Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kolezyum Kumlarının Altındaki Tüneller

   Küllerinden doğan Hypogeum’un hikâyesi...

   Artık Kolezyum’un Bir Seyircisi Değilsiniz

   Kolezyum’u ziyaret eden seyahatseverler, uzun yıllar boyunca bu şaheseri Flavi Hanedanlığı’na bağlı bir soylunun gözüyle inceleme şansı buldu. Fakat 2010’da yapılan 1 milyon avro bütçeli restorasyon, ziyaretçilerin deneyimine Antik Romalıların bile bilmediği, yepyeni bir perspektif kattı: Meşhur arenanın bulunduğu yerin tam altında, gladyatörlerin gözünden Kolezyum. Restorasyondan bu yana düzenlenen turlarda teras, giriş ve yer altı olmak üzere Kolezyum’da yalnızca soyluların değil; Antik Roma’nın en alt tabaka kesiminin, kölelerinin, mahkûmlarının ve pek tabii gladyatörlerin ayak izlerini takip edebilirsiniz. Yapının zemininin bir bölümüne inşa edilen ve üzeri aslına uygun olarak kumlarla örtülen bu platform, Romalı gladyatörlerin düştüğü ya da zafer naraları attığı yer.

   Gladyatörlerin Evi: Hypogeum

   Platformdan aşağı indiğinizde ise yüksek duvarlı dar odalar arasında dolaşırken, bu tünellerin bir zamanlar ne denli iç karartıcı olduğu bir çırpıda gözünüzde canlanabilir. Latincede “yer altı” anlamına gelen “Hypogeum” adıyla anılan Kolezyum’un yer altı bölümü, arenaya çıkmaya hazırlanan gladyatörlerin ve vahşi hayvanların evi olarak kullanılıyormuş. Aradan bin yıllar geçmesine rağmen, sırlarla dolu bu kaotik yer, tarihî ruhunu hâlen olduğu gibi yansıtabiliyor. Bir labirenti andıran bu dehlizlerin içerisinde 32 adet hayvan kafesi, gladyatörlerin hücreleri ve arena şovlarının baş aktörlerinin sahneye kolayca çıkabildikleri 80 adet kapı bulunmaktaymış.

   Hypogeum’un Gönüllüleri

   Evet, arena gösterilerinde başroller gladyatörlere, aslanlara ve kaplanlara ait. Ancak bu gösterilerin her birinin bir dekoru, kostümleri ve fon müziği de varmış. Belirli yetenek ve cesaret sınavlarının ardından yeterli görülen Romalılar, ahşap asansörlerle hayvanları arenaya taşımak veya bir sonraki gösteri için sahneyi hazırlamak gibi işlerde çalışmışlar. Her gösteride ise yaklaşık 500 kişilik bir sahne arkası ekibi, gladyatörlere eşlik ediyormuş. Açılış töreninde, Titus’un emriyle arena zemininin suyla doldurularak üzerinde bir deniz savaşı sahnelendiği göz önünde bulundurulursa, Hypogeum’da oradan oraya koşuşturan kişi sayısının zaman zaman 500’leri aştığı rahatlıkla düşünebilir.

   Şov Devam Etmeli

   Bir kapıdan giren gladyatör diğerinden çıkıyor, başka bir kapıdan çıkan aslanla dövüşüyor ve ardından başka bir kapıya yönelerek gözden kayboluyor. Arenada yer alan diğer gladyatörlerin iliklerine kadar hissettiği bu belirsizlik, onları daha saldırgan ve tehlikeli hâle getiriyor. Belli belirsiz yerlerde kesişen koridorları ile Hypogeum, bir ev ve bir kulis olmasının dışında gösterinin de bir parçası olarak tasarlanmış. Bu sayede gösteriyi düzenleyen hükümdarlar ve soylular, izleyiciye merak, gerilim ve eğlence dolu anlar hediye edebiliyormuş.

   6. yüzyıla gelindiğinde, son gladyatörler dövüştükten sonra Romalılar, yavaş yavaş tarihe, depremlere ve yer çekimine yenik düşen Kolezyum’un taşlarını çıkarmaya başlar. Gösteri dünyasına veda etmesinin ardından Hypogeum, yüzyıllar boyunca yerel halkın gübre, saman ve moloz deposu olarak kullandığı bir ambar hâline gelmiştir. Bu dönemin ardından 16. yüzyılda önce yün fabrikasına dönüştürülmek istenen sonra da botanik bahçesi olarak kullanılan Hypogeum, 19. yüzyılın başlarına gelindiğinde yaklaşık 40 metrelik bir toprağın altına gömülerek anılarıyla baş başa bırakılmış.

   Birçoğumuz gladyatörlerin hayatını Russell Crowe’un başrolünde olduğu ünlü filmle tanısak da tarihe damga vurmuş gerçek dövüşçülerin yaşamı ilginç farklılıklar taşıyabiliyor.

   Dövüşü kaybeden bir gladyatör, imparatorun ya da halkın gözdesiyse canı bağışlanırmış.

   Kazanan gladyatörlere izleyiciler tarafından et, meyve ve serinlemesi için safran fırlatılırmış.

   Caligula, Titus ve Hadrian gibi hükümdarlar, seyircinin beğenisini kazanmak adına arenada gladyatörlerle dövüşmüşler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Roma hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam