Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuzey Ege'nin Dağ Köyleri

   Rumlardan kalma taş evler, köy meydanlarına yerleşmiş önlerine atılmış masa sandalyelerle kahvehaneler, dar sokaklar, zeytin ve zeytinyağcılar, kıyıya köşeye park etmiş Renault 12'ler, traktörler… Tipik Ege köylerinde ne gördüyseniz o anlayacağınız.

   
              Kuzey Ege'nin Dağ Köyleri
   Levent Özçelik
   Insider

   03.05.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Adatepe ve Ida Blue

   Gelelim Adatepe’ye. Ünlü Zeus Altarı’nın bulunduğu 10 dakikalık kıvrımlı dağ yolunun bir ucunda bulunan bu güzel ve tarihi yerleşim yeri zamana direnen nadir köylerden. Koruma altındaki Adatepe Köyü bu anlamda şanslı. Her yaz üst üste yeni binalar eklenmiyor mevcut olanlara. Mevcuttaki binalar da değerli olduğundan olması gerektiği gibi yenileniyor, dolayısıyla köy her gün daha da değerleniyor. Örneğin yıkılan evlerden toplanan taşlarla köyün tamamına hakim bir tepecikte “taş mektep” inşaa edilmiş. Köyde okul yaşında sadece iki çocuk olduğundan okul şu an hizmet vermiyor ancak bina sergi ve atölye çalışmaları için kullanılıyor. Ida Blue ise Varol ve Engin Civil’in Adatepe’ye saygı ve sevgi duruşu gibi. Bir avlunun etrafında iki katlı taş evlere serpiştirilmiş odalar ve bölgenin en güzel lokantalarından biri olan Refika var.

   Kaz Dağları’nda Adatepe ve Çamlıbel Köyü’nü diğerlerinden ayıran en önemli özellik kuşkusuz havası olmalı. Kuzey Ege’nin yaz-kış ılıman havası oraya gitmek hatta yerleşmek için hep sebep olmuştur. Uzatmadan o güzel köy meydadına önce Çamlıbel’e gidelim. Köyün tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Evler geçmişte tahta ve ağaçtan yapıldığı için geçmişte Tahtaköy’dü adı. Ancak 1972 tarihinde Çamlıbel olarak değiştirildi.

   Son kez rahmetli Tuncel Kurtiz ile karşılaştığımda gitmiştim Çamlıbel Köyü’ne. Sabah Zeus Altarı’nda gün doğumunu izlemiş ardından köye inmiştik. Tuncel abi yanında köpeği Çiko, köylülerle birlikte çay içiyordu. Tuncel abi ile Galata’dan komşu idik. Zaten özellikle Çamlıbel Köyü’nü benim gibi çevremdeki pek çok kişi Tuncel abi ve onun Zeytinbağı Oteli sayesinde öğrendik. Çamlıbel Köyü Ege’de benzerlerini çokça göreceğiniz köylerden biri.

   Köyün delisi der ki; Boşuna hayal kurma, nasılsa hırsların şehri terk etmene izin vermez! Çamlıbel Köyü’nün en ilginç dükkanlarından biri; ”Köyün Delisi”. El yapımı hediyelik eşyalar, takı, ev eşyaları, oyuncak gibi şeyler satıyor. 

   Bir başka ilginç mekan ise Tahtakuşlar Köyü ve Tahtakuşlar Alibey Kudar Etnografya Galerisi. Tahtakuşlar 130 hane ve yaklaşık 600 nüfusa sahip. Köy her ne kadar Alevi-Türkmen köyü olarak bilinse de köylülerin bir kısmı kendisini şaman olarak tanıtıyor. 13. yüzyılda Orta Asya’dan Horasan’a Moğolların baskısıyla göç eden Türkmenler, İslam dinini kabullenmeleriyle kendilerine daha yakın hissettikleri Alevi’liği din edinmiş. Ormancılık ve tahta işlerini sanata dönüştürmüşler ve bu konudaki ünlerinden dolayı da köyleri Tahtakuşlar köyü olarak anılmış. Köyün önemli mekanı ve karakteri Alibey Kudar’ı ve Etnografya Galerisi’ni ziyaret etmeden olmaz. Alibey Kudar emekli bir öğretmen. Şaman kültürünün sembollerini taşıyan eşyalarının sergilendiği Tahtakuşlar Alibey Kudar Etnografya Galerisi’ni tamamen kendi çabalarıyla kurmuş ve halen yaşatıyor. Türkmen giysileri, el yapımı yün torbalar, çocuk yelekleri ve pek çok farklı objenin bulunduğu galeride gerçekten de şaşırtıcı derece zengin bir koleksiyon var. Unutmadan şunu da söyleyeyim, Alibey Kudar son derece cana yakın kibar biri.

   Evet, Ege köyleri birbirine benzer hem bizim kıyılarda hem de karşı Yunanistan’da. Çamlıbel Köyü ve Adatepe’yi diğerlerinden ayıran kuşkusuz sadece havası da değil. Ege dediğimizde aklımıza hep kıyılar gelir. Oysa Kaz Dağları’nı Fransa ve İtalya’da pek çoğuna gittiğim dağ köylerine benzetirim. Ormanlık alanda ağaçlar ve temiz havayla iç içe bir yaşamdır dağ köyleri. İşte Çamlıbel, Ahmetçe, Adatepe ve Yeşilyurt köylerinin farkıda tam burada. Kaz Dağları’nın temiz havası, Edremit körfezi manzarası, hemen her çıkan otun Ege sofralarında mezeye dönüşmesi ve binlerce yıllık yaşanmışlıkları bu köylerde buluşur.

   Gordo Restaurant
   Sen yemek pişirme tutkunun peşinde git Changa Restoran’da çalış, ardından  Avustralya catering şirketlerinde çalışıp sonra, Somer Sivrioğlu ile “Efendy”de aşçılık yapmayı sürdür. Avustralya’dan sıkılıp ver elini Güney Amerika. Dört ülke gezdikten sonra Buenos Aires’te yaşamaya karar vermiş. Daha doğrusu yemek pişirmeye. Ve sonra memlekete dönüp İstanbul Karaköy’de Lokanta Maya’da çalışmış. “İstanbul bana göre değil” diyerek “Edremit’e gidip gönlümce yemek yapmalıyım” demiş. Edremit-Güre’de bölgenin kapanmış en eski zeytinyağı fabrikalarından birinin denize bakan bir köşesini kiralayıp 2 yıl önce Gordo’yu açmış. Gordo yazın her gün açık. Kışın ise pazartesi günü kapalı. Deniz şef her sabah pazara gidip ot, sebze, meyve, balık taze ne varsa satın alıp her gün yeni bir lezzet hazırlıyor. “Kuzey Ege lokal ürünlerini evrensel pişirme teknikleriyle harmanlıyorum” diyor. Gordo menüsündeki yabani kuşkonmazlar, morel ve porçini yabani mantarları ve tabi ki Balıkesir kuzusu ve Ayvacık danası vazgeçilmezlerden.

   Ahmetçe Köyü ve Simurg Inn

   Yıllar önce Assos müdavimiyken Ahmetçe Köyü’ne gelmiştim. Assos ile Küçükkuyu arasında doyumsuz bir Edremit Körfezi ve Midilli Adası manzarası olan köyde çok gün batırmışlığım vardır. O zamanlardan hatırladığım Ahmetçe’de eski zeytinyağı fabrikası ve köy kahvesiydi aklımda kalan. Ancak şimdi şahane 4 odalı bir otel açılmış; Simurg Inn. Burayı pek çok arkadaşımdan duymuştum. Mücevher tasarımcısı Dilara Karabay Ahmetçe Köyü’nde satın aldığı araziye önce bir ev yapmış. Ardından Simurg Inn adında otele dönüştürmüş. Aslında buraya otel demek yanlış olur, Edremit Körfezi’ne tepeden bakan küçük bir mahalle burası. 4 odası bulunan Simurg Inn’e Haziran ayında 3 adet Guest House ekleniyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam