Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İlk İnsanlar İşini Biliyormuş!

   Yerkürenin doğal sığınakları mağaralar, bazen konaklamanın en lüksünü ve en konforlusunu sunabiliyor. Dünyanın büyüleyici mağara otelleri!

   Yeryüzünün Lüks Sığınakları: Mağara Otelleri

   Tatil birçoğumuz için deniz, kum ve güneş demektir. Ama farklı deneyimlerin peşinden koşanların sayısı da hiç az değil. Siz de o gruba dâhilseniz dünyanın dört bir yanındaki büyüleyici mağara otelleri sıra dışı bir deneyim için biçilmiş kaftan. Mağaralar, girmek ve çıkmak için dış ortam ile en az bağlantısı olan, eğilerek de olsa bir insanın girebileceği kadar yüksek, sığınabileceği kadar yeterli genişlik ve derinliğe sahip olan, bir dağ veya tepenin yamacına doğal yollarla veya kazılarak oluşturulmuş yatay yer altı boşluklarıdır. Yeryüzünün bu doğal sığınakları günümüzde titiz çalışmalar sonrası lüks konaklama alanlarına dönüşüyor. Mağara otelleri asıl özel kılan ise geçmişten bugüne tüm kültür değerlerinden ve geleneklerden izler taşıması. "Tarihî otel" kategorisindeki bu ekstrem konaklama alanları bugün birçok seyahat tutkununun gözdesi.


   Dünyada farklı seyahat deneyimleri arayan sayısız insan, tabiatın sunduğu doğal oluşumlara yöneliyor. Gizemli mağaralar da bu doğal oluşumların başında geliyor. Karanlık, soğuk ve sessiz mağaraların dönüştürüldüğü lüks otellere ilgi her geçen gün artıyor.

   Doğal Konum, Eşsiz Deneyim 

   Tarihle, doğal oluşumların birbirinden ayrılmadığı mağara otelleri, doğal konumları nedeniyle güneşin doğuşuna farklı bir gözle bakma fırsatı sunuyor. Bu oteller yalnızca konaklama tesisi olmaktan öte doğanın bize sunduğu tüm güzellikler arasında huzurla uykuya dalmamızı sağlayan mekânlar.

   Yer altı dünyasını sembolize eden mağaralar, geçici zaman için ölüm, uyku gibi hâllerle kendinden geçip, ölüp tekrar dirilmenin de sembolü. Yer altı dünyasının kaynağı Sümer ülkesidir. Sümer hükümdarı Gılgamış, yer altında öbür dünyaya gitmiş, orada uyumuş, tekrar uyanmıştır. Korku, dehşet, çile, eziyet, uyku ve geçici ölümü sembolize eden mağaralar bu yönüyle de birçok ziyaretçiye cazip gelmektedir.

   Mağaralar Önemli Bir Dinsel Simge 

   Zeus'un annesi Gaia mağaraya gizlenmiştir. İbrahim peygamberin annesi, Urfa'da mağaraya saklanmıştır. Eyüp peygamber, mağarada çile çekmiştir. Eshab-ı Keyf, yani Yedi Uyurlar, Efes yakınlarındaki bir mağarada 309 yıl uyumuş, tekrar uyanmış, sonra da ölmüşlerdir. Havariler mağarada din telkini yapmışlardır. Rahipler, üzerlerindeki baskıların arttığı dönemlerde, mağaralarda ibadet etmişlerdir.

   Düşsel Bir Âlem: Kapadokya

   Nevşehir’in incisi lakaplı, her yıl binlerce turisti kendine hayran bırakan peribacalarıyla ünlü Kapadokya, tam bir mağara otel cenneti konumunda. Olağanüstü doğası, dünyanın dört bir yanından gelen turistlere sunduğu düşsel ortam ile Kapadokya, ziyaretçilerine dünya dışı bir atmosfer hissi yaşatıyor.

   Kapadokya'da Ödüllü Bir Mekân

   Mimar Turgut Cansever’in öncülüğünde, Uçhisar’da antik bir manastır yerleşkesinin ve terk edilmiş bir köyün titiz restorasyonuyla hayata geçen Argos in Cappadocia, gerçek geleneksel deneyim ve lüksü ustalıkla bir araya getiriyor. Argos in Cappadocia, World Luxury Hotel Awards tarafından daha önce ülke ve kıta kategorilerinde birincilik ödülüne layık görülmüştü.

   Yerin 500 Metre Altında Konaklama

   İsveç'te bulunan mağara oteli Sala Silvermine, konuklarını yeryüzünden 500 metre aşağıya uyumaya gönderiyor. İsveç Vdstmanland’deki otel, şimdiye kadar dünya yüzeyinin altında sadece mayın kaldırma şaftıyla erişilebilen bir odaya sahip. Ziyaretçilerin dış dünyayla iletişimleri, resepsiyona bağlı özel kişisel interkom yoluyla gerçekleştiriliyor. Mağaranın bazı kısımları iki dereceye düştüğü için konuklara sıcak kıyafetler giymeleri öneriliyor.

   65 Milyon Yıl Öncesine Yolculuk

   Meksika'daki Farmington'daki Kokopelli Mağarası, 65 milyon yıllık kaya oluşumunda oyulmuş tek yatak odalı bir otel. 1650 metrekarelik otel, La Plata Nehri'nin 280 metre yukarısında, Mesa Verde Ulusal Anıtı yakınındaki izole edilmiş vahşi doğada bulunuyor.

   Aşk Mağarası

   Arizona'daki Grand Canyon Otel, dünyanın en eski, en karanlık, en derin, en sessiz ve en büyük suit deneyimini, 65 milyon yıllık bir mağarada yaşatıyor. Otel "Aşk Mağarası" olarak anılıyor. 22 katlı mağara otel, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük kuru mağara. Doğal olarak son derece karanlık ve sessiz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam