Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Katalanların Festivali Bir Başka La Merce Festivali

   Hayatınız boyunca katılıp en çok eğlendiğiniz bir festivali düşünün. Şimdi bu eğlenceyi 10'la çarpın ve daha önce duymadığınız bir festivalle tanışmaya hazırlanın.

   La Merce’ye Hazır mısınız?

   Eylül ayının 3. haftasında düzenlenen La Merce Festivali’ni bu dünyaya ait bir festival gibi değil. Hatta çoğu insan adını bile duymamıştır. O yüzden aynı dönemde Barselona’da olursanız  büyük bir sürprize hazır olun. Şehre inip insanlarla tanışmaya başlarsanız en çok duyacağınız şey ‘’La Merce’ye hazır mısın?’’ olacaktır. Tüm şehirde 1 hafta boyunca kutlanan festivalde eğlencenin ne kadar yoğun olduğunu yaşayıp belki de bulunduğunuz zaman diliminden ayrılmış gibi hissedeceksiniz. 

    Şehrin Koruyucusu
   Festivalin hikayesi de ilginç.  1687 yılında Barselona’da yaşanan veba salgınından Vali de nasibini alır ve Mare de Deu de la Merce’den yardım ister. Onun müdahalesiyle hastalık yok olur ve La Merce şehrin koruyucu azizesi olur. O günden beri halk, azize için bir festival düzenlemeye başlamış ve 1902’de organize hale getirilerek bugünkü halini almıştır. Aynı zamanda yazın bitişini ve sonbaharını gelişini simgeleyen festivalde bir haftada 600 kadar etkinlik düzenleniyor. Bu sürede metrolar 24 saat çalışıyor, yerel halkın çoğu işe gitmiyor. 


   Katalanlar üstüne basa basa bu festivalin İspanya değil, Katalonya bölgesinin festivali olduğunun önemini belirtiyorlar. 

   Festival Başlangıcı

   Belediye binasının balkonundan halka seslenen başkanın konuşmasının ardından binanın dev kapıları açılıyor ve içinden devasa insan figürü maketleri çıkarak halkın içine karışıyor. Kral, soylu ve aziz gibi figürlerden oluşan 10-15 metrelik bu devler flüt ve davullar eşliğinde dans ediyor ve insan içine karışıyor. Bu figürler festival boyunca sokaklarda dolaşıyor ve başka günlerde bunları tekrar görebiliyorsunuz. 

   Castellers-İnsan Kuleleri

   Sizi şaşırtacak ve heyecanla izleyeceğiniz başka bir şov da insan kuleleri. Nefes almadan, gözlerinizi bir an olsun ayırmadan izleyeceğiniz bu şovda insanlar birbirlerinin sırtına çıkarak on katlı bir kule oluşturuyorlar. Tam bir takım çalışması halinde ilerleyen gösterinin sonunda kulenin en üstüne bir çocuk çıkıyor. İlk katlar kolay inşa edilse de sonraki katların oluşumu sırasındaki tırmanışlarda insanın yüreği ağzına geliyor.

   Correfoc-Ateş Koşusu

   Yazının başında dünya dışı bir etkinlik dediğimiz yere geldik. Bu sefer gerçekten diğer taraftan gelen yaratıklarla karşılaşıyorsunuz. Coşku ve renklilik bu sefer yerini karanlığa ve kıvılcımlara bırakıyor. Hava iyice karardıktan sonra ''Cehennem Kapısı'' dedikleri bir geçitin kapıları birden ateşler içinde açılıyor. Siz noluyor demeden içeriden zebani kostümlü insanlar çıkıp size doğru gelmeye başlıyor ama bununla bitmiyor. Arkasından gelen gruplar kapıdan dev bir yaratık maketini sürmeye başlıyor ve yaratığın ağzı aniden açılıp içindeki mekanizmadan size doğru kıvılcımlar ateşleniyor. İşte o zaman insanların nasıl koşuştuğuna şahit oluyorsunuz. Tabii alıştıktan sonra siz de bu eğlenceye katılıp yeni yaratıklardan kaçmaya çalışıyorsunuz.

   Mapping

   Bu kadar gösteriyle bitmiyor tabii ki... Gerçekten eğlenceye doyacağınız ve günlerce süren bu festivalin ilgi çeken bir başka yönü ise binaların üzerinde dijital animasyonlarla yaptıkları görsel şölenler. Binanın en ufak ayrıntılarının bu animasyona dahil edildiği mappingler binaları şekilden şekile sokuyor. Yıkıyor, yeniden yapıyor, formunu bozuyor ve bazen de orada olmayan bir şeyi binaya dahil ediyorlar.

   Diğer Etkinlikler

   Diğer Etkinlikler

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İspanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam