Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hakuna Matata! Bekle Bizi Tanzanya!

   Herkesin hayatında sorunların çoğaldığı ve işlerin yolunda gitmediği zamanlar olmuştur. Böyle zamanlarda şunu tekrar etmek gerekir: Hakuna Matata!

   İnsanlığın Beşiği, Afrika’nın Çatısı

   Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro’ya sahip olan ülkeye "Afrika’nın Çatısı" deniyor. Afrika’daki en büyük göl olan Victoria Gölü ve yine kıtadaki en derin göl olan Tanganika Gölü de Tanzanya’da bulunuyor. Victoria Gölü’nün bir özelliği de dünyanın en uzun nehri ve birçok uygarlığın sembolü olan Nil Nehri’nin başlangıcı olması. Bilinen en eski insan yerleşmeleri yine bu topraklarda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılmış. İnsanlığın beşiği olan Olduvai Boğazı’nda yapılan araştırmalarda ilk insan fosilleri bulunmuştur.

   Zanzibar

   Farsça’da "siyah kıyılar" anlamına gelen Zanzibar Adası, turistlerin büyük ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Bu adanın bir diğer ismi Baharat Adası'dır. Dünyanın en büyük 3 karanfil üreticisinden biri olan adada, zencefil ve karabiber üretimi çok önemlidir.

   UNESCO’nun Koruması Altında

   Tanzanya, büyük ekolojik doğa parklarına sahip bir ülke. Ülke topraklarının %25’i doğal koruma alanı ve vahşi yaşam parkı. 54 bin kilometrekarelik Selous Vahşi Yaşam Parkı'ysa Afrika’nın en büyüğü. Ülkede 430 türden fazla, yaklaşık 4 milyon vahşi hayvan yaşıyor. Yani "Şurası ne güzelmiş, orayı da gezelim." diyerek kafanıza göre dolaşamıyorsunuz. Yeryüzünde ağaca tırmanabilen tek aslan türü de bu ülkede. Dünyada bulunan aslanların %10’u Ruaha Ulusal Parkı’nda, Afrika kıtasında bulunan 2500 kuş türünün 1100’ü bu ülkede bulunuyor. Natron Gölü de flamingoların üreme bölgesi olarak biliniyor.

   Tanzanya’da bulunan, koruma altındaki, tahtasından çeşitli müzik aletleri de yapılan siyah renkli Mpingo Ağacı, yeryüzünde tahtası en kıymetli ağaçtır. Gölleri ve nehirleriyle ünlü olan ülkede nüfusun %30’u temiz suya ulaşamıyor. Buna rağmen Ruaha Nehri üzerindeki barajlar, ülkenin elektrik ihtiyacının %70’ini karşılıyor.

   120 Dili, 2 Başkenti Olan Ülke

   126 farklı etnik grubu bünyesinde barındıran Tanzanya’da 120 farklı kabile, bir o kadar da dil var. Yine de resmi dili İngilizce olan ülkede derdinizi anlatamama gibi bir durum yaşanmıyor. İdari ve yasama olmak üzere 2 başkenti olan ülkenin bayrağındaki her renk bir anlam ifade ediyor. Yeşil doğal güzellikleri, mavi gölleri, sarı madenleri ve siyah da insanları temsil ediyor.

   HAKUNA MATATA!
   Dert dert üstüne ama biliyorsunuz ki hayat devam ediyor ve bu hep böyle gitmeyecek. İşte bunun için Hakuna Matata deyiminin tam zamanı. ‘’Üzülme, aldırma, hiçbir şeyi dert etme, sorun yok’’ anlamına gelen, her ne olursa olsun dünyaya iyimser bakmanızı sağlayan bu iki pembe kelime Tanzanya’dan çıkmadır.

   Yılda 2 Milyon Turist
   Dünyaca ünlü Queen müzik grubunun solisti Freddie Mercury de aslen Tanzanya, Zanzibar doğumlu ve asıl adı Farrokh Bulsara. Her yıl ortalama 2 milyon turistin ziyaret ettiği ülke, 1933 yılında 10 hafta tatil yapan Ernest Hemingway’in yazdığı "Afrika’nın Yeşil Tepeleri" romanıyla etkili bir tanıtım yapmıştır. Afrika’nın en temiz plajlarını barındıran Tanzanya’nın 804 km kıyı şeridi var. 12 ulusal parkı, 17 av sahası ve 2 deniz parkı, turistlerin bu ülkeye gelme sebeplerinden bazıları.

   Baharatlı ve Tropik Mutfak
   Tanzanya mutfağının geleneksel kahvaltısını tropikal meyveler oluştursa da yemeklerin geneli baharatlıdır. Mısırın çok tüketildiği ülkede hemen hemen her yerde bir mısırcıyla karşılaşabilirsiniz. Yemeklerinin baharatlı olmasının sebebiyse Arap ve Hint mutfaklarından etkilenmiş olmalarıdır. Zanzibar ve anakara arasındaki yemek kültüründe ciddi farklar olsa da kırmızı et, tavuk ve balık sıkça tüketiliyor. Deniz mahsullerinin Tanzanya mutfağında önemli bir yere sahip olduğunu söylememize gerek yok tabii. Özellikle Hindistan ceviziyle yaptıkları, balık, ahtapot, kalamar, ıstakoz ve karidesleri mutlaka denemeniz gerek.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Tanzanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam