Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hindistan'ın Gizemli Sadhuları

   Son yıllarda birçok kez Hindistan’a seyahat ettim. Her gidişimde farklı bir yerini görmeye, farklı yüzünü tanımaya çalışıyorum. Dünyanın en farklı kültürlerinden birine sahip bu ülkeyi anlamak için derinlemesine uğraşmak gerekiyor sanırım. Benim yolculuklarımın ortak noktası ise insan yaşamlarını izlemek ve onları görüntülemek.

   
              Hindistan'ın Gizemli Sadhuları
   Sefa Yamak
   Insider

   05.12.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Hindistan’a daha gitmeden en çok merak ettiğim şeylerin başında, ilginç görünümleriyle “Sadhu”lar geliyordu. Onlara sanırım ilk defa, üniversitedeyken okuduğum bir seyahat dergisinde denk gelmiştim. O günden bugüne fotoğrafın hayatıma girmesiyle merakım giderek arttı.

   Her gidişimde yavaş yavaş tanımaya çalıştığım bu özel insanlar, Hindistan fotoğraflarımın hep odağında oldu. Bazen bir köyde bazen de nehir kıyısında denk geldiğim sadhular bu ilgiyi hak edecek kadar farklı ve özel insanlar.

   Sadhu Olmanın Yaşı Yok

   “Sadhu”, Hindu dininde kendini ibadete adamış bir gruba verilen ad. Hindistan’da onlara “baba” diye de hitap ediyorlar. Kelime Sanskritçe’de “İyi adam - kutsal adam” anlamına geliyor. Az sayıdaki kadın olanlarına ise “Sadhvi” deniyor. Sadhular daha çok Hindistan ve Nepal’de yaşıyor. Sayıları 4-5 milyon arasında.

   Sokaklarda dolaşırken her yaştan sadhuya rastlayabiliyorsunuz. Bu hayata atılmanın bir yaşı yok. Hayattan ya da dünya nimetlerinden elini eteğini çekerek çilekeş olmayı tercih eden bu insanlara, yaşadıkları toplumlarda büyük saygı gösteriliyor. Onlara yiyecek veya hediye vermek neredeyse ibadet sayılıyor.

   Evlerini, ailelerini, sahip oldukları tüm maddi şeyleri arkalarında bırakıyor; mağaralarda, ormanlarda veya tapınaklarda yaşamlarını ibadet ederek sürdürüyorlar.

   Fotoğraflarda onları gördüğünüzde turuncu kıyafetleri ile hemen fark edersiniz. Alınlarında renkli boyalarla yapılmış farklı şekiller var. Hatta bazıları tüm vücutlarını külle boyuyor. Bu külleriyse yakılan ölülerin küllerinden alıyorlar. Bu, Nirvana’ya ulaşacakları yolda ölümü aştıkları anlamına geliyor.

   Kendilerini Yıllar Süren Zorlu İbadetlere Adıyorlar
   Bir sadhu olmak hiç de kolay değil. Sadhu olabilmek için bazı zorunlulukları yerine getirmeniz gerekiyor. Önce kendinize bir guru bulmalısınız. Bir süreliğine bu gurunun hizmetine girip onun uygun gördüğü şeyleri yapmanız gerekiyor. Temizlikten yemek pişirmeye kadar pek çok görevi yerine getirerek ibadetlerine devam ediyorlar. Uzun süren bir çeşit eğitimin ardından guru tarafından sadhuya bir isim ve mantra (dua sırasında tekrarlanan söz) veriliyor. Mantralar sadece guru ve sadhu tarafından biliniyor.

   Bazıları çok zorlu ibadetlere adıyor kendini. Kimi kendisini yıllar süren sessizliğe adarken kimiyse bir mağarada yıllarca oturabiliyor. Bazıları da tek ayağının üzerinde duruyor ya da sağ ellerini kaldırıyor. Sadhuların hiçbiri et yemiyor.

   Fotoğraflarımda denk gelmişsinizdir mutlaka: Uzun saçlarıyla size selam veren birine. Onlar vücutlarındaki kılları hiç kesmiyorlar. Saçları iki metreyi bulan sadhular var. Böyle bir sadhuya Nepal sokaklarında denk geldiğimde saçlarının hepsini kafasına toplayıp bir topuz yaptığı için uzunluğunu fark edememiştik. Fotoğraflarını çektiğimizi fark etmediği bir ara, saçlarını açtığında ne kadar uzun olduğunu görerek şaşkınlık içerisinde kaldık.

   Sadhular genellikle yarı çıplak yaşıyorlar. Çok az kısmı ise çıplak dolaşıyor ve bunlara Naga deniyor. Onların çıplaklığı ise doğum anına bir göndermeyi içeriyor.

   Nirvana’ya Ulaşmanın Bedeli
   Varanasi’de gün doğumunda sokağa çıkarsanız, Ganj Nehri’nin içerisinde birçok sadhu görürsünüz. Tabii onlarla beraber kadın erkek bir sürü insan sabah arınması için orada oluyor. Bu, kendilerini dine adayan sadhunun güne başlama ritüeli. Günün geri kalanını dua ederek ve meditasyon yaparak geçiriyorlar.

   İbadetlerine yardımcı olması, acılarını durdurması amacıyla marihuana veya haşhaş içmelerine izin veriliyor. Bunun tanrının kendileri için yarattığı bir şey olduğuna inanıyorlar. Onlara göre zararlı olan alkol. Çünkü insan eliyle yapılıyor.

   Her birinin amacı aynı: Nirvana’ya ulaşmak yani özgürleşmek. Bu onlar için “yeniden doğum (reenkarnasyon) sarmalından kurtulmak” anlamına geliyor. Kendi kelimelerimle anlatacak olursam Hinduizm’de her hayat ve her doğum sırasında yaşadığın hastalıklar, kötülükler ve acılar seninle birlikte yeniden doğuyor. Bunlardan kurtulabilmek için bu döngünün durması gerekiyor. İşte bu da Nirvana’ya ulaşmak olarak adlandırılıyor.

   Bu, sadhuların ilginç hikâyesinin sadece bir parçası. Onları daha fazla tanımak için sanırım yolumu daha fazla oralara düşürmem gerekecek.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Levent Engindeniz

   Yazdıklarınızı okurken ve çektiğiniz kareleri incelerken çok keyif aldım. Bahsettiğiniz bölgelere gideli 19 sene geçmiş ve Hindistan'da 800 civarı dia çekmiştim, o tarihte henüz dijitale geçilmediği için.. Emeğinize sağlık.. Çok yolculuklu yaşamlar dilerim..

   Yorum Yap

   Hindistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam