Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Lavanta Tarlalarını Fotoğraflamak

   Aylardan Temmuz oldu mu uçsuz bucaksız mor lavanta tarlası görselleri Instagram'ı kaplar...

   Lavanta Tarlalarını Fotoğraflamak
   Murat Tomruk
   Insider

   05.08.19

   Divan Grubu Genel Müdürü / Fotoğrafçı

   Sizi bu sefer lavanta avı için Fransa’nın Provence bölgesine götüreceğim... Tabii her zamanki gibi pratik bilgiler eşliğinde.

   Doğru zaman dilimi Temmuz ayının 7’si ile 20’si arası. Öncesinde tam olgunlaşmamış çiçekleri, sonrasında ise sadece saplarını görme ihtimaliniz yüksek. Marsilya Havalimanı’na uçmanızı öneririm. Hem bölgeye yakın, hem de uçak bilet fiyatları bir nebze daha makul. Araba kiralamak şart ve çok önemli bir not... Amman diyim en ucuz kiralayana gitmeyin! 3 saat bekleyenini gördüm. Benim tercihim doğal olarak Avis/Budget. 😊

   İstikamet 1 saat kuzeydoğu istikametinde Valensole Platosu. Sonuçta tarla aradığınız için gidip doğru bölgeyi bulamadan geri dönmek de var. İşin doğrusu ben ancak 3. seferde bulabildim. İşte Seturday de bu yüzden var. Bildiklerimizi paylaşalım. Valensole Kasabası’na varıyorsunuz. Orada kısa bir mola. Lavantalı dondurma olmazsa olmaz... Vee D8 karayolundan 13km yine kuzeydoğu istikameti. Yolda lavanta kokusu ciğerlerinize dolarken diyorsunuz ki “Herhalde en güzel tarla bu! Değil, 2 km sonra daha güzelini görüyorsunuz. Onun için tarlaların en güzelinin, tabii ki bence, size koordinatını vereyim (43°53'43.8"N, 6°06'55.5"E) stres yapmayın... Uçsuz bucaksız ve ortasında bir taş ev. Günün her saati ayrı güzel. Ne yazık ki sosyal medya sayesinde diğer tüm güzellikler gibi fazlasıyla keşfedilmiş... Kalabalık. Ancak güzel bir açıdan sonsuza uzanan morluğu yakalamak mümkün. Bir diğer istikamet de yine Valensole’den D6 karayolu üzerinden 5km, bu sefer güneybatı’ya (43°49'22.7"N, 5°56'15.2"E). Burada lavanta tarlaları ile ayçiçeği tarlalarını iç içe görebiliyorsunuz... Farklı açılar, farklı desenler... Benzer kalabalık.

   ​Lavanta bölgeleri için sanırım bu kadar ipucu yeter. Çünkü tarlalar içinde kaybolmanın ve sonunda keşfetmenin çok ayrı bir tadı var.


   Biraz da esas konumuza, fotoğraflama işine dönelim. Akıllı telefonlarla, yine Vivid Mode'da güzel sonuçlar almak mümkün. Ama biz fotoğrafçılar eziyet çekmeyi çok severiz, onun için 10-15kg'lık fotoğraf çantalarımızı yanımızda taşırız. Birinci tavsiye... Ne lensiniz varsa yanınıza alın derim. Geniş açı ile mor sonsuzluğu, zoom ile bu sonsuzlukta bahsettiğim taş evi, macro ile lavantaların detaylarını ve sabırlıysanız üzerindeki kelebekleri fotoğraflayabilirsiniz. En güzel zaman yine yumuşak ışıkta, gün batımında (Temmuz'da 21:20 civarı), acıkan kalabalık da dağıldığı için meydanın biz fotoğrafçılara kaldığında.

   Ne fotoğraflamak istediğiniz doğal olarak size kalmış. Lavantaların oluşturduğu mor geometrik desenler, uzaktaki bir ağaç veya taş ev, karşı ışıkta çiçekler üzerindeki parıldamalar... Ama o bölgenin en popüleri hiç kuşkusuz, mor rengi ile muhteşem bir kontrast oluşturan, sarı veya beyaz uzun elbise giymiş hanımefendileri fotoğraflamak. 100 metre içerisinde farklı ülkelerden, farklı ırklardan, benzer kıyafetlerle yine benzer pozları veren onlarca model.

   Önemli bir not da... arılar! Bazen belinize kadar gelen lavanta öbeklerinin her birinde 15-20 tane görmeniz mümkün. Saldırgan değiller ancaaakk bu öbeklerin arasında doğru perspektifi yakalamak için 200-300 metre yürüdüğünüzde, hele hele bazılarının üzerinden atladığınızda, pek hoş olmayan bir acıyı yaşamanız olası. Tavsiyem uzun ince kumaş bir pantalon, hatta estetik kaygıları bir kenara bırakıp paçaları çorap içine sokmanız.

   Provence gidip sadece lavanta fotoğrafı çekip dönmek olmaz. Muhakkak görülmesi gereken, kendini %100 korumuş otantik kasabalar var. Roussillon, Gordes (giderseniz Abbaye de Senanque'ye inmenizi öneririm), Les Baux de Provence, L'Isle sur la Sorgue ve Moustiers Ste Marie... Benim tavsiyelerimden sadece birkaçı.

   İyi yolculuklar.


   Photo Credit: Murat Tomruk

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Ateş Kutsal

   Çok güzel yazı olmuş !

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam