Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hazır mısınız? Praia do Rosa!

   Praia do Rosa, Brezilya’nın Santa Catarina eyaletindeki küçük bir yer. Sörfçüler, yogacılar ve yoldan çıkmaya her an hazır olanların mabedi.

   Hazır mısınız? Praia do Rosa!
   Levent Özçelik
   Insider

   05.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Brezilya, Dünden Bugüne

   Güneşli bir öğleden sonra... Aslına bakılırsa daha önce gelmeyi hedeflemiştim Praia do Rosa’ya. Ancak her zamanki gibi otoyoldan sürekli çıkıp keşifler yaptığımdan 3 saatlik yolu ikiye katlamıştım. Biraz günümüz Brezilya’sından bahsettikten hemen sonra Praia do Rosa’ya döneceğim. 

   Sao Paolo’dan ülkenin güneyine doğru yola çıkarken bir süredir Sao Paolo’da yaşayan arkadaşım bu kadar uzun yolu otomobille yapacağım için endişeliydi. Öyle ya Brezilya’nın sabıkalı, suçla iç içe yakın tarihinden hepimiz haberdardık. 90’lı yıllarda Rio de Janeiro’nun ünlü Copa Cabana bölgesindeki otelimden caddeyi katederek plaja inecekken arkamdan seslenen otelin güvenlik görevlisi saatimle plaja gitmemin tehlikeli olacağını söylemişti. Ben de onun sözüne uyarak saatimi otel odama bırakıp yalnızca şortum ve terliğimle gitmiştim plaja.

   O günden bugüne geldiğimizde özellikle turistler için Copa Cabana ve İpanema plajları daha güvenli. Saat ya da değerli eşyalarınızla dünyanın diğer ülkelerindeki kadar güvendesiniz. Rio de Janeiro'da, plajlar tümüyle güvenli artık, Santa Teresa'da şehir merkezinde kolayca gezebiliyorsunuz. Sao Paolo'nun da çoğu bölgesi oldukça güvenli. 


   Brezilya’nın güneyi de kuzeyi gibi sıradışı bir coğrafyaya sahip. Nehirler, dağlar, göller ve tabii olağanüstü bir bitki örtüsü var.

   Praia do Rosa Yolunda...

   Yeniden Sao Paolo’dan Florianopolis'e geçip Praia do Rosa’ya uzanan otomobil yolculuğuna dönersek tümüyle güvenli bir seyahat yaptığımı söyleyebilirim. Açıkçası ilk durağım Florianopolis’te daha uzun kalmayı hedefliyordum ancak sanırım kalabalık olduğundan sadece bir gece kalıp direksiyonu güneye kırdım. Otomobille Florianopolis ile Praia do Rosa arası yaklaşık 1,5 saat. Ancak benim gibi gezerek ve bolca durarak giderseniz bu yolculuk gün boyu sürebilir. Yol boyunca daha önce Arjantin ve Uruguay’da gördüğümden olsa gerek geniş alanlara yayılmış çiftlikler ve küçük kasabalar oldukça tanıdık geliyor. Bu yollarda hep fotoğraf arsızı olmuşumdur. Günün sonuna doğru nihayet Praia do Rosa’ya geliyorum.

   İlk Görüşte Aşk…

   Burayı şu sözlerle tanımlamak istiyorum; İlk görüşte aşk! Adını daha önce duyduğum Casa do Ceo Oteli, manzarasıyla ünlü. Üstelik otel, Praia do Rosa’nın en güzel ve hareketli yeri Pousada’da. Pousada bölgesinde kalmak için pek çok altenatif var. Şık resortlar, pansiyonlar, kiralık evler... Casa de Ceo’yu bunlardan ayıran kendine özgü özel alanları yaratmış olması. Girişteki Frida restoran-bar, kokteylleri ve geleneksel yemekleriyle ünlü. Lounge ve havuz başındaki bar kendinizle baş başa kalabileceğiniz cozzy bir mekân.

   Casa do Ceo’nun alametifarikası ise panoramik vadi manzaralı terası. Ben oraya “Sonsuzluk Terası” adını koydum. Ve tabii ki oraya tekrar tekrar gitmemi sağlayan sahipleri. Unutmadan Frida Bar’da içine kakule koydukları bol lime’lı cin tonik içilmeden dönülmez. Kakulenin cine bu kadar yakışacağı hiç aklıma gelmezdi, öyle ya özellikle Gaziantep’te Türk kahvesiyle kullanırız.

   Yoga for Bad People

   Casa do Ceo’nun vadiye bakan terasında gün batımına doğru sıralanmış yoga yapanlarla sonradan tanıştım. Amerikalı yoga hocaları Katelin Sisson ve Heather Lilleston’un kurduğu “Yoga for Bad People” ilginç bir topluluk. Her yıl önceden belirlenen takvime göre dünyanın çeşitli yerlerine yoga turları düzenliyorlar. Bu yıl Kosta Rika, Uruguay, Havana, Zanzibar, Kolombiya, Sicilya, Kaiforniya turları var. Program sadece yoga derslerinden oluşmuyor; sörf, binicilik, delta kanatla uçuş, bisiklet, yüzme, samba gibi coğrafya ve kültüre göre aktiviteler ekliyorlar. 

   Uğramalık Mekânlar

   Naponte Bistro

   Burayı Casa do Ceo’nun sahibi Joao’nun tavsiyesiyle keşfettim. Neredeyse hiçliğin ortasında, gölün kıyısında bir İtalyan mutfak ağırlıklı bir restoran. Hiçliğin ortasında deyişim etrafında herhangi bir yerleşim bina vs. olmadığından. Ancak yolunuzu kaybetseniz bulabilirsiniz, öyle bir yerde anlayacağınız. Atıştırmalıkları harika, Brezilya biraları ve Güney Amerika şarapları var. Salaş görünüyor ama son zamanlarda en beğendiğim yerlerden.

   Beliza Pura

   İşte beni Praia do Rosa’da şaşırtan bir mekân daha. Böyle küçük bir köyde böyle bir gece kulübü! Bir de İspanya’da şube açmışlar. İçerisi tıklım tıklım. Müzik iyi, tek sıkıntı kalabalıkta bardan içki almak. 

   Frida Restoran & Bar

   Casa do Ceo’nun girişinde rahat ve cool.

   Urucum

   Casa do Ceo’ya oranla daha lüks bir hotel ve restoran. İkisi de karşı karşıya, tercih size kalmış.

   Goen Temaki Lounge

   Uzakdoğu restoranı suşileriyle ünlü.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Brezilya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam