Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Işığın Bilgeliğiyle Gelen İyilik, Diwali Festivali, Hindistan

   Hindistan’daki "Işık Demeti" anlamına gelen Diwali Festivali, içinizdeki iyiyle kötü arasındaki savaşı çözmek için uğrayabileceğiniz dünyadaki nadir etkinliklerden.

   Hediyelerinizi Unutmayın

   Hindistan; coğrafyası, kültürü, tarihî zenginlikleri, inanç zenginlikleri ile dünyanın en nev-i şahsına münhasır ülkelerinden birisi. Bu ülkeye turist olarak gitmek istiyorsanız, en zorlanacağınız soru şüphesiz ki, "O kadar çok şey var ki, acaba ne yapsam, nereleri gezsem, neler yesem?" olurdu. İşte, 7 Kasım'da düzenlenecek ve 5 gün sürecek Diwali Festivali, bu tarihlerde Hindistan'a gitmek istiyorsanız, size cevabı veriyor. Hinduizm'in en önemli festivallerinden olan Diwali'nin kelime anlamı, "Işık Demeti". Her yıl sonbaharda ve kışın hemen arifesinde kutlanan bu kutsal festivale katıldığınızda ışığın karanlıkla, iyiliğin kötülükle olan savaşına tanık olabilirsiniz. Diwali kapsamında milyonlarca ışık, iyilik tarafını destekleyecek. Diwali'de "Sanki bir bayram kutlamasındayım" diye düşüneceksiniz. Bu festivale katılmaya karar verdiyseniz, şimdiden hediye edeceklerinizi ve şekerlemelerinizi planlamaya başlayın.


   Işıklar festivali olan Diwali’nin amacı, içimizdeki bilgi lambasını aydınlatmaktır.

   Diwali'ye Dair Rivayetler ve Günlerce Süren Kutlamalar

   Şeytana karşı zaferi temsil eden Diwali'yle ilgili birçok rivayet söz konusu. Bunlardan en yaygını kral Rama'yla ilgili. Anlatıya göre Rama, tanrı Vishnu'nun 7. sıradaki avatarıdır, yani tanrının dünyadaki vücut bulmuş hâlidir. Rama, Sri Lanka'daki bir şeytan tarafından alıkonunan eşi Sita'yı kurtardığında kuzeye doğru ilerledikçe milyonlarca ışık ona eşlik etmiştir. Bu yüzden Diwali'nin anlamı, "Işık Demeti"dir. Hindular, bu tarihler arasında zenginlik tanrıçası Lakshmi'nin evlerini ziyaret ettiğine inanırlar. Sadece Hindular değil, Caynistler, Sihler ve Newar Budistleri de Diwali'yi kutlar.

   Tarihi antik çağlara dayanan Diwali için hazırlıklar çok önceden başlıyor. Etkinler kapsamında sosyalleşmenin had safhada olduğunu vurgulayalım. Zira, bu etkinlikler kapsamında insanlar birbirlerine çeşitli hediyeler verir, atölyeler düzenler. Bazı topluluklar Diwali'yi sadece bir gün kutlarken, bazı topluluklar 6 gün boyunca Diwali için bir araya gelir. Diwali'ye katıldığınızda yaşam tarzınızın evrim geçirmesine vesile olan bazı ritüellerle karşılaşacaksınız. Her yıl kutlanan bu festival boyunca 5 gün resmî tatil olduğunu unutmayın. Bürokratik işlerinizi önceden tamamlayın. Diwali'ye katıldığınızda, etkinlikler boyunca farklı bölgelere seyahat edip farklı kutlamalara katılabilirsiniz. Örneğin önce Delhi'ye gidip Hindistan'ın en büyük ikinci metropolünü gezebilir, ardından Agra'ya geçip eski bir Türk imparatorluğunun izlerini takip edebilirsiniz.

   Paylaşmanın Hazzı

   Bir tarım ülkesi olan Hindistan'da, Diwali Festivali'nin öncelikle hasat tamamlandığı için kutlandığı da rivayetler arasında yer alıyor. Bu yüzden sahip olduğunuz şeylere şükretmek, doğanın verdikleriyle yetinmek gibi bir hayat görüşünüz varsa, Diwali'de bu algınızı güçlendirebilirsiniz. Tüm bunları ana dilini ve kültürel yapısını tam olarak bilmediğiniz Hindularla yapmak da ayrı bir keyif ve ayrı bir macera.

   Dünyaya Yayılan ve Dönüşen Diwali

   Eskiden geleneksel ışıkların olduğu Diwali'de artık teknolojinin imkânları kullanılıyor. Diwali'de bu imkânla çeşitli ışık koreografilerini, hayran bırakan havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz. Uyarmadan geçmeyelim, Diwali Festivali'nde sokaklarda yürürken patlatılan kız kaçıranlara (torpil) ve bir anda yakılan meşalelere dikkat edin! Ayrıca kulaklarınız için de önlem almayı unutmayın. Zira, tüm bu gösteriler biraz gürültülü oluyor. 

   Her ne kadar 1 ila 6 gün arasında sürse de esas Diwali gecesinin Bikram Sambat takvimine göre Kartika'nın en karanlık gecesi olduğunu ekleyelim. En karanlık geceden sonra gelen aydınlık günler doğanın da tazelendiğini yansıtıyor. Mum yakma geleneği Diwali Festivali'nde yapabileceğiniz en basit ritüellerden. Eğer geleneksel kutlamalar sizi tatmin etmiyorsa, gençlerin düzenlediği Diwali partilerine de katılıp, festivalinize eğlence katabilirsiniz. Kumar oynamanın da Diwali’de kutsal olduğunu es geçmeyelim. Diwali Festivali, son yıllarda Hindistan dışında da kutlanıyor. ABD'de ve İngiltere'de yaşayan birçok Hindu bu festival için hazırlık yapıyor. Türkiye'deki Hindular da son yıllarda kendi aralarında ufak tefek etkinliklerle Işık Demeti'ni buralara taşıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hindistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam