Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hem Asi Hem Asil: Endülüs’te Flamenko

   İsyanın, başkaldırının, hüznün ve tutkunun en güzel ifadesi; Flamenko

   Tutkulu, baştan çıkarıcı ve bazen de kederli bir renk ve müzik destanıdır Flamenko. Yüzyıllardan bu yana farklı inançlara, milliyetlere ve kültürlere sahip milyonlarca insanı notaların ve ateş gibi yanan kuyruklu eteklerin, saçlardaki güllerin, alkışlayan ellerin etrafında toplayan bir sanat!

   Çıkış noktası ve kökeni söz konusu olduğunda tarih bilimcilerin de görüş birliğine varamadığı Flamenko hakkında bilinen en net bilgi, bu kültürün yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişinin olduğu. Kimi tarihçi ve müzisyenler Flamenko dansının Endülüs bölgesinde yaşayan Müslüman Araplar, İspanyol Yahudileri, Hıristiyanlar ve Çingenelerin bir arada ortaya koydukları bir folklor olduğunu, kimileri de bu kültürün Hindistan ve Pakistan kökenli olduğunu iddia ediyorlar. Bu farklı yaklaşımların nedeni ise hiç şüphe yok ki bölgenin tarihi boyunca çok sayıda farklı kültüre ev sahipliği yapmış olması. Flamenko’nun anavatanı, Güney İspanya’da bulunan, ülkedeki en kalabalık ve büyük ikinci özerk bölge olan Endülüs. 19. yüzyılda, kafelerde sergilenen bir eğlence gösterisi olarak popülerleşen Flamenko’nun Endülüs dışında yaygınlaşması ise İspanya İç Savaşı’na dayanıyor.

   Başkaldırının En Zarif Hali

   Flamenko için hor görülmüş ve yaşadıkları Endülüs topraklarında ötekileştirilmiş insanların, maruz kaldıkları adaletsizliğe karşı koymak için sergiledikleri bir isyan çığlığı demek yanlış olmaz. Bir anlamda öfkenin ve acının sanatsal bir dışavurumu olan Flamenko aynı zamanda dünya üzerindeki en zarif başkaldırı örneklerinden de biri. Tabii bugün geçmişte yaşanan acılardan ziyade Endülüs’te ve İspanya’nın genelinde turistik bir eğlence kaynağı olduğu yadsınamasa da yüzyıllardan günümüze ulaşan bu miras ve his, Flamenko gitarı tınlamaya ve dansçılar yüzlerinde o adanmış ifadeyle el çırpıp ayaklarını yere vurmaya başladıkları anda adeta yeniden hayat buluyor. Göz alıcı fırfırlı etekler, kalp atışı kadar keskin ayak ve el vuruşları, insanın yüreğine dokunan sözler, gitarın tellerinden yükselerek bir anlığına tüm dünyayı kaplayan Flamenko müziği ve adeta dinsel bir ayindeymişçesine ağıtlarını yakan sanatçılar…   Sacromonte’de Çingenelerin Arasında

   Endülüs’te Flamenko adeta bir yaşam biçimi ve ona yakından tanıklık edebilmek için en uygun yerlerden biri de Granada şehrindeki Sacromonte Mahallesi. Kutsal dağ anlamına gelen bu yerleşim bölgesinde Çingeneler dapdaracık sokakların etrafında, kayaların içinde bulunan mağara evlerde yaşıyorlar. Evlerin bir bölümü restore edildikten sonra çeşitli gösterilerin sergilendiği mekânlara dönüştürülmüş. Genelde gece dokuz gibi başlayan gösteriler yaklaşık iki saat sürüyor. Sacromonte’de Flamenko gösterisi dendiğinde akla gelen ilk yer, dünyaca ünlü yıldızların da tercih ettiği La Rocío. Maya ailesi tarafından işletilen ve 1951 yılında kurulan mekân, sanatçıların seyircilerle etkileşim halinde oldukları gösterilerinin yanı sıra geleneksel Endülüs yemeklerini tadabileceğiniz restoranıyla da etkileyici.

   Sevilla’da Flamenko Dolu Bir Gece


   Her ne kadar Granada, Flamenkonun çıkış noktası olarak belirtilse de Sevilla’nın; gösteri mekânları, şehrin dört bir yanına sirayet eden Flamenko’ya özgü giysilerin satıldığı mağazalar ve hediyelik eşya dükkânları ile sanat eserleri nedeniyle Granada’ya rakip olabilecek bir niteliğe sahip olduğu kesin. Sevilla’da ihtişamlı büyük sahnelerin yanı sıra minicik sahnelerin bulunduğu çok sayıda yer var. Tüm bir geceyi geçirmek isteyenler için en uygun yerlerden biri olan El Patio Sevillano, şehirde en çok tercih edilen mekânların başında geliyor. Yaklaşık bir buçuk saat süren gösteriler son derece profesyonel bir koreografiyle sergileniyor. Biraz daha sıcak bir ortamda sürprizlerle dolu bir gösteriye tanıklık etmek için en iyi yer ise Triana olarak bilinen bölgede bulunan kendisi küçük eğlencesi büyük mekân T de Triana. Esancia isimli bir grubun sahne aldığı işletme, otuz beş kişilik kapasitesiyle samimi bir ortama ev sahipliği yapıyor. Dansçılar ise gösteri öncesinde konuklarıyla etkileşime geçerek onları en sevdikleri restoranlara götürüyor, hatta yemek esnasında Flamenko tarihi hakkında çeşitli bilgiler veriyor.

   Flamenkoyu Vatanında Öğrenmek

   Endülüs’te, Flamenko’yu izlemenin ötesine geçerek bu tutkulu dansın dünyasına adım atmak isteyenler için çeşitli kurs seçenekleri de var. Altmış dakika gibi kısa bir sürede Flamenko’nun temellerini, dans adımlarının bir kısmını, topuk vurmaları ve bazı el hareketlerini öğrenmek mümkün. Kursa özellikle Flamenko şovunu görmeden önce gitmek en iyi tercih çünkü yalnız bir saatlik sürede ve başlangıç aşamasında sarf edilen emeğe tanıklık edince, sahnedeki sanatçılar insanın gözünde daha da devleşiyorlar. Flamenko kurslarından birine katılmak belki de Endülüs kültürünü daha derinden keşfetmek için tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden biri!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   yeşim

   Çok güzel bir yazı

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam