Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kırmızı Kiremitlerin Manzarası Bir Yudum Safran Çayı

   Demirciler Arastası, Cinci Han'ı, Cinci Hamamı, Yörük Köyü ve dünyaca ünlü ev mimarisiyle Safranbolu...

   Anadolu’da eski adıyla Paflagonya olan bölgededir Safranbolu. Tarihi MÖ 3000 yıllarına kadar dayanan Safranbolu’da zamanında Firigler, Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüş. Türklerin egemenlineyse 1196’da geçmiş.


   Safranbolu, konaklarıyla ünlü bir şehir. 100-200 yıllık olan bu tarihi konaklarda artık oturulmasa da turistlerin ilgi odağı. Mimarisi, estetiği, sağlamlığıyla  dünya tarafından artık bilinir halde. 

   Özellikle işçilikleriyle gerçekten büyüleyici. Konaklarda göze çarpan taş ve ahşap işlemeciliğini Yunanistan’a gönderilen Ortodoks Kıranköylüler ve Safranbolulu ustalar yapmış. Zaten binalarda iki kültürün ahengini hemen fark ediyorsunuz.

   Konaklara girdiğinizde tarihte bir yolculuğa çıkıyorsunuz. O dönemlerden kalma bakır kaplar ve tencereler, maşalar, yemek kazanları, işlemeli ibrikler, siniler, maşrapalar, kenarları yarım ay şeklinde işlenmiş bakır tabaklar sizi büyülüyor. Konak kapılarında iki tokmak olmasının sebebi de ilginç. Gelen kişi kadın mı, erkek mi tokmak sesinden anlaşılırmış o zamanlar. Büyük tokmak erkeklerin, küçük tokmak kadınların gelişini haber verirmiş. Safranbolu, evleri ve tarihi dokusuyla 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi‘ne girmiştir.

   Cinci Han

   Safranbolu'da konaklardan başka adından bahsettiren bir diğer yapı da Cinci Han. 17. yy.’da ilçenin merkezinde,  Sultan İbrahim’in Anadolu Kazaskerlerinden Cinci Hoca tarafından yapılan han, kesme ve moloz taştan meydana gelmektedir. Yapı, avluya açılan odalar ve avludan geçilerek gidilen ahır olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Avlunun ortasındaki havuz ise bugün hala görünümünü korumaktadır. Restore edilerek açılan 63 odalı handaki bazı demir işçilikleri oldukça ilginç. 

   Cinci Hamamı

   Yine adından da anlaşılacağı gibi Cinci Hoca tarafından yaptırılan hamam, günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. Kadın ve erkek olarak iki bölümü olan Cinci Hamam, 1645'te yapılmıştır. Eski ismi Yeni Hamam olan yapının adı akılda kalıcı olması için yaptıranın ismi verilmiştir.

   Demirciler Arastası

   Safranbolu'da gezecek ve görecek yer o kadar çok ki günün tamamını buna ayırabilirsiniz. Bu yerlerden biri de Demirciler Çarşısı. Günümüzde hediyelik eşya satan dükkanların bulunduğu çarşı, 18. yy.'dan beri bozulmadan duruyor. Otantik bir havaya sahip olan çarşıda, demircilerden başka bakırcı ve kalaycılar da çalışıyor. Çarşıda birçok dekoratif eşya bulabilir ve eviniz için alabilirsiniz. Zamanında burada çalışan bakırcılar, biriken küllerini kalaycılara verirler, onlar da bu külleri, kapları kalayla kaplamadan önce temizlemek için kullanırmış. Komşu komşunun külüne muhtaçtır sözü de buradan çıkmış.

   Yörük Köyü

   Türkmenler'in konar göçer hayatı tabir etmek için kullandığı ''yörümek''ten türeyen yörük kelimesi, günümüzde hala bu köye verilen isim olarak kullanılıyor. Göçebelikle aynı anlama gelse de buradakiler göçmemiş, hatta buraya yerleşmişler. Burada evler, camiler, köprüler, çeşmeler ve hanlar yapmışlar. Tarihte işgale uğramayan köy, bu sayede tarihi konakları bugüne kadar getirmiş. Köydeki evlerin hikayesiyse şöyle: Yörüklerin ataları Osmanlı zamanında İstanbul'da çalışıp, kazandıkları parayla boğazda gördükleri evleri köylerinde yaptırmışlar. Yani bu görsel ve kültürel zenginlik, İstanbul'dan Safranbolu'ya taşınmış. Burası 90 ila 450 yaşındaki tarihi evlerle ve meşhur baklavası ile gezilip görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

   Saat Kulesi

   Saat Kulesi, Padişah III. Selim' in Safranbolulu sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1794-1797 yıllarında yaptırılmıştır. Safranbolu Saat Kulesi ülkemizde bulunan saat kulelerinden çalışır durumda olan ve içine çıkılabilen en eski saat kulesidir. Bu saat kulesinin ilginç bir hikayesi var. İzzet Paşa, Sadrazam olmadan önce Safranbolu halkına, eğer Sadrazam olursa herkesin evine ve iş yerine saat hediye edeceğini söylemiş. Safranbolu halkı buna çok sevinmiş. İzzet Paşa sadrazam olduktan sonra, şehrin en görünen yerlerinden biri olan tepeye önce kuleyi yaptırmış. İçindeki saati ise İngiltere'den gemiyle getirtmiş. Safranbolu halkı, ilk defa saat kulesinin sesini duyunca çok şaşırmış. Saat kulesinin sesi hem evlerinden hem de iş yerlerinden duyulabiliyormuş. Her eve ve iş yerine ayrı saat beklentisini tam olarak karşılamasa da sonuçta pratik bir çözüm olarak tarihe geçmiş.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam