Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kokuların Krallığı; Osmotheque

   4000 çeşitten fazla parfümün dünya üzerindeki tek arşivi...

   Bir Duyu Binlerce Anı

   Kokular, bellek üzerindeki etkisiyle insanı kimi zaman çocukluğuna, kimi zaman bir bahar günü yürüyüş yaptığı bir sokağa, bir aile ziyafetine, fırtınalı bir güne götürebilir. Hafızanın depoladığı anlar sınırsızdır. Bir kokunun hatırlattığı ama tam olarak netleşemeyen anlar da olur bazen; derinde kalmış, insan bilincinde tarih olmuş bilgilerdir. Unuttuğumuzu sanırız; ama kokular hatırlatır.

   Kokunun insan hayatında, zihninde büyük ölçüde bir belirleyiciliği ve gücü söz konusu. Aslında çok da fark etmeden kullandığımız koku alma duyusu, anılarımızı biriktirmekte oldukça ustadır.

   Kokunun tarihinde 14. yüzyıl, parfümün ortaya çıkışıyla oldukça önemli bir tarihi işaret eder. Bu buluşla birlikte kokular artık muhafaza edilebilir, taşınabilir hâle gelir. Saraylarda, bahçelerde, salonlarda, ve insan teni üzerinde kullanılmaya başlayan esanslar giderek hayatın vazgeçilmez bir parçası hâlinde gelmiş ve belleğe anılarla birlikte yerleşmiştir. 

   Kokuların Mabedi

   Geçmişten bugüne kokunun tarihini inceleyerek arşivini tutan Osmothéque, dünya üzerindeki yegâne koku arşivi. Osmothéque, Yunanca “koku” anlamına gelen “osmo” kelimesi ile “depo” anlamına gelen “theke” kelimesinin birleşiminden oluşuyor.

   Kokuların deposu olan bu oluşum ise modanın, tasarımın ve dünyanın en meşhur parfümlerinin beşiği Fransa’da, Paris’in çok yakınlarındaki Versailles şehrinde bulunuyor.

   Dönemin meşhur 10 parfümcüsünün bir araya gelerek kurdukları birliğin fikir sahibi ise; Jean Kerleo. 1976 Fransız Parfümcüler Derneği’ne böyle bir oluşumun yapılması için öneri götüren Kerleo, fikrin hayata geçebilmesi için çokça beklemiş. 26 Nisan 1990’da açılan Osmothéque, bugün geldiği noktada kokuların arşivini tutan, anıları yaşatan ve yaptıkları organizasyon ve konferanslarla bu anıları ve parfümcülük zanaatini geleceğe aktaran oldukça önemli bir kuruluş.

   Bugün 4000’den fazla kokunun muhafaza edildiği dev bir arşiv Osmothéque ve bu arşivin 800’den fazla parçası dünya üzerinde artık üretilmeyen, satışı olmayan parfümler. Guerlain’den “Fleur qui Meurt”, “Chypre de Paris”, “Coque d’Or”, Chanel’den “Kobako” bu ünlü markaların artık piyasada bulunmayan, sadece ama sadece Osmothéque’te bulunan kokuları. Markalara ait efsanevi parfümlerin yanı sıra Osmothéque’te kokunun tarihinde daha fazla geriye gitmek de mümkün; 1370 yılından “L’Eau de la Reine de Hongrie” kokusu ya da 1820’ye ait “L’Eau cologne de Napoleon à St. Hélène” bunlardan sadece ikisi

   Bir Duyu Bir Zanaat
   Birçok markayla işbirliği yapan ve saygıdeğer olduğu kadar bilimsel de bir arşiv niteliğine sahip olan Osmothéque’te kokular, onların kimyasını bilen ve bu işin ehli olan usta isimler tarafından korunuyor. Dolayısıyla muhafaza edilen formüllerin çoğaltılması söz konusu değil. 

   Her birinin orijinal formülleri esas alınarak yaratılan bu kokuların muhafaza edilişi de incelik istiyor. 12 derecelik dolaplarda, gün ışığı ya da yapay ışıktan korunmak üzere koyu renkli camdan özel şişelerde saklanan kokuların bulundukları yerlere ise şarap saklanan yerlerle aynı isim “la cave” yani mahzen deniyor. Kokular ve çağrıştırdıkları anılar da şarap misali yıllanıyor. 

   Parfüm Araştırmaları
   Parfümcülük mesleğinin de aktarımını profesyonel bir şekilde gerçekleştiren Osmothéque’te öğrenciler, meslek erbabı ya da meraklıları için atölyeler, seminerler de düzenleniyor. Yıl içerisinde 200’e yakın toplantı, Koku Konferansı vb. etkinlikler ve bu toplantılar sonucunda üretilen makaleler ile mesleğin yaşamasını, aktarılmasını ve geliştirilmesini sağlıyor.

   Parfümler ve kokular konusuna meraklıysanız Osmothéque ziyaret etmeniz gereken bir koku müzesi adeta. Osmothéque’i hem bireysel olarak hem de osmo-küratör ve parfüm uzmanı olan kişilerle ziyaret etmeniz mümkün. Kokulara özel yazılı materyallerin bulunduğu bir kütüphanesi de mevcut. 

   Osmothéque’in kurucusu Jean Kerleo ve bugünkü yöneticisi Patricia de Nicolai’nin de belirttikleri üzere buradaki her bir küçük şişenin içerisinde yalnızca kokular yok; bir tarih, bir çağ, bir hikâye, tarihî bir karakter var ve geçmişte çoğu insanın hayran kaldığı kokuların bugün hayal gücünü geliştirmeye katkıları da söz konusu. Parfümün tarihine, pratiğine, kimyasına ve felsefesine dair engin bir hazine barındıran ve bunu günden güne çoğaltan, paylaşan Osmothéque’te, hem kendi anılarınızda ve hem de kokulara ait anılarda bir duyu yolculuğuna çıkmış olacaksınız.    

   Credit https://www.osmotheque.fr/

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam