Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İnancın En Eski Hali: Şamanizm

   Evrende var olan her şeyin bir ruhu olduğuna inanan Şamanların gizemli dünyası…

   Yapılan araştırmalara göre tarihçesi Paleolitik Çağ’a kadar uzanan Şamanizm, dünyada bilinen en eski manevi pratik olarak kabul ediliyor. İlk ortaya çıktığı yer Sibirya olarak bilinse de Şamanizm, Hindistan’dan Çine’e, Avustralya’dan Güney Amerika’ya dek dünyanın farklı bölgelerinde yaygınlaşmış bir inanç sistemi. Şaman kelimesinin anlamı araştırmacılar arasında çeşitli fikir ayrılıklarına yol açmakla birlikte, en yaygın inanışlardan birine göre kavramın kökeni Tungus dilinde “bilgi sahibi” anlamına gelen “saman” kelimesine dayanmaktadır. Kelimenin sıklıkla dile getirilen diğer anlamları ise “büyücü” ve “sihirbaz”. 

   Farklı Dünyalara Yolculuk

   Tarihsel olarak çoğunlukla yerliler ve kabile toplumlarıyla ilişkilendirilen Şamanlar, diğer dünya ile bağlantı kurma, hastaları iyileştirme, ruhlarla iletişime geçme ve öteki dünyaya yaptıkları yolculuk sırasında ölenlerine eşlik etmek gibi güçleri olduğuna dair yaygın bir inanışa sahipler. Ayrıca bir Şaman’ın görevi sadece bir kişinin değil toplumun iyiliğiyle de ilgilenmektir ve bu, bitki ile hayvanların yanı sıra tüm bir çevreyi kapsayan bir süreçtir. 

   Dünyanın Dört Bir Yanında Şaman Kültürü

   Pek çok inanç sisteminde olduğu gibi Şamanizm de kültürden kültüre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Kuzey Amerika Şamanları güçlerini miras, manevi güç, seçim ya da kişisel arayış yoluyla kazanıyorlar. Bu bölgede Şamanist inancın nihai amacı “iyileşmek” olarak görülüyor. 

   Güney Amerika’da yaşayan Şamanlar ise kendilerini jaguar ile yakından ilişkilendiren bir inanışa sahipler. Onlara göre jaguarlar, bir hayvandan ziyade dönüşüm geçirmiş bir başka Şaman’ı ya da ölmüş bir Şaman’ın yeryüzünde dolaşan ruhlarını sembolize ediyorlar. Şamanizm’in anavatanı olarak kabul gören Sibirya’da ise her Şaman’ın farklı yetkinlikleri olduğuna inanılıyor. Kimi Şamanlar kötü ruhları engellerken, kimileri de şifacı olarak kabul görüyor. 

   Tongren Şaman Festivali

   Şamanizm’i benimseyen topluluklar tarafından her sene düzenlenen bir de festival var. Çin'in Qinghai eyaletindeki Tongren ilçesi köylerinde yaşayan Tibet ve Tu etnik azınlıklarının Dağ Tanrısına olan bağlılıklarını ve minnettarlıklarını gösterdikleri bu festivalde, Şamanik ritüellerin pek çoğuna şahitlik etmek mümkün. Göz kamaştırıcı giysileriyle şarkı söyleyip dans eden Şamanist kadınlardan, şifa bulmak veya güç toplamak amacıyla çelik iğneleriyle yanaklarını delen genç erkeklere kadar şaşırtıcı ayinlerin düzenlendiği festival, bu yıl Temmuz ayının sonunda düzenlendi.

   Anadolu Topraklarında Şamanizm İzleri

   Bugün, binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’da da Şamanizm’in izlerine rastlamak mümkün. Kurşun dökmek, tahtaya vurmak, nazar boncuğu takmak, nişan ve düğün gibi törenlerde uğur getirmesi için kırmızı kurdeleler kullanmak, ağaç ya da türbe gibi yerlere çaput bağlamak, köpeklerin ulumasını uğursuz saymak gibi pek çok inanış ve eylemin kaynağı Şamanizm’e dayanıyor. 

   Kaz Dağı’nda Bir Şaman Köyü: Tahtakuşlar

   Tahtakuşlar, Kuzey Ege’de Kaz Dağı’nın eteklerinde bulunan ve Şaman geleneklerinin izlerini hâlâ bulabileceğiniz bir köy. Aslında kimileri Tahtakuşlar Köyü’nün Alevi-Türkmen köyü olduğunu belirtse de köy halkının bir bölümü kendilerini Şaman olarak nitelendiriyor. Köyde bir de hem yöre halkının geleneksel yaşam tarzını hem de Şaman kültürüne dair sembolleri yansıtan Tahtakuşlar Alibey Kudar Etnografya Galerisi yer alıyor. 1932 yılında Tahtakuşlar Köyü’nde dünyaya gelen ve bu senenin başında hayatını kaybeden Alibey Kudar tarafından açılan galeri, aynı zamanda Türkiye’de kurulan ilk özel etnografya galerisi olma özelliğine sahip. UNESCO da dahil olmak üzere çok sayıda kurumdan onlarca ödül alan müzede geleneksel takı ve elbiseler, savaşlarda kullanılan araçlar, çeşitli çalgılar, halı, kilim, ev ve mutfak eşyaları olmak üzere beş binden fazla kültürel miras sergileniyor.​

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam