Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hüzünlü Dresden, Kadınlar Kilisesi ve Opera Binası

   "Kim ağlamayı unutmuştur ki, Dresden'in çöküşü sırasında yeniden öğrenir?"

   Hüzünlü Dresden, Kadınlar Kilisesi ve Opera Binası
   Levent Özçelik
   Insider

   26.12.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   2. Dünya Savaşı öncesi 1930 yılında basılan bir seyahat broşüründe “die Stadt der Kunft der Blumen und Binder des Deutschen Barock” yani; sanatın, çiçeklerin, resimlerin ve Alman Barok’unun şehri olarak tanıtılır Dresden. 1945 yılında savaşın sonlarında Alman oyun ve tiyatro yazarı, şair Gerhart Hauptmann ise “Kim ağlamayı unutmuştur ki, Dresden’in çöküşü sırasında yeniden öğrenir?” der. Hauptmann bu sözleri Dresden ve Dresden’in en önemli sembolü Kadınlar Kilisesi Frauenkirche ve tabii ki die Semperoper Opera Binası’nın müttefik kuvvetleri tarafından bombalanması ile söylemiştir. Dresden savaş süresince savaşa en kayıtsız Alman şehridir.

   Frauenkirche Kadınlar Kilisesi’ni geçtiğimiz yıl Paris’in ünlü Gotik mimarisiyle ünlü Notre Dame Katedrali’nde meydana gelen talihsiz yangın sonrası yazmak istemiştim. Ancak kısmet bugüne imiş... Şimdilerde Notre Dame’ın eski haline gelmesi için çalışmalar sürüyor. Biz rotamızı 2. Dünya Savaşı’nın belki de en masum şehri Dresden’e; Dresdenliler ve Frauenkirche’e doğru çevirelim. 1945’te 2 gün boyunca bombalanarak yerle bir olan, 45 yıl boyunca şehrin göbeğinde moloz yığını olarak savaş karşıtı bir anıt gibi kalan, ardından pek çoğu orijinal taşlarıyla yeniden inşa edilen Kadınlar Kilisesi’nin trajik tarihine ve mutlu sonuna yakınlaşalım.

   Meryem Ana’ya İthaf Edilen Kiliseler

   Frauenkirche’nin adının Meryem’e ithaf edildiği biliniyor. Almanya’da başka Frauenkirche’ler var ancak en bilineni hem mimari yapısı hem de hüzünlü hikayesiyle kuşkusuz Dresden’de bulunan Frauenkirche. 11. yüzyılda “Kadınlar Kilisesi” adıyla inşa edilen küçük kilise, 1722’de yıkılıp yerine 1738’de etkileyici kubbesiyle Dresden’in simgesi olan Barok stilin önemli temsilcilerinden Frauekirche - Kadınlar Kilisesi yapıldı. Dresden ve Dresdenliler 2. Dünya Savaşı’nda sürece en kayıtsız kalanlar olarak bilinir. Ancak savaşın son dönemlerinde 13-14 Şubat 1945 tarihlerinde müttefik kuvvetlerinin hava bombardımanları ile yerle bir olmuş. Bu süreçte yaklaşık 300 kişi şehrin en güvenli yapılarından biri olan Frauenkirche’ye sığınmışlar. İlk geceyi kilisede geçiren sığınmacılar ikinci gecenin sonunda 15 Şubat 1945 sabahı artan hava saldırıları sonucunda büyüyen yangınla birlikte kilise çökmüştür. Sığınmacılar kiliseyi zamanında terk ettikleri için bu yangında Frauenkirche içerisinde hayatını kaybeden olmamış ancak hava saldırıları sırasında Dresden şehri büyük can ve mal kayıpları vermiş.


   Frauenkirche’nin Muhteşem Dönüşü

   2. Dünya Savaşı sonrası Doğu Almanya topraklarında kalan Dresden şehri merkezinde yer alan Frauenkirche’te yangın ve çökme sonucu ortaya çıkan molozlar 45 yıl boyunca şehrin göbeğinde öylece kalakalmış. Bu durumla ilgili olarak Demokratik Almanya döneminde savaşın acılarının unutulmaması amacıyla bilerek onarılmadığı da söyleniyor. 1990 yılında iki Almanya’nın birleşmesiyle Frauenkirche’nin makus kaderi değişmiş. Toplanan binlerce fotoğraf bir bilgisayar yardımıyla bir araya getirilmiş. İnşaat molozları içinde bulunan bütün taşlar toplanmış, temizlenmiş ve uygun olan taşlar kullanılarak Frauenkirche tıpkı önceki haliyle yaklaşık 15 yıllık çalışma ile ortaya çıkmış.1945’teki bombardımanda bir duvarı hariç tamamıyla yıkılan yapı, 1993 yılına kadar bir anıt gibi kaldı. Dresdenliler, 45 yıl sonra enkazın altından çıkardıkları moloz yığınları arasındaki orijinal taşlarla kiliseyi eski haline sadık kalarak yeniden inşa etti. 3 bin 643 orijinal taş “eski yerine” konularak, var olmayan taşların yerine yenileri eklenip 2009’da yeniden açıldı. Bugün kilisenin duvarında görünen koyu renkli taşlar eski, açık renkliler ise yeni taşlardır.

   Gottfried Silbermann‘ın Yok Olan Org’u 

   Frauenkirche yangını ile ilgili bir başka önemli detay ise; 1 Aralık 1736 yılında Alman Barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach çaldığı ünlü org da bu yangında yok olmuştur. Enkazda yanıp kül olan bu org yine dünyaca ünlü klavyeli çalgılar yapımcısı, aynı zamanda Bach’ın çalışma arkadaşı Gottfried Silbermann’ın yaptığı 39. ve en son org olarak bilinir.

   Die Semperoper

   Dresden ve Frauenkirche demişken şehrin bir diğer mimari sembolü opera binası “Die Semperoper”den bahsetmeden olmaz. Bina, adını opera binasını inşa eden mimar Gottfried Semper’den alıyor. 1841 yılında açılan ilk Semperoper 1869 yılında çıkan yangın ile yok olunca mimar Semper ikinci kez opera binası yapımı için teklif alır. Rönesans stilinde tasarlalan ikinci opera binası 1878 yılında yeni haliyle tekrar açılır. 13 Şubat 1945’te bombardıman sırasında makus talihini yeniden yaşayan die Semperoper’in 1977 yılında yeniden yenilenme çalışmalarına başlanır ve orijinaline sadık kalınarak inşa edilir. Tam 40 yıl sonra 13 Şubat 1985 tarihinde açılan üçüncü die Semperoper’in tarihindeki ilk temsil Carl Maria von Weber’in “der Freischütz” oynanır. 

   Dresden şehrinin en önemli mimari sembollerinden birisi olan “Die Semperoper”, 19. yüzyılda mimar Gottfried Semper'in (1803-1879) iki kez inşa ettiği opera binasının adıdır. 1841 yılında açılan ilk Semperoper, 1869 yılında çıkan bir yangın sonucunda yok olunca, mimar Semper, 1871 yılında Dresden şehrinden ikinci bir opera binası siparişi almıştır. İtalyan Yüksek Rönesans’ı stilinde tasarlanan ikinci Semperoper, 1878 yılında açılmıştır. 13 Şubat 1945'teki büyük Dresden bombardımanıyla tekrar harabeye dönüşen "Die Semperoper" opera binasının, orijinaline sadık kalınarak yeniden inşasına 1977 yılında başlanmıştır ve 13 Şubat 1985 günü, yeni ve üçüncü Semperoper'in ilk temsili (Der Freischütz) oynanmıştır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Almanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam