Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kurtuluşa Atılan İlk Adım Kutlu Olsun!

   Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılında, Anısına Saygıyla!

   20. yüzyılın en zor tarihsel dönemeçlerini başlatan Birinci Dünya Savaşı dönemi (1914-1918), ulusların bağımsızlık mücadelelerinin yeşermesine, kurtuluş mücadelelerine sahne oldu. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratan dönüşümün de tarih sahnesinde yerini aldığı bu zorlu dönemecin acı anılarının yanı sıra bağımsızlığın, mücadele azminin, coşkusunun da anısı bugün hâlâ daha gücünü korumakta.

   Kurtuluş mücadelesinin meşalesini yakan, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal, bu sürecin ölümsüz mimarı. Sürecin ana akslarından birini oluşturan, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılarak Samsun’a zorlu bir yolculuk nihayetinde attığı adım ise bugün 100. yıl dönümünü geride bırakıyor.

   ​19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a varan Mustafa Kemal için, bu tarih kurtuluş mücadelesi sürecinin en önemli adımlarından biri. İstanbul’da yeşermiş bağımsızlık coşkusu Anadolu ile buluştu ve hürriyetini kazanana dek tüm memlekete taşındı bu ateş. Mustafa Kemal Anadolu’ya giderken tam yetki istediğini belirten maddeleri sıralamış, tam yetki isteği üzerine “Bir şey mi yapacaksınız” diye sormuştur Kazım Paşa. Mustafa Kemal ise ona şu karşılığı verir: “Bir şey yapacağım, bu maddeler olsa da olmasa da yapacağım.” Bağımsızlık fikri ve kararlılığıyla hareket eden Mustafa Kemal, önündeki engellerin, zorlukların farkındadır. Fakat hürriyet yanı her daim ağır basmaktadır. Kafasına ve yüreğine koyduğu o şeyi yapmış, bir ulusu hür ve ilerici bir yönetimle buluşturmuştur. 


   İşte bu kıvılcımın memleketin her köşesine yayılmaya başladığı günü Mustafa Kemal doğum günü olarak gördüğünü söylemiştir. 4 Temmuz 1938’de Gençlik ve Spor Bayramı adıyla resmî bayram ilan edilen 19 Mayıs, ilk olarak 1939’da kutlanmış, Mustafa Kemal Atatürk bu ilk 19 Mayıs’a tanıklık edememiştir. Samsun’a yola çıkmadan önce, ne kadar süre orada kalacaklarını soran yaverine “Dönmeyeceğiz çocuk, yakınlarına veda et.” diyen, hürriyet arzusunun, bağımsızlık azminin geri adım atılamayacak bir mücadele olduğunu vurgulayan Mustafa Kemal’in anısını, aydınlığın kıvılcımını korumak ve hatırlamak da bizlerin borcudur.

   Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olan 19 Mayıs’ta, Nutuk’un başlangıç bölümünü teşkil eden bu tarihî dönemecin anısını yaşatmak için her sene coşkulu törenler, etkinlikler düzenlenir. Elbette bu ilk adımın atıldığı, Nutuk eserinin başlangıcında andığı, anlattığı şehir Samsun’da 19 Mayıs coşkusu çok daha farklı bir atmosfere ve duyguya sahiptir. Tek bir gün olmanın ötesinde Samsun’da Mustafa Kemal’e ve millî mücadele yıllarına adanan müze ve anıtlar şehrin birçok yerinde yıl boyu ziyaret edilebilmektedir. 

   Gazi Müzesi

   Merkezde, Mecidiye Caddesi’nde yer alan müze-ev, Samsun’da görülmesi gereken müzelerin başında gelir. Mustafa Kemal’in Samsun’da kaldığı süre boyunca ikamet ettiği bu bina restorasyonlarla yenilenmiş ve modern müzecilik anlayışına uygun bir hale getirilmiştir. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının balmumundan yapılmış heykellerinin yanı sıra bir çok kişisel eşyasını, kıyafetlerini, odalarını ziyaret edebileceğiniz müze, geniş bir belge arşivine de sahip. 

   Bandırma Vapuru Müzesi

   19 Mayıs 2006’da müze olarak açılan Bandırma Vapuru, milli mücadelenin sembollerinden biri. 1878 yılında Glasgov’da üretilen vapur, Deniz Yolları İşletmesi olan İdare-i Mahsusa’da yük, yolcu, posta vapuru olarak kullanılmış, çok kez tamir ve restorasyon geçirmiş. 1925’te satın alan armatör tarafından sökülen vapurun hakları, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alınıyor ve orijinal vapur projesi kaynak alınarak yeniden inşa ediliyor. 19 Mayıs 2006’dan bu yana müze olarak hizmet veren Bandırma Vapuru replikası, Samsun’un Canik ilçesinde, geniş bir alanı kaplayan Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’nde konumlanıyor.

   Mustafa Kemal’in, silah arkadaşlarının ve vapurun kaptanı İsmail Hakkı Durusu’nun balmumu heykellerinin bulunduğu müzede, vapurun ilk üretildiği 1878 yılına ait duvar saati, ölçüm aletleri, mobilyalar da incelenebiliyor. Ayrıca açık hava müzesinde bronz ve seramik rölyefler, kurtuluş mücadelesinde kullanılmış askeri gereçler de görülebiliyor.

   Panorama 1919 Müzesi

   Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Panorama 1919 Müzesi, Malazgirt Savaşı’ndan cumhuriyetin kuruluşuna kadar tarihte coğrafyamızın ve ulusumuzun geçirdiği önemli mücadele dönemlerini dijital ve diagromik iki ana bölümünde ziyaretçilere sunuyor. Aynı zamanda bu müzede Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosunu görebilirsiniz. Tablo kurtuluş mücadelesinin ilk adımı olan Samsun’a çıkışı, Seymenler yöresinden Mustafa Kemal ve arkadaşlarının karşılanma sahnesini anlatıyor.

   Havza Atatürk Evi

   Mustafa Kemal’in 19 Mayıs’ta Samsun’a varışından 6 gün sonra karargah yerleşkesi olarak kullanmaya başladığı ev, milli mücadele ruhunun yoğrulduğu, stratejilerin geliştirildiği, çok önemli toplantılara sahne olmuş bir yapı. Havza Atatürk Evi, 25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında Mustafa Kemal için hem karargah hem ev olmuştur. Müzede, Mustafa Kemal ve ekibine ait büyük çoğunluğu orijinal mobilya, eşya ve belgelerin bulunduğu çalışma odası, yatak odası ve toplantı salonları gibi farklı bölümler bulunmaktadır. Kurtuluş öyküsünün en coşkulu sayfalarının yazıldığı bu tarihlerde ortaya çıkan ilk genelge de Havza Evi’nde yazılmış.

   Credit: Samsev.org.tr

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam