Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kıbrıs... Hakkındaki Klişelerden Çok Ötesi

   Bir bahar ortasında Kıbrıs’ta yazı yaşayan; tarihî yapılar, güzel bitkiler, şahane deniz gören; çok uygun fiyatlara çok güzel ortamlarda harika yemekler yiyen, tatlı aksanlı insanlarla gülümseten muhabbetler eden, kısacası Ada’ya âşık olan biri olarak ben de size bir Kıbrıs anlatmak isterim.

   Kıbrıs... Hakkındaki Klişelerden Çok Ötesi
   Nilay Örnek
   Insider

   27.09.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Benim kuşağım pek çok kişinin aile evinde bir Kıbrıs "şeysi" vardır. Mesela Kıbrıs haritası desenli tepsi ya da fotoğraf albümü. Bir zamanların konken meraklıları için "kem" tabiriyle anılan oyun kâğıtları... Böyle böyle şeyler. Anneler, babalar gitmiş yani. Bugünse hakkettiği kadar popüler olmadığını, tatil için "hakkı olduğu kadar gidilmediğini" düşündüğüm bir yer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Geçtiğimiz yıllarda, bir nisan ayında Kıbrıs'a yaptığım yolculuk sonucu oraya âşık olanlardan biriyim. Bahar ortasında Kıbrıs’ta, bu adaya âşık olan dört arkadaş için "yavru vatan" klişelerden çok daha fazlası oldu.

   Mekânın İsmini Türkçe Koymayan Ölmüyormuş, Gördük
   Hem nisan, hem mayısta gittik, Girne’de kaldık. Girne merkez, liman tatlı, insanı iyi hissettiriyor.  Ama diğer gideceğimiz yerlerin yanında "güzel işte" deyip geçersiniz. İstanbul’da, İngilizce ya da bozuk Türkçe’yle yazılmış mekân isminden geçilmiyor ya hani, oradaki öz be öz Türkçe, esprili mekân isimleri dikkat çekiyor. Adam lokantasının adını "Acıktım, Susadım" koymuş, net!


   Direksiyon Meselesi...

   Malum Kıbrıs'ta direksiyon sağda. Ben otomobil kullanmadığım için Sinan'ın yalancısıyım; kolay alışılıyormuş. Normalde otomobillerin plakası sarı-siyah olan Kıbrıs’ta, kiralık otomobillerin plakası kırmızı üzerine siyah. Trafik de kötü değil, insanlar da kiralık araç kullanana karşı daha anlayışlı ve tedbirli. Ada'nın bir ucundan diğer ucuna yol yaptık da yaptık.

   Güzel Denizin Dibi!
   Dip Karpaz. Pek çok kişinin "Biraz uzak değil mi?" dediği yer. Evet Girne’den otomobille baya bir yol. Ama trafikte çirkin binalar görmüyor, otoyolda ilerlemiyorsunuz. Yollar çok keyifli, keşfe açık. Koylar, denizler; baharsa yeşillik; kamp yapanlar, eşekler, ufku açık harika manzaralar. Dip Karpaz sadece görünüşüyle bile büyüleyici, denizi çok ama çok güzel. 3 yıl önce yaklaşık 20-30 bungalov vardı. Orayı işleten genç adam, "Gece burada hiç ışık olmaz, sadece yıldızlarla kalırsınız" demişti. O gün bugündür o bungalovlarda kalmanın hayalini kuruyordum. Oradaki tesisin ismi Sea Bird'dü. Ancak bu sene gittiğimizde öğrendik ki bu tip yapıların çoğu kaldırılmış. Dip Karpaz'dan bir önceki koy sayılan Altın Sahil ya da Altın Kum adlı bölgedeki bungalovların hiçbiri kalmamış. Dip Karpaz'da, Sea Bird'de ise 6 bungalov. Yine de gidilmez ve kalınmaz değil. Muhteşem bir deniz, sessizlik ve yıldızlar söz konusuysa çadırlar, karavanlar, uyku tulumları kimin için? Bu arada bazı konaklama yerleri çevreye dağıtılmış. Ya da en azından günübirlik denize girmek için de tavsiye ederim. Ancak çılgın tesisler, duşlar beklemeyin. Biz yine Dip Karpaz'da, Karpaz’ın uç noktasında bir minik kulübe restorana gitmiştik. Orası da Sea Bird adıyla anılıyordu. Köfte, patates anne usulü idi. Balıklar Sea Bird’deki Furkan tarafından günlük tutuluyordu, hatta tuttuklarıyla yeni gelmişti ve biz fotoğraflarını çekmiştik. Salatanın malzemeleri de en yakın köydendi. İkinci gidişimizde aynı mükemmelliği bulamadık, ama yine de hiç fena değildi.

   Lahitten Lavabo Yapmak!

   Bellapais tam da adına yaraşır biçimde "Güzel Ülke" anlamına geliyormuş. Yemyeşil, derin yarlar, güzel yamaçlar, kaynak sular, mis gibi kokan enteresan çiçekler… Bellapais Manastırı, gotik sanatının Yakın Doğu'daki en iyi örneği sayılıyormuş. İçerisi gezilebiliyor ve eskiden yemekhane olarak kullanılan bölümde şimdi klasik müzik konserleri, piyano resitalleri yapılıyor. 1100'lü yıllarda Augustinian rahipleri Roma dönemine ait iki lahide mermer hazneler ekleterek onları yemekhane girişinde lavabo olarak kullanmış. O kadar estetik duruyor ki...

   Maraş Merak Ettiriyor

   Maraş, eski adıyla Varosha 1974'ten beri kapalı. Ön tarafındaki plaj şahane. Bu plajların arka tarafındaki terk edilmiş otelleri görünce insanın aklına "Maraş niye kapalı? Hiç mi girilmiyor? Eski hâli nasıldı?" gibi sorular düşüyor. Plajda uzanırken yapacağınız küçük bir internet sörfü baya ilgi çekici oluyor. Bölgenin eski günleri, bugünkü hâli çok etkileyici. Plajı da şahane demiş miydim?

   Etkileyici Gotik Yapılar

   Mağusa'ya kadar gitmişken St. Nicholas Katedrali’ni de görmek gerekiyor. Osmanlılar Döneminde Lala Mustafa Paşa Camii'ne dönüştürülen, Lüzinyanlar döneminde, 1298-1312 yılları arasında inşa edilen yapı, tüm Akdeniz dünyasının en güzel Gotik yapılarından biri sayılıyor. Lüzinyan kralları, önce Lefkoşa'da St. Sophia Katedrali'nde Kıbrıs Kralı, sonra da Mağusa'da St. Nicholas Katedrali'nde Kudüs Kralı olarak taç giyermiş; 1571'de kilise cami hâline getirilene dek bu törenler yapılmış. Yine gotik tarzıyla dikkat çeken, bir kısmı yok olmuş etkileyici St. George Rum Kilisesi de Mağusa'nın dikkat çeken, etkileyici yapılarından.

   Babil Bahçeleri

   Bu arada adı çok kez kuraklıkla birlikte anılan Kıbrıs'ta bir gizli cennet: Babil Bahçesi. İsmini eski dünyanın 7 harikasından biri olan Babil’in Asma Bahçeleri’nden alan Lapta’daki bahçenin içinde 600 farklı tür çiçek ve bitki var. Peyzaj mimarı Celen Kamburoğlu’nun oluşturduğu botanik alandaki bitkilerden satın alabiliyorsunuz. Bu arada Kıbrıs’ta doğal olarak yetişen 30'un üzerinde orkide türü varmış ve mart-mayıs ayları arasında orkide keşif yürüyüşleri yapılıyormuş.

   Babadan Oğula, 55 Yıldır da O Başında

   Lefkoşa’ya gitmek isterseniz eğer, muhteşem postaneyi görün derim. Oradan dönüşte su muhallebisi yapan abiyi geçip, Kumarcılar Hanı'nın yanındaki türbeden dönerseniz eğer İlker Dağer’in başında durduğu Bereket Fırını'nı görebilirsiniz. 1920’de İlker Bey'in dedesi kurmuş fırını, sonra babası Ahmet ve şimdi 55 yıldır kendisi başında. Her gece 3’te fırını açıp öğlen 2.30’da kapatıyor. Ekmek, pideler (hellimli de var), kıtırlar, özel hamur işleri ve bir de leziz lahmacun...

   “Bir benzeri sadece Pompei’de var” dediği, yılda bir ufak ufak onardığı özel fırınının üzerinde diploma, kepleriyle kızı ve oğlunun fotoğrafları var. Cumhurbaşkanı tercümanı olan oğlu Ahmet devralacakmış fırını. Lefkoşa'da çok kişinin tavsiyesi bir diğer mekân: Sabır Lokantası. Biz her seferinde tam öğle saatinde açken gidip bekleyemeyip çıktık. Mekânın köftesi pek meşhur. Sabır Kebabı pek sevilen bir şey zaten.

   Lefkoşa'nın Efsanevi Kitabevi: Rüstem

   Rüstem Kitabevi’nin yanı ve açık hava arka bahçesi kahve. Üst katında çok özel, kimi ilk baskı kitaplar arasında öğle yemeği de yiyebiliyorsunuz. İngilizce ve Türkçe yüzlerce kitap, yeniler, Kıbrıs'a özel kitaplar... Babadan oğula korunmuş, 80 küsur yıllık bir kitabevi. Sahibi Ali, büyük bir aşkla, ütopik bir sevgiyle iş yapıyor. Eskileri saklamışlar, anlatıyor, paylaşıyorlar. Kıbrıs tarihine dair gerçek hikâyeleri, kadınların öyküleriyle dinleyebileceğiniz kitaplar da var. Öyle ilgili ve öğreticiler ki ailenizin kitaplarını onlara devredesiniz geliyor. Burada sergiler de oluyor. Sahi kim Kıbrıs’a kumar, alaturka konser yeri diyor!

   Birkaç Yeme İçme Yeri Daha

   Kıbrıs'ta içecek çok daha ucuz Türkiye'den, yemek de genellikle öyle. Gönyeli'de Ömerli Meyhane’ye gittik. İki genç elleri meze dolu geldi. Seçeceğiz sanıyoruz; ama yok, hepsini bırakıverdiler masaya. Sayayım dedim, sayamıyorum, 25, 27 derken iki de salata. Ve mezelerin bir tanesi bile "öylesine konmuş" değil oraya! Derken sıcaklar; mini içli köftelerden kendi yaptıkları pastırmaya! Ömerli Meyhane’nin Ömer’i, işletmeci ilgi çekici beyefendi bisiklet lastiğinden et çevirme sistemi yapmış! Şişler, şeftali kebapları, sabır kebabı… Üzerine de katmerinden "kamçılı" denen tatlıya 7 çeşit de tatlı! Neredeyse 50-55 çeşit şey. O kadar çok ve lezzetli yemeğe, Türkiye'ye kıyasla şaka gibi bir hesap geliyor. "Bildiğimden şaşmam" diyenler için Girne'deki Kaya Palazzo Otel'in içinde Günaydın da var. Yine Girne'deki Chinese House ise her gecesi tıklım tıklım dolu ve yemekleri çok başarılı bir Uzakdoğu restoranı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kıbrıs hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam