Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kıyameti Yüzlerce Yıl Önce Yaşayan Şehir; Pompeii

   Yanardağ eteklerinde yaşam sürdüğünü bilmeyen zengin bir halk ve onların akıl almaz hazin sonu. Küllerin altından yeniden doğan şehir...

   Kıyameti Yüzlerce Yıl Önce Yaşayan Şehir; Pompeii
   Elvan Karanfil Özbay
   Insider

   17.10.19

   Tarih 24 Ağustos 79 yılını gösteriyordu. Birçok Roma kenti için sıradan bir gün olabilirdi belki ama Pompeii için hiç de öyle olmadı. Şehir, başına geleceklerden bihaber yeni güne merhaba derken, Vezüv Yanardağı büyük bir patlamaya hazırlanıyordu. Adeta İsrafil surunu Pompeii için çalmıştı. İşte o gün zevk-i sefasına düşkün olan bu kentte kıyamet koptu. Heybetli Vezüv, kızgın lavlarını etrafa saçmaya başladı. Napoli yakınlarında bulunan bu şehrin miladı artık dolmuştu. Kimileri evlerine kaçmaya çalıştı, kimileri de denize. Tüm çabalar nafileydi. Ne yazık ki şehirde nefesi alan tüm canlılar, volkanik külün altında kalarak hayatlarını yitirdiler. Geriye hayat hikâyeleri ve taş kesilmiş suretleri ile antik bir kent kaldı.

   Pompeii Halkı Vezüv’ün Yanardağ Olduğunu Bilmiyordu

   Pompeii halkı heybetli Vezüv’ün 1800 yıldır patlamayan bir yanardağ olduğunu bilmiyordu. Zaman zaman yaşanan sarsıntılara herkes alışmıştı. Belki de bu yüzden patlama öncesi yaşanan depremleri kimse önemsemedi. Tahmin edilenin aksine insanları püsküren lavlar öldürmemişti. Şehri mezarlığa çeviren neden patlama ile yayılan zehirli gaz ve gökten yağan küller buna sebep olmuştu. Bu yüzden ne evlerine saklanan insanlar ne de limana koşup denizden medet umanlar bu felaketten sağ kurtuldu. 2 gün boyunca devam eden Vezüv hareketi, eteklerinde kurulu olan güzel Pompeii’yi 6 metre yerin altına gömmüştü.


   Küllerin Altında Yüzyıllarca Saklandı

   1500 yıl boyunca küllerin altında kalan Pompeii’nin bunca yıl nasıl göz ardı edildiği kafa karıştırmıyor değil. Bu gizem 1599 yılında İtalyan mimar Domenico Fontana’nın su tüneli kazma çalışması ile sona eriyor ve şehir küllerin altından yeniden doğuyordu. O görkemli villalar, heykeller, duvar resimleri, mozaikler, tapınaklar ve pazarların dokunulmadan gömülü olarak kaldığı görülüyor. Küllerle kaplı kentin hava koşulları sayesinde gün yüzüne çıkmaması yağmalanmasını da engellemiş. Bu yüzden su kanalları, kanalizasyon alt yapısı, amfi tiyatrosu, limanı, mimarisi ve daha birçok özelliği ile kendi dönemine göre oldukça ileri seviyede teknolojik gelişmelere sahip olan şehri günümüzde de inceleyebilme fırsatı bulabiliyoruz. Yüzlerce yıl önce bu denli gelişim göstermiş Pompeii'ye şaşırmamak mümkün değil. 1748 yılında başlayan arkeolojik kazı çalışmaları ise hâlen devam ediyor.

   Pompeii’nin Kehaneti Hırsız turistlerin Başına Bela Oldu

   Pompeii’den turistler tarafından hatıra olarak alınıp götürülen tarihî eser parçaları var; fakat bu taşlar uğursuzluk getirdiği inancıyla geri gönderilmiş. Kazı alanı sorumlusu arkeolog Profesor Massimo Osanna, 1960'lardan itibaren Pompeii'deki kazı alanlarından binlerce parçanın çalındığını ve 1990'lardan itibaren de bu çalıntı parçaların uğursuzluk getirdiği efsanesinin yayılmaya başladığını anlatıyor. Osanna mozaik parçaları, deniz kabukları, paralar, volkanik taşlar gibi parçaları çalan; ancak daha sonra pişman olan turistlerden yüzlerce mektup aldıklarını belirtiyor. Tabii bu uğursuzluk hikâyelerinin tarihî eserleri korumak için bilerek çıkarıldığı da iddialar arasında. Vallahi ben tur rehberimizin yalancısıyım. Ayrıca antik kentte güvenlik o kadar sıkı ki gezimiz boyunca yanımızda İtalyan bir görevli bizlere eşlik etti. “Hayır, biz hırsız değiliz memur hanım, rahat ol” desek de gülümseyerek tüm gezi boyunca yanımızdan ayrılmadı.

   M.Ö. 5000 yıllarında Osca halkı tarafından 155 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Pompeii, patlamadan 159 yıl önce Romalıların egemenliği altına girmiş. İtalya’nın en popüler turistik merkezlerinden biri olan Pompeii, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam