Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Masmavi Şehir, Chefchaouen, Fas

   Hem pastel tonları hem de gökkuşağının tüm renklerini harikulade bir uyum ve gizemli bir güzellikle birleştiren Fas, huzurlu ve otantik bir deneyim arayanların ilk tercihlerinden. Marakeş, Fez, Kazablanka gibi şehirlerin gölgesinde kalmış olsa da bu gölgeden yavaş yavaş sıyrılmaya ve dikkat çekmeye başlayan bir yerden bahsedeceğiz; Chefchaouen ya da Türkçe adlandırılışıyla Şafşavan.

   Gizemli Mavi

   Kuzey Afrika atmosferini hissedebileceğiniz Fas’ta, Rif Dağları’nın manzarasıyla kurulu tablonun mavisi Şafşavan’a uğramak bu gizemli atmosferi kat be kat artıracaktır. Şafşavan’da tüm yapıların duvarları huzur veren yumuşak bir maviye boyalı. İspanyol ve Yahudi mirasını taşıyan bu mavi kasabanın kendisi kadar kültürü de renkli ve gizemli.

   Bölgenin genelinden farklı olarak Arapça yahut Fransızca’dan ziyade İspanyolca’nın hâkim olduğu, Endülüs kültürünün etkisinin hissedildiği bu mistik ve dinamik kasabada mavinin hikâyesi Orta Çağ’a uzanıyor.

   Bu dinlendiren rengi, kasabaya 1400’lü yıllarda, İspanyol engizisyonundan kaçarak gelen Yahudilerin geleneklerinin getirdiği söyleniyor. Bazı açıklamaya göre bu renk gökyüzünü yansıtışıyla Tanrı’yı ve cenneti çağrıştıran bir inanışın sonucu.

   Açıklaması her ne olursa olsun, Orta Çağ’dan bugüne kültürünü koruyabilmiş bu mavi şehrin içine girdiğinizde herhangi bir açıklamayla tarif edemeyeceğiniz bir etkiyi yaşayacağınız kesin. Daracık ve labirent misali dolambaçlı masmavi sokaklarda fantastik bir dünyanın içerisinde gezinir gibi gezinmek büyüleyici bir deneyim olacaktır. 

   “Mavi Huydur Bende”

   İnsan sesleriyle dolu yaşayan sokakların çarşıların arasından geçip Uta-el Hamam diğer adıyla Kasbah Meydanı’na varacak, mavinin içerisine kurulmuş yeşili, kırmızısı, moru, sarısıyla rengârenk dükkânları ziyaret edip bir rengin içinde binlercesini bulacaksınız. Baktığınız her açıda, İkinci Yeni şairimiz Turgut Uyar’ın dizelerinin aklınıza gelmesi muhtemel, zira şair misali bu şehir de her açısından “Mavi huydur bende” der gibi bir güzellikte.
   Hangi açıdan fotoğraf çekeceğinizi şaşıracağınız, tepeden görünüşüyle binalardan bir denizi andıran, gökyüzüyle bir olmuş bu güzel şehir size keyfi, ilhamı, sakinliği ve daha nice duyguyu yaşatacak.
   Eski şehir duvarlarının biraz ötesinde bulunan Ras el-Maa (Suyun Başı) Şelalesi, yerellerin de gezginlerin de keyifle vakit geçirdikleri bir alan. Yine şehir dışında yer alan Targa Kalesi ve Camisi 1200’lere ait bir yapı ve yükseğe konumlandırılmış olması sebebiyle buradan Şafşavan’ın görüntüsü oldukça etkileyici. Manzarayı seyre dalıp fotoğraf çekmeyi unutmayın sakın. Özellikle gün batımında maviyle birleşen pembe-kızıla çalan gökyüzü ruhunuzda fantastik ve mistik bir hikâyenin tadını bırakacak cinsten
   Şafşavan’ın çokça dile getirilmeyen fakat oldukça ilginç bir yanı da şehir surlarının dışında oldukça geniş bir alana yayılmış kenevir tarlaları. Araştırmalara göre dünyada üretilen kenevirin yarısından fazlası bu kasaba yakınındaki arazilerde yetiştiriliyor. 

   Neler Yapılır?

   Yolunuzu Şafşavan’a düşürecekseniz yapmadan dönmemeniz gereken birkaç şeyi de hatırlatmamız gerekiyor. Fas mutfağının lezzetlerinden tagine’i denemelisiniz. Kuskus yatağında balık, bolca sebze ve elbette bolca baharatla hazırlanan bu yemek damak tadınıza uyduğu takdirde hafızalarınıza da kazınacak bir lezzet. Baharatları ve karışımları bol olan Fas mutfağının lezzetlerinin ardından midenizi de biraz rahatlatmak gerekecektir. Bu durum sadece size özgü değil, zira mideyi ferahlatan bir geleneği de mevcut bu toprakların. Yemeklerinizin ardından yeşil çay, nane ve biraz da şekerle hazırlanan, Şafşavan ve Fas için gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası olan nane çayını keyifle yudumlayabilirsiniz. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fas hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam