Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuş Gözlemciliğine Giriş Rehberi

   Türkiye'de kayıtlı 485 farklı kuş türü var. Bir kısmı da çok yakınınızda. Ancak belki çoğunun farkında bile değilsiniz. İşte biraz olsun farkında olmak isteyenler için, minik bir "kuş gözlemciliğine giriş" rehberi...

   Kuş Gözlemciliğine Giriş Rehberi
   Nilay Örnek
   Insider

   28.03.19

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Dünyanızın biraz daha genişlemesi için, doğayla, hayvanlarla her yerde ilişki kurmanın en güzel yollarından biri kuş gözlemciliği. Dalış etkinliği de, tıpkı kuş gözlemciliği gibi insanın ilgili olduğu anlarda dünyayı unutabileceği benzer bir uğraş sayılabilir. Ancak çok farklılar, üstelik kuş gözlemi benzeri pek çok hobiye göre çok daha az ihtiyaçla, tutkuyla bağlanılabilecek ilgi alanlarından biri.

   Öncelikle sahip olunması gerekenler:

   1- Bir çift sağlıklı göz ile kulak. İyi gözlem ve dinleme en önemli unsunlar. Gözler yetmiyor tabii profesyonel dürbünler çok yararlı oluyor. Ben kendime Nikon Monarch S dürbün aldım ve çok memnunum. Teleskop ya da ikisini birden kullanan da çok insan var.

   2- Bir not defteri şart. Her türlü kâğıt kalem işinizi görür ancak kuşlara özel bir not defteri tutmak her zaman için, hele de bu işle uzun süre meşgul olmayı düşünüyorsanız en güzeli. Hangi kuşu nerede gördüğünüz ilerde önemli bir bilgi olabilir sizin için. Gördüğü kuş sayısı ve onları nerede gördükleri kuş gözlemcileri için önemli bilgiler, veriler olabiliyor.

   3- Profesyonel fotoğraf makinesi; hem görmek, hem de gördüğünü belgelemek açısından çok güzel. Ben henüz ne alacağıma karar veremediğim için ilk ciddi kuş gözlemime kullandığım telefonla (iPhone XS) biraz da utanarak gittim. Şansıma kuşlar çok yakınımıza kadar geldikleri için ben bile görüntüleyebildim ama normalde pek olmaz :) Görüyor ama kötü görüntülüyorsunuz. Normalde aradığınız kuşların fotoğraflarına internetten de ulaşabilirsiniz ancak kuş fotoğrafları da pek değerli. Belki gördüğünüz tür ve onu gördüğünüz yer duruma göre pek önemli ise onu belgeleme fırsatını da kaçırmış olma durumunuz olabiliyor. Bir de heyecan gördüğünüzü göstermek istiyorsunuz yakınlarınıza.


   4- İlk kuş gözlemleriniz için önerim bir kuş gözlemcisi, bu işi bilimiyle yapan bir ornitolog ile gezmeniz oldukça faydalı olacaktır. Gözlemci kuşu sesinden bile tanıyor çünkü, kuşları huylarıyla tanıyor. O kuş size yaklaşacak mı, geri gelir mi, nasıl gelir, nasıl yaklaşır gibi soruların cevabını uzmanlar oldukça iyi biliyor ve hikâyeleriyle size anlatıyorlar. Kuşları görmek kadar öykülerini, karakterlerini dinlemek de zevkli.

   5- Benim kuş gözlemine başlama öyküm, hayvanlara, özellikle kuşlara sevgim ve ilgimle başladı. Seslerine, görünümlerine, sonra özelliklerine. Ama özellikle Twitter'da Emrah Çoraman (@coraman)ın verdiği bilgiler ve yaptığı paylaşımlar beni çok olumlu yönde etkiledi ve bir kuş gözlemcisi olmak için adım atma kararını vermemde çok katkısı oldu. Instagram'da ise çok hesap var; #kuşgözlem etiketini takip edebileceğiniz. Ama özellikle Emin Yoğurtçuoğlu, Instagram'da bilinen ismiyle @birddetective, Türkçe ve İngilizce paylaşımlar yapıyor.

   6- Bir kuş rehber kitabı her zaman için lazım. Ama özellikle etrafınızda sorabileceğiniz bir kuş gözlemcisi yoksa, kendi başınaysanız, gördüğünüzün “kim” olduğunu tanımak için böyle bir kitaba ihtiyacınız mutlaka olacaktır. Bunun için genellikle önerilen Collins Bird Guide adlı kitap. Ama kitap İngilizce. Bu nedenle ben Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan “Genç Kuş Gözlemcisinin El Kitabı”nı bile kullandım. (minik bir dürbünle satılıyor, çocuklar için) Doğa Derneği gibi derneklerden kitap alınabiliyormuş. Rehber kitaplar konusunda Doğa Derneği’ne ya da yakınınızdaki bir kuş gözlem topluluğuna danışabilirsiniz.

   7- Yine kitap gibi kıymetli bir site var ki o da: trakus.org adlı web sitesi. Benim için sık sık baktığım kıymetli bir hazine. Fotoğraflar, etkinlikler, çok yararlı bilgiler. Etkileyici.

   8- Kulak dedim ya; kuşları artık sesten tanıyor olmak da çok önemli. https://www.xeno-canto.org/446108 adresli site benim kullanmayı tercih ettiğim yerlerden. Kuşların isimlerini İngilizce girip seslerini dinleyebiliyor ve öğrenebiliyorsunuz.

   9- Kuş gözlemcisi ormanda gördüğü bir kuşun dişisinin sesini cep telefonundaki kayıttan çalarak erkek kuşu çağırabiliyor! Aklınızda bulunsun.

   10- Daha önce not defterlerinden bahsettim. Bir de benim de Doğa Derneği'nin sitesi sayesinde haberdar olduğum bir eKuşBank var. eKuşBank dünya çapında kullanılan ortak bir veri tabanı. Bilgisayar ya da cep telefonunuzdan girerek yaptığınız gözlemleri kaydederek kuş koruma çalışmalarına destek olabiliyorsunuz.

   11- Kuş gözlemi nerelerde yapılır? Her yerde. Evde, işte, okulda, bahçede, parkta, ormanda, gölde, dağda, ovada, denizde, Önemli Kuş Alanları’nda (ÖKA), Önemli Doğa Alanları’nda (ÖDA) ve milli parklarda… 

   12- Giyinme... Kuş gözlemine giderken nasıl giyinilir? Mevsimine göre doğa yürüyüşüne gider gibi... Ama tabii ki hafif, kışın ısıtan, yazın serin tutan giysiler önemli. Doğada hayvanları rahatsız etmeden yürümek kıymetli. Son gözlem faaliyetimde, Belgrad Ormanı'nda, kar soğuğunda 6 saatin nasıl geçtiğini anlamayıp 6 gün ateşle yattıktan sonra, sıradaki gözleme Kore'den aldığım el ısıtıcıları, boğaz spreyleri gibi önleyici ilaçlarla, sık sık atıştıracağım kuruyemişlerle ve bol suyla gittim. El kremi de iyi olabilir.

   13- Kuşlar için yem ve çeşitli kuruyemişleri hayvani yağ ile karıştırıp oluşturabileceğiniz “kek” kuşlarla karşılaşmanızı kolaylaştıracaktır. Mesela martılara simit ve ekmek vermek onlara sürekli enerji içeceği içirmek gibiymiş, yeni öğrendim! Ormanda bir masaya yeşillenmiş dallar dizer, aralarına da yiyecekler serpiştirirseniz yavaş yavaş pek çok kuşu gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam