Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuzey Vietnam'ın Başkentinde 72 Saat: Hanoi

   Vietnam'ı anlamak istiyorsanız yola önce Kuzey Vietnam'ın başkenti Hanoi'den başlamak gerek. Çünkü Güney'in kapitalist başkenti Saigon'un aksine Hanoi; emekçi, gururlu halkı, yerel motifleri, dillere destan el sanatları ve dünyanın 7 harikasından biri olan Ha Long körfezi ile kelimenin tam anlamı ile büyülü bir yer. Peki ya bu nefis ve her daim hareketli şehirde sadece 72 saatiniz varsa?

   Kuzey Vietnam'ın Başkentinde 72 Saat: Hanoi
   Bahar Akıncı
   Insider

   20.03.19

   Dünyanın dört bir yanını gezer, gezdiği her köşenin hikâyesini yazar.

   “Hanoi’ye doğru alçalmaya başlıyoruz” anonsu ile gözlerimi açıyorum. İlk kez bir yolculukta, hem de ekonomi uçtuğum halde mışıl mışıl uyudum. “Şimdi jet lag benden korksun” diye geçiriyorum içimden. Az sonra Vietnam’dayım. Gitmek için yıllarca totemler yaptığım, fotoğraflarına baktığım, dijital uydu haritalarından neredeyse her bölgesini karış karış ezberlediğim Vietnam’da. Buraya gitmenin iki yolu var. Vize alabilmek için bir tur şirketi ile hareket etmek çok daha kolay. Bunun için konusunda uzman bir acente ile hareket edebilirsiniz. Tur paketi almak yerine, “kalacak yerimi de programımı da kendim ayarlarım” diyenlerdenseniz, Qatar Airways’in ya da Türk Hava Yolları’nın Hanoi ve Saigon uçuşlarından faydalanabilirsiniz.

   İlk durağım; hala bozulmadan duran, sosyalist düzenini tüm dünyaya karşın koruyan ama bunun yanı sıra sanat, sokak yemekleri, ürkek insanları ve rengarenk tapınakları ile başımı döndüren Hanoi City

   Hanoi’ye Giriş
   Hanoi, tarihsel olarak yaklaşık bin yıldır Vietnam’ın siyasi merkezi konumunda. Vietnam ise Nguyen hanedanlığı döneminde Fransız Çinhindi sömürgesinin (Kamboçya, Laos, Malezya, Myanmar, Tayland ve Singapur ve Vietnam’ı kapsayan coğrafi bölge) başkenti konumundaymış. 1976 yılında Vietnam’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle önce Kuzey ve Güney Vietnam olarak ikiye ayrılmış, 150 yıllık bir sürenin ardından Vietnam adı altında birleşmiş. 

   Hanoi, Vietnam'ın çeşitli tarihsel etkiler ile şekillenmiş olan en önemli kentlerinden biri. Kuzey’in nazlı başkenti. Orijinalinde Çin-Vietnam kökenli olan bu şehir,  Fransız sömürgesi altındayken Sovyet şehir plancıları tarafından şekillendirilmiş. 

   Günümüzde Hanoi, gelişen bir ülkenin canlı başkenti. Bulvarlar boyunca sıralanmış sömürge döneminden kalan eski villalar ve katedraller, Koloniyel dönemden kalma mahalleler; esnaf ve sanatkarlık anlayışının hüküm sürdüğü çarşılar ve ünlü markaların yer aldığı dev plazalar ile oldukça zengin bir yelpazeye sahip. Bu lüks plazalarda çalışıp öğle tatilinde hemen karşı kaldırımdaki sokak yemekçisinde, piknik tüpü üzerinde pişen sokak yemeğini yemeye gelen, tabure üzerine oturmuş takım elbiseli plaza çalışanlarına şahit olmak fotografik açıdan görülmesi gereken müthiş bir tezat. 

   Nerede Kalalım?​
   Otelimi her zamanki gibi modern şehrin değil, old town diye geçen eski çarşıların olduğu bölgenin yakınında seçiyorum. Sunway isimli otelim, temiz, güvenli, gitmek istediğim pek çok yere yürüme mesafesinde olan Hai Ba Trung semtinde. 1 gecelik oda fiyatı, bahar aylarında 300 liradan başlıyor. (2 kişilik oda + kahvaltı) Otel dışında aynı semtte, ev kiralama siteleri üzerinden oda ya da daire kiralama seçeneği de mevcut. Tek yapmanız gereken iyi araştırmak. 

   Motosikleti ya Sevdiren ya da Nefret Ettiren Şehir
   Hem Hanoi, hem de Güney’in başkenti Saigon’da (evet ben de bir çok Vietnamlı gibi, Güney’in başkenti Ho Chi Mihn City’ye eski ismi olan “Saigon” şeklinde hitap etmeyi tercih ediyorum) motosiklet sayısı, otomobil sayısının tam 5 katı. Yani şehirde her gün 1 milyon motorlu taşıtın trafiğe çıktığını kabul edersek, tam 5 milyon motosikletli insan da sabahın erken saatlerinden itibaren motosikletiyle birlikte yollara düşüyor. 

   İlk gün; enteresan fotoğraflar çekmenize (motor üzerinde halı satan ya da kavun taşıyan adam, işe giden döpiyesli topuklu ayakkabılı bankacı kız vs.) yol açsa da ilerleyen günlerde karşıdan karşıya geçme stresi ile bünyede ciddi gerginlikler yaratabiliyor.


   Bu gerginlik, şehrin “moto-taksis” ismi verilen motorlu taksilerini kullanmaya başladığınızda ise size hem eğlence, hem de zamandan tasarruf imkanı kazandırıyor. Korkmayın, tüm sürücüler trafik kurallarına son derece saygılı.

   Hoan Kiem Gölü'nün Etrafında Yürüyün

   Cuma

   Tarih boyunca pek çok efsaneye ilham kaynağı olan Hoan Kiem Gölü, özellikle sabahın erken saatlerinde muhteşem bir görüntüye sahip. Kelime karşılığı olarak "geri verilen kılıç" anlamına gelen gölü ziyaret ettiğinizde, şanslıysanız yerel rehberinizden efsanelerinden bazılarını dinleyebilirsiniz. Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız, gölün aynı zamanda bulunmaz kareler vaat eden bir yer olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kırmızı köprü özellikle çekim listenizde olsun.

   Thang Long Kültür Parkı'nı Keşfedin

   Sırada Thang Long Kültür Parkı var. Kentin kalbindeki bu dönümlerce yeşil alan sizi ülkenin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkaracak. İçindeki kale ise 11. yüzyılda Hanoi'nin başkent olması anısına yapılmış ve Unesco Dünya Mirası listesine alınmış. Aynı zamanda Vietnam'ın en sevilen lideri, Vietnam bağımsızlık hareketinin lideri Ho Chi Mihn'in yaşadığı sarı renkli mütevazi rezidansı mutlaka ziytaret edin. Ho Chi Mihn o kadar seviliyor ki, yediden yetmişe tüm Vietnamlılar onu kısaca "Ho Amca" olarak anıyor. Gerçek mumyasının sergilendiği mozolesi de yine bu alan içinde.

   Hanoi Train Street'i Görmeden Dönmeyin

   Her sabah 07.00'de ve her öğleden sonra saat 15.00 civarında, Hanoi'nin kalabalık, labirente benzeyen Eski Mahallesi'nde (Old Quarter) bir dizi dar sokaktan bir tren fırlıyor. Kocaman lokomotif evlerden, taburelerden, çocuklardan ve insanlardan sadece bir kaç santim uzaklıkta. Arada hiç bir güvenlik önlemi yok. Öylesine alışmışlar ki, sanki yanlarından dolmuş geçip gidiyor. Meraklısı için gerçekten eşsiz fotoğraf karelerine olanak veriyor. Tren caddesi, Hanoi'nin Eski Bölgesi'ndeki Le Duan ile Kham Tien caddesi arasında yer alıyor. Trenin geçtiği güzergaha Ngo 224 Le Duan ismi veriliyor.

   Literatür Tapınağı'nı Ziyaret Edin

   Cumartesi

   Hanoi'deki en dingin ve huzurlu yerlerden biri, hiç kuşkusuz Literatür Tapınağı. 11. yüzyılda inşa edilen tapınak aynı zamanda ülkenin ilk ulusal üniversitesi. Huzuru belki de Konfüçyüs'e adanmasından geliyordur, kim bilir? Tapınak sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücretsiz.

   Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi'ni Gezin

   Devasa boyutlara ulaşan muhteşem tablolara ve heykellere ilgi duyuyorsanız, burası tam size göre. Hanoi'de bulunan Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, özellikle savaş ve ülke sevgisi gibi temalar üzerine yoğunlaşan eserlerin yanında eski yüzyıllara ait çalışmalara da ev sahipliği yapıyor. Savaş esanasında bile kapanmayan müze, 1966 yılından beri hizmet veriyor.

   Sokak Yemeği Candır!

   Hanoi, sokak arası lezzet tutkunları için tam bir mabet özelliği gösteriyor. Pirinçten yapılan spagetti, naneli karamelize edilmiş soğan, yengeç mantılı çorba, özel terbiye edilmiş ızgara etler, karabiberle terbiye edildikten sonra vok'ta pişirilmiş yılanbalığı gibi pek çok sıra dışı lezzet sizi bekliyor. Bir başka gizli keşif noktası ise Chau yerel pazarı. Her köşe başında satılan taze bambu, turp yada şeker kamışını mutlaka denemelisiniz.

   Bonus: Akşam Yemeği İçin En İyi Seçenek

   Kentin kalbindeki kırmızı köprülü muhteşem Hoan Kiem Gölü'ne bakan çok özel bir Vietnam restoranı Cau Go. Genç İspanyol işletmecisi ve cana yakın ama mesafeli servis ekibi restorandan mutlu ayrılmanız için ellerinden geleni yapıyor. Hem manzarası, hem atmosferi hem de mutfağı ile çok başarılı.

   Ha Long Körfezi'ni Görmeden Hanoi'den Ayrılmayın

   Pazar

   Bütün hayatım boyunca yaşadığım en büyülü deneyimlerden biri Ha Long Körfezi'ndeki tekne turuydu. Hayatım boyunca unutmam. Nereye gidersem gideyim; ne yaparsam yapayım efsanevi Ha Long Bay'de geçirdiğim o bir geceyi mümkünü yok hafızamdan çıkaramam. Neden mi?

   Hanoi'ye kara yolu ile yaklaşık 3 saat mesafede yer alan Ha Long Körfezi, yerel dilde "Ejderha Körfezi" anlamına geliyor. Aynı zamanda dünyanın 7 yeni harikasından biri kabul edilen körfezdeki dev zümrüt kayalarının, ejderhaların püskürttüğüne inanıyorlar.

   3000'e yakın inanılmaz kireç taşından oluşan adacıkların "Tonkin Körfezi" içerisinde dağılarak oluşturdukları manzara akıllardan kolay kolay çıkacak gibi değil.

   Unesco'nun Dünya Mirası listesinde bulunan körfez, bu adacıkların içerisinde saklı sayısız mağaraya da ev sahipliği yapıyor. "Cave of Wonders", "Swan Islet", "Fighting Cock Islet", "Pelican Cave" gibi mağaraların bazılarının uzunluğu 2 km'yi buluyor.

   Ha Long Körfezi'nde günübirlik turların yanı sıra, konaklamak için 1 gecelik ahşap gemi turları da var. Özellikle gün doğumu ile birlikte pencerenizden göreceğiniz manzara inanılmaz! 2 kişilik şahane bir kamarada 1 gece akşam yemeği, sabah kahvaltısı, balıkçı köylerine ve mağaralara gidiş dahil 2 günlük konaklamanın fiyatı sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil kişi başı 220 Dolar'dan başlıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Vietnam hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam