Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Keşfetmekle Bitmeyen Şehir: Berlin

   Her adımınızda Berlin ruhunu daha derinden hissedeceğiniz şehir, Avrupa’nın belki de en önemli kültür merkezlerinden biri.

   Kısaca Berlin

   Almanya’nın başkenti Berlin, geçmişi ve bugünü eşsiz bir harmoniyle yaşatan son derece özel bir şehir. “Avrupa’nın müze başkenti” diye de adlandırılan şehirde, bu unvanın hakkını verecek şekilde 180 müze ve 500’e yakın sanat galerisi yer alıyor. Sanatın yoğun etkisi şehrin her bölümünde hatta yaşam tarzında bile kendini rahatlıkla hissettirebiliyor. Mimarisi, gündelik yaşamı, kültürel zenginliği ve gece hayatı, Berlin’i klasik bir metropol olmaktan çıkarıp bir tarzın temsili hâline getiriyor.


   Berlin pop-up restoranları, vegan cafeleri, sanat galerileri, müzeleri ve sahip olduğu kendine has ruhuyla Avrupa’nın en güzel şehirlerinden.

   Berlin = Sanat

   Müze ve sanat galerileri arasında kaybolmak için Berlin kadar keyifli bir seçenek bulmak çok güç. Her tarzın ve zevkin karşılık bulduğu Berlin’de, sanatın her alanında birbirinden eşsiz eserlerin de arz-ı endam ettiğini belirtmekte yarar var. Klasik sanatın yanı sıra modern sanata dair de onlarca seçeneği bir arada bulabileceğiniz şehir, özgün ve sıra dışı müzeleriyle ilgi çekiyor.

   Berlin = Tarz

   Berlin = Tarz söylemi iddialı geliyorsa şehre “merhaba” dediğiniz ilk ana kadar bekleyin, daha adımınızı atar atmaz bu söylemin ne denli haklı olduğunu hissedeceksiniz. Tarz bir başkentte de ancak tarz sahibi bir otelde konaklanabilir. Berlin, konaklama seçenekleri konusunda oldukça geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Deneyimler incelendiğinde, hemen her konaklama seçeneğinin beklentiler dâhilinde tatmin edici olduğunu rahatlıkla görmek mümkün. Bu anlamda Berlin dünyada önde gelen şehirlerden biri olarak görülüyor. Ancak biz, Berlin ruhuna yakışacak şekilde, şehrin “tarzıyla” en uyumlu konaklama seçeneğini sizlerle paylaşacağız.

   Topography of Terror

   Berlin yaşanan acılara sırt çevirmeyip bunları tarihinin bir parçası olarak kabullenen bir şehir. Bu durumun en iyi örneğini Topography of Terror müzesinde görmek mümkün. Adından da anlaşılacağı üzere II. Dünya Savaşı anısına düzenlenen müze, açık ve kapalı alanlardan oluşan, oldukça büyük bir kompleks. Müzede dönemin ruhunu yansıtan birçok fotoğraf ve objenin yanı sıra bir zamanlar şehri Doğu ve Batı olarak ikiye bölen ünlü Berlin Duvarı’nın da bir bölümünü görmek mümkün. Nazi rejiminin baskısını olabildiğince yansıtan müze, şehrin sahip olduğu mirasa tanıklık etmek adına mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   Museumsinsel

   Museumsinsel (Müzeler Adası) Berlin’de sanatla en yoğun şekilde iç içe olabileceğiniz noktalardan. Spree Nehri üzerinde yer alan Müzeler Adası, birbirinden değerli 5 müzeye ev sahipliği yapmakta. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan adada ziyaret edebileceğiniz müzeler; Prusya Kraliyet ailesine ait sanat eserlerinin ve antik koleksiyonların yer aldığı Altes (Eski), Antik Mısır Medeniyeti'nin izlerini sürebileceğiniz Neues (Yeni), ulusal müze Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri), geç dönem antik ve Bizans eserlerini görebileceğiniz Bode ve Perganomuseum’dur.

   Pergamonmuseum

   Berlin’de çok fazla Türk var demiştik ancak durum bununla sınırlı değil. Berlin’de aynı zamanda çok fazla “Türkiye” de var! Pergamonmuseum yani Bergama Müzesi, bir zamanlar topraklarımızda yer alan Bergama ve Milet’e ait arkeolojik buluntularının ve yine bizim coğrafyamıza ait birçok kültürel zenginliğin sergilendiği Avrupa’nın en büyük arkeoloji müzelerinden biri. Müzede ünlü Milet’in Market Kapısı, İştar Kapısı, Bergama Zeus Sunağı, Athena Heykeli gibi eşsiz güzellikleri görmek mümkün.

   Gemäldegalerie

   Gemäldegalerie, Berlin’in ve hatta Avrupa’nın en önemli sanat müzelerinden biri. Sahip olduğu koleksiyon açısından oldukça değerli olan müzede, Rembrandt, Caravaggio, Rubens, Vermeer, Botticelli, Dürer, Holbein gibi birbirinden özel isimlere ait onlarca başyapıtı görmek mümkün. Özellikle resim sanatına ilgi duyanlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken duraklardan biri Gemäldegalerie.

   Classic Remise

   Klasik otomobil cenneti Classic Remise, Berlin’in en özgün ve ilgi çekici müzelerinden biri. Klasik modellerin yanı sıra modern araçların da sergilendiği Classic Remise, motor tutkunlarının uzun saatler harcayabileceği büyüklükte ve onlarca ender rastlanan klasik araca ev sahipliği yapan bir mekân. Deutsches Technikmuseum Berlin Deutsches Technikmuseum Berlin (Alman Teknoloji ve Bilim Müzesi) yakın tarihimize ışık tutan önemli bilimsel ve teknolojik gelişmelerin izlenebildiği bir retrospektif sunuyor ziyaretçilerine. Sanayi devrimi ve sonrasında her gün biraz daha hızlı bir şekilde gelişen teknolojileri takip edebileceğiniz müze, her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Sıra dışı müzelerden hoşlananlar için değerli bir seçenek, listeye eklenmeli.

   Berghain

   Berlin gece hayatı dendiğinde Berghain her zaman liste başı olmuştur, büyük ihtimalle de uzun yıllar bu yerini korumaya devam edecektir. Berghain, girmesi zor, çıkması ise çok daha zor diye adlandırılan bir mekân. İçeride 24 saatten fazla zaman geçirenlerin olduğu, eğlencenin hiç bitmediği, kapısında 8 saat sırada beklenebildiğine dair rivayetlerin dolaştığı ama girmeyi başaran herkesin yaşadığı deneyimden memnun kaldığı bir mekân. Eski bir elektrik santralinden devşirilen club, hareketli bir gece hayatı deneyimi yaşamak isteyenlerin akınına uğruyor.

   Tresor

   Mahzenler, tüneller, dehlizler… Underground kavramını hem kelime hem de olgusal açıdan yüzde yüz dolduran bir mekân Tresor. Eski bir fabrikadan bugünkü hâline dönüştürülen, 30 yıla yakın bir geçmişe sahip olan Tresor, tekno ve elektronik müziğin yer altı mabedi olarak ilgi görüyor.

   Watergate

   Berghain ne kadar underground’sa Watergate o kadar “class”. Spree Nehri manzarası, şık tasarımı, deneyimleyen herkes tarafından “efsane” olarak nitelendirilen ses ve aydınlatması -ve tabii ki müzikleri- ile Watergate Berlin’in en başarılı gece kulüplerinden biri. Mekân şık, hareketli, renkli ve tek kelimeyle eğlenceli!

   Newton Bar

   Klasik, elegan ve oldukça şık… Newton Bar, Berlin gece hayatının niş yüzü olarak hizmet veriyor. Her an ünlü bir simaya rastlama şansınızın olduğu mekân gerek tasarımı gerekse ambiyansıyla geçirdiğiniz her ana değecek güzellikte. Duvarlarını kaplayan siyah-beyaz fotoğraf kareleri için bile ziyarete değer.

   Opium

   Sıra dışı, Opium’u tanımlamak için hafif bir tabir dersek, Opium’da sizleri nelerin beklediğine dair fikir edinmeniz mümkün olabilir. Opium, Berlin’in hoşgörüsünü sonuna kadar kullanan oldukça uç bir mekân ve Berlin ziyareti için hemen herkesin mutlaka merakla yaklaştığı sıra dışı bir deneyim. Bilhassa modern maskeli baloları ilginizi çekebilir.

   Maria am Ostbahnhof

   Maria am Ostbahnhof ya da kısaca Maria, Berlin’in en ünlü parti mekânlarından. Nehir kenarında açık alanı da bulunan ve 1500 kişi kapasitesiyle gerçek bir parti mekânı olan Maria’da herkesin mutlaka ama mutlaka bir şekilde eğlendiği söyleniyor.

   Clärchens Ballhaus

   Berlin yalnızca tekno ve elektronik müziğin şekillendirdiği bir gece hayatına sahip değil tabii ki. Klasik bir eğlence anlayışını Berlin’de tatmak isteyenler için de -yine Berlin’e özgü bir dokuya sahip olmakla birlikte- alışılagelmiş mekânlara rastlamak mümkün. Clärchens Ballhaus bunlardan biri. Burada iyi müzik, şık giyimli insanlar, kaliteli bir servis bekliyor sizleri.

   Görmeden Dönmeyin

   ​Kentin en ihtişamlı ve en ikonik eserlerinden biri olan ünlü Brandenburg Kapısı'nı mutlaka ziyaret edin. Ünlü Berlin Katedrali “Berliner Dom” ve şehrin en önemli merkezlerinden Alexanderplatz da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bir ya da iki gününüzü Alexanderplatz, Berliner Dom gibi turist atraksiyonlarına ayırmanız, dolu dolu bir Berlin deneyimi için size verebileceğimiz en değerli tavsiyelerden.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Berlin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam