Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Keşfedilmemiş Kayak Cenneti Mavrovo'da 72 Saat

   Üsküp'e bir buçuk saat mesafede, Makedonya'nın kuzeybatısında bir vadi... Dantel gibi işlenmiş Mavrovo Gölü ile kucaklaşan muhteşem doğası, misafirperver insanları ve gelişmiş kayak imkanları ile Balkanlar'ın mutlaka görülmesi gereken "yeni beyaz cenneti."

   Keşfedilmemiş Kayak Cenneti Mavrovo'da 72 Saat
   Bahar Akıncı
   Insider

   28.01.19

   Dünyanın dört bir yanını gezer, gezdiği her köşenin hikâyesini yazar.

   Kuzey yarım kürenin lapa lapa yağan karlarla buluştuğu şu günlerde Mavrovo, 52 adet zirvesi ile Türk kayak tutkunlarını ağırlamaya hazır.

   Cuma - Cumartesi
   52 Adet Zirveden Aşağıya Kayak Keyfi
   Mavrovo Kayak Merkezi, Makedonya’nın batı sınırları boyunca 73 hektarlık alana yayılıyor ve ülkenin en büyük millî parkı Mavrovo National Park’ın içerisinde yer alıyor. Bu nedenle havası her daim tertemiz, doğası her zaman davetkâr. Çam ormanlarıyla kaplı Şara Dağ ve Pind Dağları’nın eteklerine yayılan millî park alanında, 2000 metreden yüksek 52 adet zirve bulunuyor.

   1953 yılında, yağmur sularının Mavrovo Vadisi’ne biriktirilmesiyle oluşturulan yapay Mavrovo Gölü, o kadar gerçekçi ki, yapımını bilmeyenler için gerçek bir gölden ayırt etmek imkansız. Kayak merkezine sadece 6 km mesafede bulunan göl, etrafını çevreleyen katedraller ve minik lokantalar ile adeta küçük bir “Alpler” hissi yaşatıyor ziyaretçilerine.

   Kayak merkezinin bulunduğu Bistra Dağı’nın en yüksek noktası ise 2160 metre. Oteller Bistra Dağı’nın zirvesine çok yakın bir alana kurulmuş. Otellerin bir yanı Bistra Dağı’na, diğer yanı ise Mavrovo Gölü’ne bakıyor. Böylece nereye baksanız muhteşem bir manzara çıkıyor karşınıza.


   Zirveden inerken göz göze geldiğiniz manzara nefesinizi kesmeye yetiyor. 1220 metredeki Mavrovo Gölü, 12 km uzunluğu ve 3 km genişliği ile 13.3 kilometrekarelik bir alana hâkim.

   Zare Lazerveski Pistleri, Bölgenin En Ünlüsü!

   Mavrovo Kayak Merkezi’nin en ünlüsü Zare Lazerveski pistleri. Pistler gerçekten de otellere o kadar yakın ki, adeta odanızdan çıkınca kendinizi zirveye tırmanan telesiyejlerde buluyorsunuz. Mavrovo Gölü’nün şahane manzarasına bakan Zare Lazerevski Kayak Merkezi, yakın zamanda yenilenen telesiyeji, bakımlı pistleri, geniş lift ağı ve gece kayış olanağıyla, dünyanın her yerinden kayakseverlerin favorileri arasında yerini çoktan almış.

   Gün Boyu Kayak, Gece Boyu Eğlence
   Her biri farklı temaya sahip toplam 6 pistin, acemiden ustaya herkese hitap etmesinin yanı sıra, en büyük numarası ise gündüz ve gece boyu müzik yayınlarının yapılması.

   Gün boyu devam eden kayak, akşam olunca yerini açık hava eğlencelerine bırakıyor. İster otellerin buhar ve sauna imkânlarından yararlanarak dinlenin, ister özel olarak ışıklandırılan pistlerde, sucuk ekmek ve sıcak şarap eşliğindeki partilere katılın.

   Pazar
   ​Mavrovo Millî Parkı

   ​Makedonya’nın batısında yer alan Mavrovo, 1949 yılından beri millî park statüsünde. Doğal florası ve oksijen seviyesi ile dünyanın en özel coğrafyalarından biri. Bistra'dan Radika Nehri’ne, Mavrovo Gölü’nden Mavrovi Anovi, Leunovo, Nikiforovo ve Galicka dağ köylerine kadar 73.088 hektar toplam alana sahip parkın 27 bin hektarlık alanını el değmemiş ormanlar oluşturuyor.

   Betonlaşma yok denecek kadar az. Mavrovo ve Galiçnik, bu millî parkın iki önemli köyü. Mavrovo Kayak Merkezi ile Galiçnik Köyü ise muhteşem süt ürünleri ve peyniri ile ünlü.

   Her anlamda değişim ve çeşitlilik, Makedonya’nın adeta kaderi. Bu yönüyle Balkanlar’ın karakterini en iyi yansıtan ülke olarak öne çıkıyor. Makedonya’nın karakterini ise Büyük İskender’i, Osmanlı İmparatorluğu’nu içine alan ve günümüze değin uzanan bir süreç belirliyor.

   Kültürel ve tarihî çeşitliliğinin yanı sıra ülkenin coğrafyasında da ciddi farklılıkları bir arada görmek mümkün. Neredeyse %70’i dağlık olan Makedonya’da doğa akarsular, vadiler, ovalar, şelaleler, ormanlar ve göller açısından zengin bir tablo sunuyor.Bölgedeki oteller tarafından yılın 4 mevsimi millî park ve köyler bölgesine düzenlenen trekking turları, kayak dışı zamanlarda da bu eşsiz coğrafyaya, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi gelmesini sağlıyor. 

   Eğlence ve Spor Bir Arada

   ● Mavrovo Kayak Merkezi gelişmiş altyapısı ile öne çıkıyor. ● Oteller pistlere çok yakın, hatta kısacık bir yürüyüş ile kendinizi telesiyejin önünde buluyorsunuz. ● Her türlü kayak malzemesi çok uygun fiyata kiralanabiliyor. ● Çok sayıda ski lift ve chair lift sayesinde, 1860 metre yükseklikte bulunan pist başına rahatça tırmanabiliyorsunuz. ● Kademeli olarak her düzeye uygun kayak pisti ve board pisti mevcut.

   ● Toplam 5700 metrelik 11 ski lift ve 3 chair lift ile Mavrovo Kayak Merkezi saatte 11.100 kişilik kapasiteye sahip. ● Deniz seviyesinden 1255-1860 metre yükseklikte chair lift'lerin bağlantısı olan pistlerin uzunluğu 5.000 metre, ski lift'lerin bağlantısı olan pistlerin uzunluğu 10 bin metre.

   ● Chair lift'lerin bulunduğu pistlerde müzik yayınlarının yanı sıra ışıklandırma sistemi mevcut olduğundan, hava ve pist koşullarına göre 19:00 - 22:00 saatleri arasında gece kayağı imkânının bulunması nedeniyle Avrupa'daki en popüler kayak merkezleri arasında yer alıyor. ● Deniz ve et ürünlerinin en lezzetlilerini bölgedeki otellerin şık restoranlarında ve mütevazi tavernalarında deneme şansınız var.

   Diğer Aktiviteler:

   Bölgede yapılabilecek aktiviteler kayakla sınırlı değil: isterseniz Atatürk'ün okuduğu liseyi veya bölgede 600 yıl yaşamış Osmanlı'nın tarihî eserlerini ziyaret edebilir, koruma altında olan Mavrovo Ulusal Parkı'nda yürüyüş yapabilir veya şansınızı bölgeye yakın casino'larda deneyebilirsiniz.

   Hem Eğlenceli, Hem Ekonomik!

   Movrovo'daki ekonomik kayak paketi fiyatları, uçak hariç; havaalanı-otel transfer, 3 gecelik tek kişi konaklama ve 3 günlük skipass dahil 220 Euro'dan başlıyor. Pegasus ya da Türk Hava Yolları yolları ile Üsküp'e ulaştığınızda, oradan özel otobüsleri ile kayak merkezine ulaşımınızı sağlıyorlar. THY tarifeli seferi ile haftanın 7 günü vize almadan seyahat edebileceğiniz Mavrovo Dağı, başkent Üsküp'e yalnızca bir buçuk saat uzaklıkta bulunuyor. Dilerseniz küçük bir bedel karşılığında, oteliniz, Üsküp Havaalanı - Mavrovo transferinizi karayolu ile sağlıyor.

   Türkçe ağırlama

   Sezon boyunca Türkçe bilen deneyimli Türk rehberler ve ekipler sayesinde, pistlerdeki tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Daha ayrıntılı bilgi için Mavrovo'nun resmi web sitesinden Türkçe olarak yararlanabilirsiniz: www.kayakmavrovo.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Makedonya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam