Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Mezopotamya'nın Esrarengiz Şehrinde Balıklıgöl

   Şanlıurfa, tarihiyle olduğu kadar efsaneleriyle de ünlü bir şehir. Hemen hemen her yerinde tarihten bir parça bulabileceğiniz şehrin en ünlü yerlerinden biri de Balıklıgöl. Şanlıurfa'nın turizm merkezlerinden biri olan Balıklıgöl, yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Şanlıurfa gezinizde mutlaka listenizde yer alması gereken başlıca yerlerden birisi. Hikayesiyle, manzarasıyla, temiz havasıyla ve mimarisiyle büyüleyici bir atmosfere sahip.

   Balıklıgöl’ün Sırrı

   Ülkemizde kültürel miras olarak bırakılan, tarihe tanıklık etmiş birçok eser ve yapıttan biri de Şanlıurfa’da bulunan Balıklıgöl’dür. Şanlıurfa'daki kalenin hemen önünde bulunan Balıklıgöl, zaman içinde birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Kanallarla birbirine bağlanan iki büyük havuzdan biri Aynzeliha, diğeri ise Halilürrahman Gölü olarak da biliniyor. Göl olarak bilinen bu iki havuz, aslında akarsuya bağlıdır ve şehri dolaşır. Daha sonra ülke sınırlarından çıkarak Suriye'ye doğru devam eder. Göllerin kaynakları karstik kökenli su kaynakları grubundandır. Bu kaynaklar günümüzden milyonlarca yıl öncesinde kalkerlerden oluşmuş ve zamanla etrafı çevrilerek göle dönüşmüş. 

   Balıklıgöl’ün Tarihçesi
   Buranın ilginç bir hikayesi var. 6. yüzyıla kadar buradaki derelerden toplanan sular bu gölde toplanırmış. O dönemde oluşan bir su baskınında birçok insan hayatını kaybedince Bizans İmparatoru, İstanbul'dan duruma bir çözüm bulmaları için birçok mühendis göndermiş. Çözüm, oluşabilecek diğer su baskınlarına karşı bir duvar örmek ve suların toplanmasına engel olacak başka bir kanal kazmak olmuş ve işe de yaramış. Bugün bu kanal Krakoyun Deresi olarak biliniyor. Halk bu iyiliğin karşısında şehri kurtarıcısının adıyla, yani Jüstinyen olarak adlandırmışlar.    Halilürrahman Gölü, 150 m uzunluğunda ve 30 m genişliğindedir.<br>Aynzeliha Gölü ise 50 m uzunluğunda ve 30 m genişliğindedir. Zamanında burada yüzme yarışmaları da düzenlendiği biliniyor.

   Balıklıgöl’ün Gizemli Hikayesi

   Dilden dile dolaşan Balıklıgöl’ün efsanesi ise şöyledir: Nemrut adındaki kral, döneminde korku saçan biri olarak bilinir. Bir gün gördüğü rüyayı din adamlarına yorumlatır. Ülkedeki doğacak çocuklardan bir tanesinin onu öldüreceği yorumunu alan kral, o sene doğan tüm çocukların öldürülmesini emreder. İbrahim Peygamber'in annesi bunu duyarak kaçar ve bir mağaraya sığınır. Çocuğu burada doğurur ve mağarada bırakır. Rivayete göre onu bir ceylan bulup onu emzirir. Askerler çocuğu bulup kralın karşısına çıkarır. Nemrut, çocuğu olmadığı için onu sever ve büyütür.

   Nemrut’un zulmü, haksızlığı ve putlara tapışı, halkında putlara tapmaya zorlanışını gören İbrahim Peygamber insanların kendi elleri ile yaptıkları bu putların Allah olmadığını söyler. Halka bu düşüncelerini anlatır. Halk korkudan ağzını açamaz. Nemrut’un evlat edindiği Zeliha, ona inanır ama Nemrut’tan o da çok korkar. Hz. İbrahim ile Zeliha arasında bir sevgi bağı oluşur. Bir tören günü herkesin törene gittiği an Hz. İbrahim sarayın putlar bölümüne girer. Bir baltayla bütün putları parçalar, baltayı da en büyük putun üstüne asar. Törenden dönenler endişeye kapılır. Nemrut’a haber verirler. Rahipler bunu Hz. İbrahim’in yapabileceğini öne sürer. Nemrut bir kurulla onu yargılar. Hz. İbrahim: “Görüyorsunuz ya işte balta büyük putun omzunda. Balta kimdeyse bu işi o yapmıştır.” der. Öfkelenen Nemrut: “Bir taş parçası baltayı eline alıp bu işi nasıl yapar?” diye haykırınca Hz. İbrahim: “İşte benim anlatmak istediğim de budur. Siz kendi ellerinizle yaptığınız bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını bekliyorsunuz. Tanrı diye ona tapıyor, adak adıyor, başınız dara düşünce ona koşuyorsunuz. Bu gerçekten tanrıysa neden diğerlerini kırmasın?” deyince şaşkınlık geçiren Nemrut ve çevresindekiler İbrahim’in üzerine yürürler.

   Nemrut, Hz. İbrahim'in yakılmasını emreder. Her taraftan toplanan odunlar Halil-ürrahman Gölü'nün bulunduğu yerde yığılır. Odunlarla kocaman bir dağ meydana getirilir. Nemrut'un kalesinin kuzeyinde iki büyük sütun yaptırılır. İbrahim Peygamber'in bu sütunlar arasına gerilerek halatla ateşe fırlatılması düşünülür.

   Zeliha gece gündüz babasına yalvarır ama Nemrut'un yüreği yumuşamaz. Hz. İbrahim sütunlar arasına gerilen halattan ateşe fırlatılır. Odun yığınlarının ortasına düşer düşmez ateşler göle, odunlar balığa dönüşür. Halilürrahman Gölü adı buradan gelir. Balıklar yandıkları için üzerinde kara lekeler oluşur. Balıklara üzülen Zeliha'nın gözyaşlarından oluşan küçük göle de Zeliha'nın gözyaşları anlamına gelen Aynızeliha adı verilir.

   Şanlıurfa'nın önemli bir tarihi dokusu olan Balıklıgöl, günümüzde hala yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bugün büyük bir havuz olan ve etrafı yontulmuş taşlarla çevrilmiş bu göl, sadece tarihsel değil dinsel ve kültürel açıdan da önemli bir yere sahip.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam