Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   King’s Day: Kral’ın Doğum Günü Partisine Davetlisiniz

   Hollanda tatilinizi King’s Day’e denk getirmek, dünyanın en görkemli açık hava kutlamasına katılmanıza, unutulmaz bir gün yaşamanıza, bir geleneğin canlı tanığı olmanıza ve bu arada Kralın da doğum gününü kutlamanıza vesile olacak.

   Hollanda’nın Dev Açık Hava Partisi

   Sade bir doğum günü kutlaması olarak başlayan gelenek bugün dünyanın her köşesinden akın akın gelen ziyaretçiler ve Hollanda halkı için unutulmaz bir parti günü. Amsterdam’dayız. Her yer ve herkes turuncu. Dev bir kalabalık işi gücü bırakıp coşkuyla sokaklara fırlamış, doyasıya eğleniyor. Parklarda, meydanlarda, kanallarda her yerde insanlar… Çünkü bugün King’s Day, Kralın Günü! İşin aslı Kralın doğum günü.

   Prensesin mi Kraliçenin mi Kralın mı?

   King’s Day geleneği ilk olarak 1885’te Prenses Wilhelmina’nın 5. yaşgününde başlıyor. Prensesin Günü olarak başlayan kutlama, babası ölüp Wilhelmina kraliçe olduğunda Queen’s Day olarak isim değiştiriyor. Geleneğin son taşıyıcısı Willem Alexander, Hollanda Kraliyet ailesindeki ilk erkek hükümdar. Alexander için 2014’te yapılan kutlama ile King’s Day resmî bir nitelik kazanıyor. Her sene Nisan’ın 27’sinde görkemli sokak partileriyle ülke genelinde kutlanıyor.

   Gelenekselleşen Bir Parti

   Her sene kraliyet eşrafı, Kralın Günü’nde bir kasaba yahut belediyeye resmi ziyarette bulunuyor. Hollandalıların geri kalanıysa sokaklarda, parklarda ve meydanlarda tüm gün sürecek eğlencenin başlamasına geri sayım yapıyor. Ülke genelinde kutlanan King’s Day’in merkezi Amsterdam. Şehirde kutlamalar King’s Day’den bir gün önce geceden başlıyor. King’s Night denilen bu gecede barlarda, gece kulüplerinde ertesi günün büyük eğlencesine hazırlıklar başlıyor.

   Turuncuyum, Turuncusun, Turuncu

   Büyük gün geldiğinde sabahın erken saatlerinde tüm Hollandalılar turuncuları çekiyor ve sokağa dökülüyor. Şehir ve ülke dışından gelen katılımcılarla Amsterdam’ın nüfusu ikiye katlanıyor. Turuncu, Hollanda’yı sembolize eden bir renk. Eski Hollanda Kraliyet ailesinin ismi Felemenkçe turuncu anlamına gelen Oranje’den başlıyor bu renge olan sevgi. Madem Kralın doğum günü kutlanacak, o hâlde herkes turuncu giyecek. Kulağa tuhaf gelse de o gün başka renk giyinirseniz çok daha tuhaf görüneceğiniz kesin. Giyinmek derken sadece kıyafetin bir bölümü ya da ufak bir aksesuar değil söz konusu olan. Tepeden tırnağa turuncu giyinen, makyajı, aksesuarı her şeyi turuncu olan ve hatta vücudunu turuncuya boyayan çılgın bir kalabalık!

   Özgür Alışveriş için King’s Day’i Bekleyin

   Günün karakteristik etkinliklerinden biri Flea Markets (Özgür Pazar). Şehrin her sene belirlenen bölgelerinde kurulmasına izin veriliyor. Diğer günlerde lisanssız satışa izin verilmezken bu özel günde isteyen herkes, kullanmadığı eşyalarını, giysilerini, çeşitli aksesuarlarını bu pazarlarda satışa sunabiliyor. Vintage alışveriş imkânı sunan bu Özgür Pazar geleneği çocukları da unutmamış. Vondelpark, özel olarak çocuklara ayrılan bölge. Eski kıyafetlerini, oyuncaklarını satışa çıkaran çocuklar da günün vazgeçilmez aktörleri.

   Adeta Bir Diyonizyak Şölen
   Amsterdam’ı gün boyu dolduran kalabalık, tükenmeyen bir enerjiyle eğleniyor. Adım atacak yerin kalmadığı anlarda -ki bu sıklıkla oluyor- King’s Day’in coşku dolu kitlesine kendinizi bırakmak en iyisi. Tüm şehrin kendinden geçercesine eğlendiği ve bunu çok görkemli bir şekilde yapmayı başardığı gün, postmodern bir Dionysos şöleni havasına bürünüyor.

   Meydanlarda DJ partileri, sokaklarda canlı müzik dinletileri, dans gösterileri… Tek bir mekânda ya da etkinlikte tüm günü geçirmek günün şanına yakışmıyor elbette. Kanalların kıyısında, sokak aralarında yürüyüşlerle adımbaşı karşınıza farklı bir etkinlik çıkabilir.

   Güne özel süslenmiş binlerce botun geçit yaptığı kanalları görmeli, üzerindeki köprülere muhakkak uğramalısınız. Botların içinde Hollanda halk şarkıları söyleyen ve dans eden ekipler ihtişam dolu bir şölenin bando takımı adeta. Onlara dans ederek eşlik eden kalabalığın keyfini paylaşmak da  oldukça cezbedici.

   Eğlenceli Olduğun Kadar Lezzetlisin King's Day
   Kralın Günü’nde krallara layık sofraların tatlarını deneyimlemeden olmaz. Hollanda’ya özgü yerel lezzetler tüm sokak pazarlarında karşınıza çıkıyor. Kalabalığın arasında keyiflice dolaşırken atıştırmalık lezzetlerin tadına bakabilir, rotanızı geleneksel yiyeceklerin olduğu mekânlardan geçirebilirsiniz. Hollanda'nın geleneksel hamur işi tatlısı Tompouce'u tadıp ardından Kralın şerefine bir kadeh kaldırmak gerek. Ne de olsa onun doğumgünü. Orange Bitter isimli portakal likörünün enfes tadı ise Kralın iyi ki doğmuş olduğuna sizi ikna edecek cinsten.

   Tompouce, geleneksel bir hamur işi tatlı. Kreması da elbette güne özel olarak turuncu!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hollanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam