Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Londra'nın Gerçek Kraliçesi

   Garden Lodge yerleşimi, Kensington, Londra’da sakin bir sokakta yer alıyor. Hüzün dolu mektup yığınları olmasa, buranın bir zamanlar rock müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Queen grubunun solisti Freddie Mercury'nin evi olduğunu asla tahmin edemezsiniz.

   Mercury 1985'te eve taşınırken, ev görkemli bir şekilde dekore edildi. Garden Lodge başlangıçta, sahip olduğu stüdyolarda gece partileri ve akşam geç saatlerde yapılan birçok kayıta ev sahipliği yaptı. Ancak, Mercury’nin sağlığı bozulmaya başladığı zaman göz önünden geri çekildi. Ünlü rock star, HIV pozitif teşhisini reddediyor, konserlere daha az çıkıyor ve bu evde daha fazla zaman geçirmeye başlıyordu. Giderek zayıflayan Mercury’nin yanında çoğunlukla eski sevgilisi ve en iyi arkadaşı Mary Austin vardı. Mercury 24 Kasım 1991'de öldü. Evi ve arazinin çoğunu Mary Austin’e bıraktı.


   Freddie Mercury'nin gösterişli sahne kişiliğinin aksine, ev hayatı tenha ve onun için özeldi. Bu, evin ve bahçenin manzarasını koruyan uzun taş duvarlarla çevrili Garden Lodge'da bir kez daha açıkça görülüyor. Mercury öldükten sonra isteği üzerine yakıldı ve külleri Mary Austin'in asla ifşa etmeyeceğini belirttiği gizli bir yere konuldu. Bugünlerde dünyanın birçok yerinden Londra’ya gelen hayranları saygılarını gösterecek bir mezar bulamadıkları için buraya geliyorlar. İfade etmek istediklerini uzun taş duvarlara, ‘’Stüdyo Kapısı’’ ve ‘’Köşk Bahçesi’’ yazan kapılara harf ve hatıralarla bırakıyorlar.

   Tarihe Kazınmış Efsane

   Mary Austin ve ailesi, dekorun hâlâ Freddie Mercury tarafından bırakıldığı gibi aynı olduğu Garden Lodge'da yaşıyor. Bu dostluk Freddie'nin adımlarını, sesini, hayatını her metrekaresine nakşettiği evde korunmaya devam ediyor. Evin bulunduğu sokağa ise Mercury’nin ölümünün üzerinden yirmi yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen, Queen hayranları bugün hâlâ şarkıcıyı hatırlamak, anmak için mektup, çiçek, hediye bırakıyorlar. Efsaneleşmiş bir müzisyenin anısı, kişiliği, unutulmayacak performansları sevenleri tarafından korunarak yeni nesillere taşınıyor.

   Dünyaca ünlü bir rock star olunca hâliyle dünyanın birkaç yerinde müzeniz olması çok doğal. Eğer Montrö’deyseniz Casino Barriere de Montreux içerisinde yer alan Queen Studio Experience’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

   Freddie Mercury 1978 yılında Montreux Caz Festivali'ne gelmiş ve Queen ile birlikte Jazz albümünü burada kaydetmiş. Bu esnada Ceneva Gölü ile Montrö’ye aşık olmuş ve buraya yerleşmeye karar vermiş. Eski gazete haberleri, kostümleri, stüdyolarının bir replikası, orijinal el yazısı kağıtlar, minik ve güzel bir müze oluşturulmuş. Freddy Mercury’nin Leman Gölü kıyısındaki heykeline de uğrayıp mutlaka bir resim çektirmelisiniz.

   Doğduğu Ev

   Gerçek adı Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury'nin doğduğu ev aslında Zanzibar Adası’nda. Evet, Freddie Mercury Zanzibarlı. UNESCO tarafından koruma altına alınan Zanzibar’ın en eski yerleşim bölgesi Stone Town’daki kapısında Mercury House yazan bu ev, günümüzde alt katı genişçe bir hediyelik eşya dükkanı, üst katı butik otel ve en üst kat da restoran olarak kullanılıyor. Bu restoranda Queen’in şarkıları eşliğinde yemek yiyebiliyorsunuz.

   Bu arada kısa bir not verelim. Freddie Mercury'nin evine, 70. doğum yıl dönümünde İngiltere'de ülke tarihinin önemli simgeleri için verilen mavi plaka sembolü verildi. Ülke tarihini etkileyen yapılara verilen ve üzerinde yapının tarihçesinin yazılı olduğu mavi plakalara İngiltere'nin birçok kent ve kasabasında rastlanıyor. Ülkenin müzik tarihinin en önemli gruplarından Queen'in kurucusu ve solisti Freddie Mercury'nin vefatından yıllar sonra, doğduğu eve yerleştirilen mavi plaka sayesinde, Mercury'nin varlığının İngiltere tarihi için önemine de değinilmiş oldu.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Londra hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam