Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Manchester'da Sıra Dışı Hareketler

   İngiltere'nin büyüleyici şehri Manchester, kültür sanattan tarihi yapılarına, eşsiz kütüphanelerinden müzelerine, doğal güzelliklerinden bol seçenekli eğlence anlayışına kadar İngiltere ziyaretçilerinin öncelikli tercihlerinden. Sanayi devrimiyle birlikte bir endüstri şehrine dönüşen Manchester, gerçek bir seyahat deneyimi vadediyor.

   Avrupa'nın finans merkezi olmasının yanı sıra dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri sayılan İngiltere'yi her yıl 5 milyonun üzerinde turist ziyaret ediyor. Özellikle seyahatlerinde kültür, sanat ve tarihi önemseyenlerin vazgeçilmezi ise ülkenin en görkemli şehirlerinden biri olan Manchester. Bilim, sanat, eğitim, spor ve sanayi alanlarında da öncü olan Manchester, İngiltere’nin kuzeybatı bölgesinde yer alıyor. Ticari imkânları sayesinde çeşitli uluslara ev sahipliği yapan Manchester, öğrencilerin de çokça tercih ettiği şehirlerden. Bunun yanı sıra Manchester için "İlklerin şehri" demek de mümkün. Örneğin atom ilk kez burada parçalandı. İlk sanayileşme yine bu şehirde gerçekleşti ve ilk demir yolu burada yapıldı. İşte tüm bu faktörler Manchester'ın dünya tarihinde yerini almasını sağladı.


   Manchester'ı dünya çapında önemli kılan en önemli özelliklerinden biri eşsiz güzellikteki tarihî yapıları ve Victoria mimarisine sahip genel görüntüsü.

   Komünist Manifesto, Manchester'da yazıldı

   Kültürel ve tarihî zenginliği, bu çok özel şehri doğal olarak yerli ve yabancı turistler için ilgi odağı hâline getiriyor. Manchester, İngiltere’de yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen üçüncü şehir. Siz de Manchester’ın sıra dışı atmosferinde kaybolmak istiyorsanız öncelikle bir liste yapmalısınız. Böylelikle seyahatinizi daha anlamlı ve verimli hâle getirebilirsiniz. "Kültür-sanat gezisi yapmak isteyenler için Manchester eşsiz bir seçim" demek rahatlıkla mümkün. Şehrin en önemli noktalarından biri hiç şüphesiz halk kütüphanesi Chetham. Dünya siyaset tarihine damga vurmuş yazar, filozof ve ekonomist Karl Marx’ın Friedrich Engels'le birlikte "Komünist Manifesto"yu yazdığı yer bu kütüphane. Manchester Merkez Kütüphanesi ve Portico Kütüphanesi de kültürel odaklı ziyaretçilerin dikkatini çeken diğer kütüphaneler.

   ​Manchester Sanat Galerisi ise sanatseverlerin başını döndürecek güzellikte eserlere ev sahipliği yapan önemli mekânlardan. Manet, Gauguin gibi Fransız empresyonistlerin, Max Ernts gibi Alman sanatçıların eserlerini barındıran büyük bir koleksiyona sahip. İngiliz işçi sınıfının tarihine ilişkin koleksiyonların sergilendiği İnsanlık Tarihi Müzesi ve kentin ulaşımında kullanılan 60 eski otobüsün ve diğer araçların sergilendiği Ulaşım Müzesi’ne uğramanızda da fayda var. Önemli bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmış Manchester Üniversitesi, öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında. Ayrıca, Mısır sergilerinin ve bilimsel koleksiyonların bulunduğu Manchester Müzesi’ne çok yakın konumda. 

   Buram buram tarih kokan şehir

   Şehrin tarihî dokusunu hissetmek isteyenler, Manchester Katedrali ve Manchester Belediye Sarayı'nı gezi listelerinin başına yerleştirmeliler. 1422-1506 yılları arasında inşa edilmiş katedralde Hz. İsa’nın modern elbiselerle tasvir edildiği bir fresk bulunuyor. Şehrin sıra dışı panaromik manzarasını görmek isteyenler ise, Neo-gotik mimariye sahip Belediye Sarayı’nın kulesine çıkmayı unutmamalı. 

   Bilim ve Sanayi Müzesi

   Manchester'daki enteresan gezi duraklarından biri de Bilim ve Sanayi Müzesi. Klasik arabaların yanı sıra tekstil sanayisine ait su ve buharla çalışan makinelerin sergilendiği müze, Hava ve Uzay Galerisi’yle de ziyaretçilerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

   600 dönümlük devasa park: Heaton

   Gün boyunca kültür ve sanat gezilerinden yorulanlar için dinlenebilecekleri harika mekânlar bulunuyor Manchester’da. Botla gölde gezebileceğiniz, hayvan çiftliği ve ormanlığın bulunduğu Heaton Park, 600 dönümlük arazisiyle Manchester’ın en büyük parkı. Bunun yanı sıra, kanallar boyunca restore edilmiş Victorian Evleri eşliğinde yürüyerek sakin bir gün geçirebileceğiniz Castlefield, gezginleri fazlasıyla mutlu edebilir. Yine Bridgewater Kanalı’nda tekne turuna çıkılabilir, manzaranın keyfi sürülebilir.

   Bu şehirde pub kültürü hâkim

   Manchester'da İngiltere'nin kasvetli havası hâkim. Seyahat için en uygun zaman hava sıcaklığının 17-20 derece arasında olduğu yaz ayları. Eğer seyahatinizi yaz ve sonbahar aylarına denk getirirseniz çeşitli festivallere katılma imkânı bulabilirsiniz. Peki bu şehirde eğlenmek isteyenleri neler bekliyor? Pub kültürü tabii ki hâkim eğlence anlayışı; ancak çeşitli gece külüpleri, canlı müzik ortamları ve barlar da alternatifler sunuyor. The Mint Lounge, Kosmonaut, Artisan popüler mekânlardan bazıları. Üniversite ve öğrenci sayısının fazla olması Manchester’ın gece hayatını olumlu yönde etkiliyor.

   Manchester'da Ne Yemeli

   "Fish and Chips" yani balık ve yanında patates kızartması tüm İngiltere’ye ait bir yemek kültürü olsa da Manchester’da da mutlaka denenmesi gerekir. Şehirde yoğunlukla İspanyol, İtalyan, Hint, Pakistan ve Çin mutfağı lezzetlerini bulmak mümkün. Farklı lezzetler peşinde olmayan Türk gezginler için merkezde pek çok Türk restoranı da hizmet veriyor. Manchester’a kadar gitmişken İngiliz kahvaltısının tadına bakmadan da olmaz tabii.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Manchester hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam