Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kimsenin Gidemediği Tatil Cenneti: Kıbrıs - Maraş

   Akdeniz'de bir tatil cenneti düşünün... Dünya starları ve zenginlerin uğrak noktası, masmavi denizi ve 6,5 km uzunluğundaki deniz kıyısı, İngiliz Kraliyet ailesinin yaptırdığı 7 yıldızlı oteli, eğlence merkezleri, müzeleri, sinema ve tiyatrolarıyla herkesin gitmek için can attığı bir yer.

   Kahraman değil, Kapalı Maraş...

   Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu tatil cennetine giriş yasak. Yasak dediysek, sadece belirli bir zümreye açık anlamında değil, herkese yasak.

   Burası 1974'te tamamen kapatılan Kıbrıs'ın hayalet bölgesi Maraş...

   ​Bu bölge tek başına, bütün Kıbrıs’ın turizm sektöründeki toplam gelirinin neredeyse %55’ini sağlıyordu.

   Hollywood Kıbrıs’taydı

   Eskiden cennet kelimesiyle aynı cümle içinde kullanılan Maraş yani Varosha, ünlülerin ve varlıklı insanların tatil yeriydi. Maraş savaştan önce Marilyn Monroe’dan Sophia Loren’e, Raquel Welch’ten Brigitte Bardot’ya kadar birçok ünlü ismi ağırlamış bir yer.
   Eski günlerinden eser kalmayan, zamanında modern mimarisiyle adından söz ettiren, lüks tatil turizmi deyince ilk akla gelen yerlerden biri olan Maraş, artık günümüzde “hayalet şehir” olarak anılıyor. Adanın deniz tarafında olduğu için boydan boya plajları olan Maraş, 1970’lerde adanın toplam otel sayısının %50’sinden fazlasnı barındırıyordu. O zamanki sadece bu bölgede bulunan yatak sayısı, bugün KKTC’nin otel yatak sayısına eşitti. 45 otel, 60 apartman otelle toplamda 10.000’in üzerinde yatak kapasitesiyle tam bir turizm cennetiydi. Hal böyle olunca ve gideni geleni fazla olunca hayat da oldukça canlıydı. 3.000 kadar iş yeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi bulunan bölge, hareketli ve cıvıl cıvıldı. 

   O zamanlarda Maraş’a sık sık gelen İngiliz Kraliyet ailesinin yaptırdığı Golden Sands Hotel, oldukça ilginç. Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olduğu söylenen yapının içinde ulaşım raylı sistemlerle sağlanıyormuş. Hatta arabanızla otele girdikten sonra odanıza çıkan direkt yollar bulunuyormuş. Tabii bunları bugün göremiyoruz.
   Bölge zamanında o kadar lükse alışıkmış ki bugün gün yüzüne çıkan fotoğraflardan belli oluyor. Türkiye’de merdaneli çamaşır makinesi kullanılan dönemlerde burada tam otomatik olanlar kullanılıyordu. 1970’lerin başından bahsettiğimiz bu dönemde her evde televizyon, buzdolabı, ileri teknoloji fırınlar lüks sayılmıyordu. Peki bu altın çağını yaşayan bölgede ne oldu da şimdi hayalet bölgeye döndü?

   1974’te Zaman Durdu

   14 Ağustos 1974 sabahı başlayan 2. Kıbrıs Harekatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen bölge, TSK ve BM askerlerinin haricinde sivil halka kapatıldı. Halk, harekat sonrasında evlerini ve dükkanlarını arkalarında bırakmak zorunda kaldı. O sabahtan sonra zaman adete durdu. Canlı ve cıvıl cıvıl olan şehir, derin bir ölüm sessizliğine büründü.
   Adayı ikiye ayıran ‘’Yeşil Hat’’ tampon bölgesinde bulunan Maraş, Avrupa'nın milyoner iş adamlarına, dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yaparken, 4469 ev, 143 resmi daire, 9 kilise, türbe ve mezarlık, 8 okul, tüm eğlence merkezleri ve tesisleriyle karanlığa bürünüp "Hayalet Şehir" olmaya terk edildi.
   ​Günümüzde, içerisinde BM'ye ait bir adet, TSK’ya ise 6 adet bina verilmiş durumda. Tabii sadece askeri ev kullanmak için. Bölgeye sadece askeri görevliler ve orduevinin yanında ki kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler giriş çıkış yapabiliyor. Bunun haricindeki tüm giriş çıkışlar yasak. Bölgeden araçla geçişlerde bile belirli kurallar var. Belirli bir hızın altına düşmeden ve arabayı durdurmadan gitmek zorundasınız. Bugün bölge, tüm binalarıyla, anılarıyla ve her şeyiyle kaderine terk edilmiş. Savaş sonrası yaralarını saramamış bir şekilde tek başına bekliyor. Belki bir gün insanlar anlaşmazlıklarını geride bırakıp bölgeye hak ettiği itibarı geri verirler. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam