Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Haliç’in Huzur Köşesi; Pierre Loti Tepesi

   İstanbul’un tarihî ve doğayı buluşturan mekânlarından, manzarasında hayal dünyalarına daldıran Pierre Loti.

   Medeniyetleri ağırlamış, tarihe tanıklık etmiş ve hatta üzerinde tarih yazılmış bir şehir İstanbul. Onun en güzel manzaraları ise saymakla bitmeyecektir. Her bir köşesinden tarihin fışkırdığı sokakları, Boğaz’ı ve yedi tepesiyle İstanbul Türkiye’nin kültür başkenti olduğu gibi dünyanın da sayılı önemli şehirlerinden bir tanesi.

   Boğaz’ın Usulca Sokulduğu Tepeler

   İstanbul’un tarihine adım atmak için ilk duraklardan biri Eminönü, Sirkeci, Fener gibi semtleri kapsayan Tarihî Yarımada bölgesidir. Bu bölgeyi bir diğer tarih beşiği Galata’dan ayıran ise Boğaz’dan usulca Eyüp sırtlarına doğru uzanan Haliç’tir. Boğaz’ın eşsiz manzaraları kadar bilinmese de Haliç de çevresinde İstanbul’un tarihî hazinelerinden yüklü bir miras barındırır. Adını İstanbul’a olan sevdasını her fırsatta dile getirmiş yazar Pierre Loti’den alan Pierre Loti Tepesi bu tarihi muhafaza eden eşsiz köşelerden biridir.

   Pierre Loti Tepesi, Eyüp semtinin sırtlarında bulunmakta. İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Eyüp, içinde bulunan Eyüp Sultan Camisi ve Türbesi ile de kültürel ve mimari anlamda öneme sahiptir.

   Otobüs ya da vapur hatlarıyla Eyüp’e vardıktan sonra özel araçla, yürüyerek ya da teleferik ile Pierre Loti Tepesi’ne ulaşabilmeniz mümkün. Tepeye vardığınızda ise kırmızı beyaz renkli şirin örtüleri ve ahşap sandalyeleriyle, Tavşan Adası’nın, Haliç’in ve Tarihî Yarımada siluetinin eşsiz manzarasıyla çay bahçesi sizi karşılayacaktır. İstanbul’un tarihi görkemine tanıklık etmek için muazzam bir nokta burası. Bir İstanbul gezisinde mutlaka ziyaret ederek manzaranın, çayın ve tarihin keyfini doya doya çıkarmak için en ideal yerlerden biri.

   İstanbul’a Âşık Bir Edebiyatçı

   Peki bu şahane manzaralı tepeye adını veren Pierre Loti kimdir?  Gerçek adı Louis-Marie-Julien Viaud olan, İstanbul’a âşık Fransız bir yazar ve donanma görevlisidir Pierre Loti. 14 Ocak 1850’de dünyaya gelen Loti, seyahatleriyle paralel giden bir yazarlık serüvenine sahiptir. Senegal’de “Le Roman d’un Sipahi”, Tahiti’de “Le Marriage de Loti” romanı için ilham bulmuş, bu eserleri çoğunlukla o bölgelerdeki seyahatleri süresinde kaleme almıştır. Onu en çok etkileyen, ömrü boyunca ayrı bir yere koyduğu şehir ise İstanbul olmuştur. İstanbul’un Loti’nin özel hayatında ayrı bir yeri olduğu gibi edebi hayatı için de önemi söz konusudur. Zira Loti, ilk romanı Aziyade’yi İstanbul’da, bugün Pierre Loti Tepesi’nde bulunan o dönemler Rabia Kadın Kahvesi olarak bilinen tarihî kahvede kaleme aldığı söylenmektedir. Loti’nin İstanbul’da geçirdiği zamanlarda âşık olduğu kadını konu alarak yazdığı aşk romanı âşıkların ölümüyle sonuçlanan hüzünlü bir hikâyeye sahiptir.

   Loti, İstanbul’a ilk olarak 1876 yılında deniz subayı olarak görev icabıyla gelir. İstanbul’da kaldığı sürede Eyüp'te konaklayan Loti, sonraki yıllarda da İstanbul’u ziyaret etmiş, devletin özel konuğu olarak karşılanmış, İstanbul Şehri Fahri Hemşehrisi unvanına layık görülmüştür. Milli Mücadele döneminde de bağımsızlık mücadelesine destek veren Loti, İstanbul’un ruhuna yakışan bağımsızlığa da derin bir sevgi beslediğini göstermiştir.

   Eyüp’te yaşadığı süreçte çokça ziyaret ettiği bir bölge olması sebebiyle Haliç’e nazır Eyüp sırtlarına Pierre Loti Tepesi adı verilerek Loti’nin anısı, o çok sevdiği tepede hâlâ yaşatılmaktadır. Pierre Loti Tepesi, çevresinde bulunan tarihî mekânlar itibariyle de ziyaret edilesi bir bölgedir. Kaşgari Tekkesi, Sıbyan Mektebi ve Çolak Hasan Tekkesi dönemin mimarisi ve kültürünü deneyimlemeye olanak tanıyan yerlerdir. Ayrıca burada, Evliya Çelebi’nin yazılarında adı geçen Dilek (Niyet) Kuyusu da görmeye değer bir eserdir. Çelebi’nin aktardığı rivayete göre bu kuyuya bakan gönlünden geçirdiğini kuyuda görürmüş.

   Pierre Loti Tepesi, İstanbul âşığı Fransız yazarın anısıyla, Haliç’in düşlere daldıran manzarasıyla bir İstanbul seyahatinde her mevsim uğrak noktası olabilecek yerlerdendir. Tarihi, edebiyatı, manzarayı buluşturan bu tepe, Loti’nin sevdalandığı bu şehri anlamaya, hissetmeye fırsat sunan bir mabet desek yeridir.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam