Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Göz Bebeği Yalova'dan Anıları ile Mustafa Kemal Atatürk

   19 Mayıs’ta başladı Atatürk’ün en unutulmaz yolculuğu. Paşa, Samsun’a ayak basarak bir milletin kurtuluş mücadelesini başlattı. Tüm Türkiye’nin umudu olan bu yolculuk, Atatürk’ün çok sevdiği vatanının bağrına doğru uzanan bir zafer yürüyüşüydü.

   Atatürk, kurtarmak için çok şeyini feda ettiği bu vatanın her karış toprağını candan seviyordu elbette. Bu sebeple yurt dışı seyahatlerinden ziyade yurt içi seyahatlerine yönelmişti. Amacı; ülkemizin dört bir yanında sahip olduğumuz değerleri yerinde tespit edebilmek ve bu değerlerin gün yüzüne çıkarılmasına önayak olmaktı. Ancak bazı yerler de var ki başka bir yere ve öneme sahip. Yalova, bu yerlerin başında gelen şehirlerimizden. Atatürk’ün en sık ziyaret ettiği yer, yaşamının son on yılı olan 1929 ve 1938 yılları arasında 18 kez gittiği Yalova’dır. Bugün şehrin önemli turizm aktörlerinden biri olan kaplıcaların gelişmesi, Atatürk’ün üstün çabaları sayesindedir. 1929 yılında, şehre ilk gelişinde ziyaret ettiği kaplıcaların kötü hâli, Ata’yı bir hayli üzer ve düzeltilmesi için derhal talimat verir. Bu emirle kaplıcaların bulunduğu tesisler düzenlenmiş, hatta Atatürk için güzel de bir köşk yapılmış. O yıldan sonra da Atatürk her yıl belirli aralıklarla bu köşke gelerek, Yalova’da uzun dönemler kaldı. Bugün Termal’de bulunan köşkü, Atatürk’e ait hatıraların sergilendiği bir müze olarak ziyaret edebilirsiniz. Atatürk’ün Yalova’da çok sevdiği yerlerden birisi de Baltacı Çiftliği’ydi. Sonradan Millet Çiftliği olarak anılan çiftlikte, Atatürk’ün kendisi için yaptırdığı iki katlı başka bir köşk vardır. Bugün çiftlikte kurulan botanik bahçesinde, Atatürk’ün hatıraları arasında dolaşırken doğanın da tadını çıkarabilirsiniz.


   Atatürk Yalova’ya her gittiğinde mutlaka Baltacı Çiftliği’ne uğrar, çiftçilerle sohbet eder, bir köşede kitabını okumaya bayılırdı.

   Yürüyen Köşk

   Yürüyen Köşk’ün hikâyesi, Atatürk’ün Bursa seyahatlerinin birinde başlar. Konvoyu, Yalova dolaylarından geçerken büyük bir çınar ağacı görür ve "Şuraya küçük bir köşk yapsak ne güzel olur." diyerek çevresindekilerle içinden geçeni paylaşır. Bir zaman sonra Atatürk’ün belirttiği yerde köşk inşasına başlanır. İnşaat alanında kendisi de bizzat bulunur. İnşaat ilerledikçe çınar ağacının bir dalının ilerlemeyi engelleyeceği, bu yüzden de kesilmesi gerektiği Atatürk’e iletilir. Tabii ki bu Atatürk’ü kızdırır. Çünkü, köşkün orada yapılmasını istemesinin asıl nedeni çınar ağacının heybetli duruşudur. Ve o meşhur kararını verir. Ağacı kesmek yerine, köşkü temelinden beş metre kadar kaydırarak çınarın zarar görmesini engeller. O günden beridir de bu köşk; Yürüyen Köşk olarak anılır. Bugün "Kültür ve Tabiat Varlıkları" arasında gösterilen yapı, 2006 yılında restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır. Atatürk’ün bizlere hediyesi olan vatanımızın her köşesinde ona dair anıları bulmak, onu tekrar tekrar anmak mümkün. Mustafa Kemal Ulusu’nun derlediği, Atatürk’ün son yıllarında yanında bulunan Nuri Ulusu hatıralarının bulunduğu "Atatürk’ün Yanı Başında" adlı kitapta daha birçok hatırayı okuyabilirsiniz.

   Yalova’nın sahilleri Atatürk’ün yardımcılarının da aklını çelmişti. Anlatılana göre; Atatürk’ün Yalova’da olduğu günlerden birinde yaveri, berberi ve bir yardımcısı hasta oldukları bahanesiyle izin almışlar. Mustafa Kemal Paşa da o günkü programını tek başına yapmak zorunda kalmış. Yardımcıları da fırsatı değerlendirmek için sahile gidip kendilerini Marmara’nın sularına bırakmışlar. Bir süre sonra kıyıya baktıklarında, Atatürk’ü kendilerini izlerken görmüşler. Tabii yakalanmaları ve Atamızın nükteli sözleri onları epey utandırmış. Şimdilerde ise bu güzel hatıranın yaşandığı Yalova’nın güzel sahillerinde, denize nazır kafe ve restoranlarda keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam