Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kars'ta Sabah Saatleri

   Kars'ın sabahları şahanedir, zaten Kars kimselere benzemez nev-i şahsına münhasır bir şehirdir.

   Kars'ta Sabah Saatleri
   Levent Özçelik
   Insider

   24.01.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Bir şehirle baş başa kalmak için en doğru an kuşkusuz sabahlardır. Siz ve şehir baş başasınız, birbirinize içinizi samimiyetle dökebilirsiniz. Kars’ı diğer şehirlerden ayıran pek çok farkı var kuşkusuz. Ancak Rus mimarisinin bıraktığı anıların ayrıcalığından olsa gerek Kars’ın sabahları, görsel olarak çok farklı durur. Kar çok yakışır mesela. Sabahın sakinliğinde siz ve Kars baş başa iken uslanmaz bir fotoğrafçı olur her köşe-kenarı deklanşöre basarak ölümsüzleştirirsiniz.

   Niye sabah erkenden, kimsecikler yokken buluşmanızı öneriyorum ısrarla biliyor musunuz? Çünkü Kars’a ait pek çok şey yitip gitmiş. Arda kalan binaları yapan eller, hatta onların çocukları, torunları da yok. Kars onların başka ellere ve gözlere bıraktığı anılardan ibaret belki de. Kars’ta hissettiğim duygular karmakarışık. Bir yandan ne güzel dokunabiliyoruz diye heyecanlanıyorum, diğer yandan bu emanete nasıl sahip çıktık diye geçiriyorum içimden. Tekrar başa dönersek o kimsesizlik, o yalnızlık hâlini sadece ben mi yakıştırıyorum Kars’a? Bir bana mı hüzünlü geliyor? 


   Bu yazıyı yazmadan birkaç hafta önce Moskova, ardından St. Petersburg ve Karelya Cumhuriyeti’nin başkenti Petrozavodsk’da idim. Özellikle St. Petersburg ve Petrozavodsk sokaklarında Rus Sovyet döneminden kalma binaların arasında yürürken hep Kars gözümün önüne geldi. Bir şeyler aynı değildi işte, emindim. Kars’ı tuğla tuğla inşa edenlerin eksikliği, peynir kokan insanların, Malakanların yokluğuydu. Sırf Kars’a özgü değil elbette bu hâl. Dünyada pek çok toprak el ve bayrak değiştirdi, değiştiriyor. İşte bu doğunun harika şehrinde gezerken yıllar önce burayı inşa eden, Kars’ı vatan, ana ocağı bilen insanları hatırlayalım. Göçüp gidenlerin bir kısmı Rusya’nın kimi yerlerindeler. Zavotların önemli kısmı Amerika’ya göçmüş. Yüzyıllardır Rusya, İran, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbeycan’dan izler var burada. Hemen yanı başında Ani Antik şehri var örneğin.

   Bir Kars çılgınlığıdır gidiyor. Bilet bulabilen Doğu Ekspresi’yle bulamayan uçakla gidiyor. Oteller restoranlar tıklım tıklım. Oysa Kars 100 yıldır aynı Kars. Eski Rus binalarının aralarına yapılan hiç de o eski Rus yapılarına yakışmayan binaların sayısının artmasını saymazsak pek değişen bir şey yok Kars’ta. Peki nasıl oldu da bu kadar popüler oluverdi birdenbire Kars? Bunun başlıca iki nedeni var; birincisi Kars’a Doğu Ekspresi ile seyahat, diğeri ise sosyal medya etkisi. Hemen herkes hem Kars ve çevresinden (Ani Harabeleri, Çıldır Gölü) hem de Doğu Ekspresi’nden yüz binlerce fotoğraf, selfie çekerek Kars’ta gezilecek yerleri paylaştı. Sosyal medyada yılın en olumlu etkinliklerinden biri oldu Kars, Doğu Ekspresi ve bölge.

   Dedim ya, Kars’ın o kalabalık hâlinden uzaklaşmak, baş başa kalmak için sabahın erken saatlerini seçin, sonra imkânınız varsa Kars merkezinin dışına, o sakinliğin zirvesine çıkın.

   Doğu Ekspresi ve Van Gölü Ekspresi

   Nostaljik bir anı olan trende geçirilen saatler çok eğlencelidir. Tren içinde bir başka hayat vardır. Kuşet vagonlardaysanız arkadaşlarınızla evde bir hafta sonu gibi geçer saatler. Ancak TCDD’nin bunu sadece koltuk, sefer, vagon sayısını artırarak içinde bulunduğumuz dönemi iyi yönettiğini söyleyemeyeceğim. Örneğin; daha özenli alternatif yeme içme mönüleri sunulabilirdi. Çevre şartlarından dolayı rötar olmaz ise, Ankara – Kars arası 25 saat sürüyor. Kars’ın yanı sıra yeni rotalar peşinde olanları yeni hatlarla buluşturmak için çalışmalar yapılabilir. Sadece Kars, Doğu Ekspresi mi var, öyle değil mi? Örneğin Van Gölü Ekspresi hatta Barış Manço’nun grubunun adını aldığı Kurtalan Ekspres tam da şu dönemde daha çok parlatılabilir ve Kars alternatifi gezilecek yerler olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulabilir.   

   Turizm ve Gastronomi

   10 yıl önce geldiğimde neredeyse yemek yiyecek bir yer yoktu Kars'ta. Şimdi ise bir sürü yer açılmış. Özellikle Kafkas Üniversitesi'nin etkisiyle adım başı kafeler var. Ancak turizm işletmeciliği ve gastronomi konusunda çok eksiği var Kars'ın. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediye, Kalkınma Ajansı ve tabi ki işletme sahiplerinin bir araya gelip bu konuyu çözmesi gerekiyor. Farklı kültürlerin yüzyıllarca bir arada yaşadığı bir coğrafyanın önemli bir parçası Kars ve çevresi. Zengin bir mutfak ve çok kültürlülük ne yazık ki hakkettiği şekilde sergilenemiyor.

   Kars'ın Muhteşem Binaları

   Söylemeye çalıştığım o eski Kars'tan eserler hâlâ hemen her sokakta var. Kars'ı Kars yapan eski binalarının pek çoğu devlet kurumları tarafından kullanılıyor. Bu bir şekilde iyi korunmuş, eskisinin tıpkısı yenilenmiş anlamına geliyor. Kars için önemli bir değer olan bu yapıların bu derece özenli korunması ve kullanılması sevindirici. Vali Konağı, Defterdarlık Ticaret ve Sanayi Odası Belediye ve Kalkınma Ajansı binaları. İlave olarak içi ayrı dışı ayrı güzel oteller, Çheltikov, Katerina, Kars Otel, şehrin eski binalarından kafelere dönüştürülenlerden özellikle Kılıçoğlu Pastanesi, şehrin ikonik tarihî yapılarından olan Kars Kalesi, 12 Havariler Kilisesi ve Fethiye Camii mutlaka Kars'ta görülmesi gereken yapılar.

   Zavotlar

   Öncelikle Zavot nedir sorusunu kısaca cevaplamakta fayda var. Zavot'un kelime anlamı fabrika demek. Zavot adı tabii ki Rusça'dan geliyor. Muhtemelen geçmişte peynir fabrikalarından almış bu ismi. Zavotlar işletmesinin günümüz Kars gastronomisindeki yeri de önemli. Özellikle Kars Gravyeri babadan oğula geçen kültürle üretilmeye devam ediyor. İşletme, 100 kilo ağırlığında ürettikleri Kars Peyniri ile ünlenmişti. Bu arada köylere yapacağınız ziyaretlerde hemen her ailenin kendi evinde kendi peynirlerini ürettiklerine şahit olacaksınız. Şunu da ilave edelim; ben yaptığım bütün köy ziyaretlerinde hemen her eve davet edildim ve her seferinde evde üretilen peynirin yanında çay masaları da hiç eksik olmadı.

   Çıldır Gölü

   Kars'a gidip Çıldır Gölü'ne gitmeden olmaz. Özellikle ocak ve şubat ayları gölün tamamen buz tuttuğu aylar. Kızak yapabilir, at sürebilir veya kar motosikletine binebilirsiniz. Anlayacağınız bolca aksiyon var Çıldır Gölü'nde.

   Kars'a Gitmek için Nedenler?

   Kars'a gitmek için çok neden var. Başta mimarisi, tarihi, içinde bulunduğu vahşi coğrafya, yarım saat uzaklıktaki Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü olmazsa olmazlardan. Kars'ın kıyıda köşede kalmış küçük köylerini de gezmek gerekir. Özellikle Rusya'dan Kars ve çevresine sürgün edilen Malakanların bölgede yaklaşık 35 köye yerleştikleri biliniyor. Geçmişte Malakanların yaşadığı Çakmak ve Karacaören Köyleri mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Zavotlar ve Boğatepe Köyleri ise Kars'ın meşhur peynirleri ile ünlü. Tabii ki Peynir Müzesi de gezilmesi gereken önemli yerlerden.

   Bir başka film ise daha yakın tarihli. Spiros Stathoulopoulos'un yazıp yönettiği 2012 yapımı Meteora adlı film, bölgenin ruhani tarihi ve hayatına gönderme niteliğinde. Hayatlarını, toplumun katı ritüelleri ve uygulamalarına adayan genç bir Yunan keşiş ve bir Rus rahibe, manastır hayatlarını sorgulamaya başlar. Manevi adanmışlık ve insani arzuları arasında kalan çiftin, hangi yolu izleyeceğine karar vermeleri gerekmektedir. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Spiros Stathoulopoulos, epik sahneler ve dialoglarla çiftin iç dünyasına odaklanmış.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam