar.

   Meyve Cennetindeki Ters Mevsimler

   Eğer burayı ziyaret etmek isterseniz önceden uyaralım, burası güney yarım kürede yer aldığı için Türkiye ile ters mevsimleri yaşıyor. Türkiye’de sonbaharken, Güney Afrika'da ilkbahar oluyor. Deniz suyu sıcaklığı ise yaz-kış 14 derece civarında. Capetown, Honululu'dan sonra dünyanın en rüzgarlı ikinci şehri sayılıyor. Gitmeden önce bunları da göz ardı etmeyi unutmayın.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Güney Afrika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam