Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Japonya'da Ninja Okulu Deneyimi!

   Köklü tarihi ile ninja kültürüne bir adım daha yaklaşıyoruz...

   Japonya dendiğinde aklımıza gelecek kelimeler listesi çıkarsak samuray, ninja vb. dövüş sanatlarına dair kelimeler mutlaka bu listede yerlerini alırlar. Daha çok kült filmlerden ve siyahlara bürünmüş karakterlerden bildiğimiz ninjalar, Japonya’nın geleneksel motifleri arasında en ilgi çekicilerinden biridir. Japon efsanelerine göre ninja, şeytanın yarı insan yarı karga olan bir yüzü olarak da tanımlanmıştır. 

   Ninjalar, Japon kültüründe modern öncesi dönemin savaşçılarıdır, özel eğitimlerden geçen ninjalar, gizlilik konusunda da uzman savaşçılardır. Fakat metotları o kadar sıradışı, o kadar geniştir ki samuraylar kadar standartlar içinde görülmezler.

   Köklü Bir Dövüş Sanatı

   Ninja ya da shinobi savaşçılara verilen isim, peki ninjaların sanatı? Bu gizlenmeyi, sezdirmeden hareket etmeyi ustalıkla beceren savaşçıların aldığı geleneksel eğitim ve tekniklere “ninjutsu” deniyor. Bazı kaynaklar, gizlenme becerilerinin esas olduğu ninjutsu tekniklerinin 600-900 yılları arasında gelişmiş olduğunu söylüyor. 15 ve 17. yüzyıl arasındaki dönem ise ninjaların en aktif oldukları dönemler, altın çağları olarak gösteriliyor. Japonya’da ninjaların barındığı ve yaygınlaştığı bölgeler ise Mie’ye bağlı Iga ve Koka bölgeleri.


   Ninjaların Gizli Mirası

   Günümüzde, modern öncesi dönemin bu dövüş sanatı artık birer kültürel motif olarak korunuyor ve yaşatılıyor. Özellikle ninja kasabası olarak da bilinen Iga ve Koka bölgelerinde, geçmişte ninjalar tarafından kullanılan pek çok mekân ve müzede ninja kültürüne dair detayları, tarım aletleri olarak gizlenmiş ninja silahlarını inceleyebilmek ve tarihî bu dövüş sanatını yakından tanıyabilmek mümkün. Iga’da bulunan Ninja Müzesi, hem bu tarihe hem de bir ninja performansına tanıklık etmenizi sağlıyor. 

   Bugün ninja kültürünü Japonya’da birebir deneyimlenebileceğiniz, bu dönüş tekniğinin incelikleri ve teorisini uygulamalı bir şekilde öğrenebileceğiniz okullar da mevcut. Ninja kültürünü yakından tanımak ve bu atmosferin ruhunu yaşamak isteyenler için Kyoto’da çok sayıda ninja okulu deneyimi bulunuyor. Bunlardan biri Kyoto’nun merkezinde Shimogyo-ku bölgesinde bulunan Ninja Dojo & Store. Bir diğeri ise Kyoto Samurai & Ninja Museum’da yer alan otantik ninja deneyimi. 

   Ninja Dojo & Store

   Hem turistik bir eğitim alanı hem de bir mağaza olan Ninja Dojo & Store’da ninja meditasyonu kuji-in’den ninja yürüyüşüne, kılıç kullanımına ve özsavunmaya kadar pek çok ninja taktiği ve tekniğini deneyimleme fırsatı buluyorsunuz. Seviyelerine göre 1 saatten 1 tüm güne kadar değişebilen ninja eğitimlerinde, gizliliğiyle nam salmış bu savaşçıların merak uyandırıcı zihin dünyasına da bir adım yaklaşmış oluyorsunuz. 

   Kyoto Samurai & Ninja Museum

   Ninjaların gizemli dünyasına yolculuk edebileceğiniz bir diğer mekân ise yine Kyoto’nun merkezinde tarihî Nishiki Market’in hemen yanında bulunan Kyoto Samurai & Ninja Museum. Geleneksel ninja kostümünüzü giyerek başlayacağınız bu yolculukta, ninjalara has hava tabancasından kılıç kullanımına, gizlenme tekniklerine kadar pek çok özel eğitimi deneyimleyebilir; bunun yanı sıra müzede ninja ve samurayların tarihine dair ilgi çekici detayları inceleyebilirsiniz. Geçmişte ninjalar tarafından kullanılmış olan materyal ve kostümler gibi pek çok eşyayı görebilir, bir kılıç ustasının gösterisine de tanıklık edebilirsiniz.  

   Japonya’ya seyahat ettiğinizde, ninjaların tekniği ninjutsu ile bedeninize, ruhunuza ve zihinsel dünyanıza bambaşka bir vizyon katmak, yüzyılları aşan bir disiplinin inceliklerini öğrenmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat.  

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Japonya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam