Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kayseri'nin Efsane Yılkı Atları

   Aslında farklı bir amaçla gittiğimiz Sultan Sazlığı gezisi sırasında denk geldiğimiz yılkı atları, o andan itibaren gezinin odak noktası oluyor.

   
              Kayseri'nin Efsane Yılkı Atları
   Sefa Yamak
   Insider

   18.10.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Uzaktan, anlamlandıramadığımız bir toz bulutu görüyoruz. Tozun içinde hareket eden karartıların atlara ait olduğunu anlayınca şaşkınlığımız daha da artıyor. Yaklaştıkça nal sesleri çoğalıyor ve yeri inleterek yakınımızdan geçip gidiyorlar. Dört nala giden yüzlerce atın oluşturduğu manzarayı hayranlıkla izliyoruz.

   Kayseri, son yıllarda hem Erciyes Dağı hem de Kapadokya’ya yakınlığı sayesinde turizm açısından oldukça tercih edilen bir yer hâline geldi. Bense farklı yerleri keşfetme merakıyla bu sefer rotamı buralara değil de Erciyes eteklerindeki köylere ve Sultan Sazlığı’na doğru çiziyorum.

   Erciyes’i aşıp sazlığa doğru ilerlediğimizde karşımıza gerçek Anadolu manzaraları çıkıyor. Yeşillikler içindeki köylerin yakınlarında koyun ve inek sürüleri bir anda yolumuzu kesiyor. Çobanlar, sıcak bir muhabbetle karşılıyorlar bizi. Bölge hakkında bilgi alıyoruz. Molalardan birinde de yılkı atlarına denk geliyoruz. Atların ardında en yakındaki köye yönelip hikâyelerinin peşine düşüyoruz.

   Özgürlük Kendi Seçimleri Olmamış

   Doğada özgürce yaşayan bu atlara “yılkı” diyorlar. Köylüler bahar ve yaz aylarında işlerinde kullandıkları atları kışın besleme derdinden kurtulmak için doğaya bırakıyorlar. Eğer kışı geçirip hayatta kalmayı başarmışlarsa da bahar geldiğinde tekrar ihtiyaçlarına göre bir tane sahipleniyorlar. Yani başlangıçta bu özgürlük, atların kendi seçimleri olmamış hiçbir zaman.

   1970’lerden sonra tarım işlerinde traktörün kullanımının artmasıyla doğaya bırakılan atlar, tekrar sahiplenilmiyor. Aslında yaban hayatın bir parçası olmayan bu evcil atlar, doğada zor şartlara rağmen kendi başlarına yaşamaya alışıyorlar. Kayseri bölgesindeki yılkı atları çoğunlukla Hörmetçi, Sultan Sazlığı ve Soysallar Mahallesi civarlarında yaşıyorlar.

   Bulduğumuz ilk köy kahvesinde bir çay molası verip yılkı atlarıyla ilgili merakımızı gidermeye çalışıyoruz. Bir sürü sorular sorduğumuzu gören köyün kahvecisi bizi kahvenin en yaşlıların olduğu masayı yönlendiriyor ve ekliyor: “Tüm sorularınızın cevapları onlarda”.

   Yılkı Geleneği Manisa’dan Muş’a Kadar Yaygın
   Aslında bu sadece Kayseri’ye özgü bir gelenek değil. Konuya daha derinlemesine girince görüyoruz ki, Anadolu’nun birkaç yerinde daha yılkı atları var. Özellikle Manisa'nın Spil ve Yunt Dağı, Afyon'un Kocayayla'sı, Karaman'ın Karadağ Bölgesi, Muş, Dinek, Karacaören, Madenşehri ve Üçkuyu yılkı atlarının gruplar hâlinde görüldüğü yerler.

   Yılkılar 8-10’lu gruplar hâlinde yaşıyorlar. Bu grupların liderleri bir erkek. Diğerleri ise kısraklardan oluyor. Bu gruplara “öğlek” deniyor. Yavrular annelerinin yanı başında koştururken yetişkin olan erkekler gruptan uzaklaştırılıyor. Başka gruplardan dışlanan diğer atlarla “Bekarlar” grubunu oluşturuyorlar. Yaşlanan veya ölen liderlerin yerine geçerek bir grubun üyesi oluyorlar.

   “Lider atı zaten baktığınızda anlıyorsunuz” diyor Hasan Amca ve devam ediyor: “Grubun ilerisinde kendi başınaymış gibi görünse de gözü kulağı etraftadır. Sürüye yaklaşan bir tehlike sezdiklerinde grubun başına giderler. Hatta tehlike büyükse diğer gruplarla da birleşerek buna karşı koymaya çalışırlar”.

   Yaylarda serbestçe dolaşan yılkılar, özgürlüklerine düşkünler ama bunun bir bedeli var. Yazın susuzluk kışın yoğun kar yağışı yiyecek bulmayı zorlaştırabiliyor. Ayrıca yırtıcı vahşiler de onlar için büyük tehlike.

   Bölgede yaşayan yılkı atlarının sayısı artık 300-400’ü bulmuş. Özellikle bölgede yaşayan fotoğrafçıların çekimleri sosyal medyada görülünce, yılkılara olan ilgi de arttı. Son bir iki yıldır buralara fotoğraf turları bile düzenleniyor.

   ​İlk günü tesadüfen yakaladığımız yılkı atları için tekrar gelmek üzere köyden ayrılıp ertesi gün, günbatımında tekrar geliyoruz. Yılkı atlarıyla ilgilenen köyün gençleri bizi yakınlarına kadar götürüyor. Alı, siyahı, kıratı önümüzde bir sürü yılkı var. Kendi atlarıyla yılkıları yönlendiren gençlerin koşturmasıyla onlar da hareketleniyor. Gün batımında, yanı başımızda akan derenin içerisinde koşturan atlara bir de Erciyes’in muhteşem görüntüsü ekleniyor. Unutulmaz sahnelerle veda ediyoruz Kayseri’ye…

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kayseri hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam