Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hindistan'da Neden Halk Hâlâ Sari Giyiyor?

   Hindistan o kadar farklı ki, bildiğimiz hiçbir yere benzemiyor. Kültürler, gelenekler, kıyafetler, dinler farklı olunca karşınıza benzersiz bir ülke çıkıyor.

   Hindistan'da Neden Halk Hâlâ Sari Giyiyor?
   Sefa Yamak
   Insider

   26.09.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Hindistan, yüzyıllardır neredeyse değişmeden bugüne kadar gelmiş. Her gidişimde, bozulmadan kalabilmiş Hint kültürü beni fazlasıyla etkiliyor. Hindistan’ı tanıdıkça kültürel zenginliği insanı şaşkınlığa uğratıyor. Batısıyla doğusu, güneyiyle kuzeyi birbirine benzemiyor. 29 eyaletten oluşan Hindistan’da 122 farklı dil kullanıldığını söylersem sanırım bu çeşitliliği biraz anlatmış olurum. Her eyalettin kendine has kıyafetleri, yemek kültürü ve sanat anlayışı oluşmuş.

   Bir fotoğrafçı olarak bu farklılıklar beni Hindistan’a çeken en büyük sebeplerden biri oldu. Sokaklardaki renk cümbüşünü görmeniz lazım. Rengârenk kıyafetleriyle kadınlar, kafalarında türbanlarıyla erkekler bu renkli dünyanın en önemli parçası. Kadınların tek parçadan oluşan renkli örtüleri Sari diye adlandırılıyor ve bin bir çeşidiyle sarili kadınlar bu renkli dünyanın başrolündeler.


   Büyük şehirlerde de küçücük bir köyde durum aynı: Hintli kadınların neredeyse %75’i sari giyiyor.

   Hindistan’ın Sembolü Sari

   Hindistan’da ilk gezinin ilk durağı Pembe Şehir diye bilinen Jaipur’du. Oradan da küçük bir göl kıyısına kurulmuş Pushkar’a, mavi şehir Udaipur’a geçtikten sonra tamamen farklı bir bölgede yer alan Varanasi’ye geçtik. Her geçiş noktasında fark ediyoruz ki kullanılan sarilerin rengi de şekli de değişiyor. Kafamıza takılan soruları zaman zaman karşılaştığımız yerel halka danışıp biraz aydınlanmaya çalışıyoruz.

   Yaşlı-genç, zengin fakir demeden kadınların giydiği sariler, artık Hindistan’ın değişmeyen sembolü. Kullanımı yüzyıllar içerisinde küçük değişikliklere uğrasa da bu pratik kıyafet hâlâ Hint kadınlarının en sevdiği ve tercih ettiği parça olarak önemini koruyor. Ferah ve rahat olması sanırım onun bu kadar tercih edilmesinin de en önemli sebebi. Biraz daha araştırdığımda öğreniyorum ki, sari 5 ya da 8 metrelik tek parça kumaştan yapılıyor. En ilginci de bu kumaşta hiç dikiş olmaması. Kadınlar bunu el alışkanlığı ile vücutlarına öyle bir doluyorlar ki, dikişsiz olduğunun farkına varmak çok güç. Sarinin en önemli olayı da elle yapılan pilileri. Hem karın bölgesinde hem de omuzda kullanılan pililer elle yapılıyor ve ortaya çıkan sonuç muhteşem. Bu pililerin yapılışı, kullanım amacına, bulunduğu coğrafyaya ve şartlara göre değişiyor. Bazen bu pililer açılarak kola atılıyor bazen de kafaya geçirilerek bir çeşit eşarp görevi görüyor. Karıştırdıkça ne kadar çok detay çıkıyor.

   Sarinin neredeyse 100’den fazla yapılış şekli olduğunu öğrenince daha da şaşırıyorum. Konuştuğum birçok kişi bu rakamın daha da fazla olduğunu, kırsal alanlarda kayıtlara geçmeyen birçok çeşit olabileceğini belirtiyor. Hint etkisinin görüldüğü Sri Lanka, Bangladeş, Pakistan ve Nepal’de de sari kullanılıyor.

   Bölgeye Göre Renkler ve Desenler de Değişiyor

   Pushkar sokaklarında gezerken gördüğümüz sarili kadınların üzerindeki renkler, desenler, Varanasi’de gördüğümüz sarilerden çok farklı. Desenler, kumaşlar değişirken bu bölgede karşımıza püskül detayı çıkıyor. Püsküllerin uzunluğu, kısalığı yine yöreye göre değişiyor.

   Renk işine girişince de öğreniyoruz ki her rengin farklı bir anlamı var. Mesela kırmızı cesaret ve tutkunun rengi… Düğünlerde sarı ile beraber en çok tercih edilen renklerden biri. Kırmızı aynı zamanda umudu, yeni başlangıçları, sarı ise mutluluğu ve bilgiyi temsil ediyor burada. O yüzden birçok gelin, düğünlerinde bu renklerde sarileri tercih ediyor.

   Kullanılan kumaşlar da zamanla değişmiş. Pamuklu kumaşların yanı sıra ipekten, satenden, şifondan, sentetik kumaşlardan yapılan sariler de var; değerli taşlarla süsleneni, altın-gümüş iplerle işleneni ya da yoksulların tercih ettiği gibi cam ya da plastik boncuklarla işlemelisi de var. En ucuzlarından sentetik bir sariyi bugün 10 doların altında satın almak mümkün.

   Sarinin Olmazsa Olmazı Aksesuarlar

   Sari tek başına kullanılmıyor. İçine giyilen kısa tişörte "choli" diyorlar. Bunların da sarinin rengi ve materyaliyle uyumlu olması çok önemli. Alta ise iç etek giyiliyor; buna da "parkar" ya da "pavala" deniyor. Bir sarinin en önemli kısmı ise omuza atılan ucu. Desenlerin en görkemli kısmı burada kullanılıyor ve ona da "pallu" deniyor. Birlikte kullanılan bilezikler, kolyeler, küpeler de bir sarinin olmazsa olmazları. En kırsal bölgede bile her kadının üzerinde, materyali ne olursa olsun rengârenk bilezikler, kolyeler, küpeler görmek mümkün. Halk pazarlarında gezerken tezgâhlarda camdan, plastikten, tahtadan yapılmış farklı farklı yüzlerce çeşit bilezik ve küpeyi gördüğümüzde hiç şaşırmıyoruz artık.​En başta da dediğim gibi Hindistan kocaman ve farklı bir ülke. Bu zenginliğe ve çeşitliliğe tanık olmak için tekrar tekrar gitmek gerekiyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hindistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam