Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Göçebe Bir Kültür ve Gırtlak Müziği

   Güney Sibirya'nın sert ikliminde varlıklarını devam ettiren Türk topluluğu Tuvalılar, 21. yüzyılda kültürlerini hâlâ en iyi koruyan halklar arasında. Tuva Türklerine dair en belirgin kültürel özelliklerden biriyse "gırtlak müziği" olarak bilinen Kömey.

   Yeryüzünde kalan Eski Türk topluluklarından biri olan Tuvalılar, tarihin bilinen en eski anlarından bu yana bugün yaşadıkları topraklarda varlıklarını idame ettiriyor. Eski Göktürk metinlerinde "Kögmen Yış" olarak söz edilen ve günümüzde Sayan Dağları ile Tannu Uula Dağları arasındaki geniş vadide yaşayan Tuvalılar, Moğollar, Hakaslar ve Altaylarla komşu. Sayıları 300 binin üzerinde olan bu Türk topluluğu, kültürlerini muhafaza etmekte hayli başarılı. Tuva halkı Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte hızla Budizm ve Kamlık inanç değerlerine dönüş yaptı. İnançlarının yanı sıra dil, edebiyat ve sanat alanlarında da canlanmalar oldu. Onları en çok fark ettiren unsur ise Tuvalı müzisyenlerin kendine has yorumları ile yarattıkları gırtlak müziği Kömey...  


   Tuva Cumhuriyeti, 1993 yılında "Uluslararası Kömey Merkezi"ni kurdu. Merkez, gırtlak müziğinin korunması, geleneksel kültürün geliştirilmesi ve bir kayıtlar arşivi oluşturma amacını taşıyor.

   Tuvalıların gırtlak müziğinin ortaya çıkması tamamen bu kendine has Türk topluluğunun yaşam felsefesinden kaynaklanıyor. Zira doğayla bütünleşik yaşayan Tuvalılar, tabiatla uyum içinde olmayı ilke edinmiş. Bu uyum ise ancak doğanın şartlarına boyun eğmekle mümkün kılınabiliyor. Binlerce yıldır var oldukları coğrafyayla bütünleşen Tuva halkının yaşamlarının her anında bu bilinç açığa çıkıyor. Tuva Türklerine göre dağların, suların, ormanların sahipleri vardır ve her canlı çok değerli. Toplum bu değeri anladıkça yaşam kolaylaşır. Ve Tuvalılar, sevinçlerini, sevgilerini, hüzünlerini "Irlar" yoluyla dile getirir. Irlar için "Tuva halk kültürüne özgü türküler" denilebilir. Irlar, halk tarafından gündelik hayatta, her zaman söylenen müziklerdir. Bölgenin müzik kültüründe hayvan, rüzgâr ve su seslerini çıkarmak için çok fazla enstrüman ve teknik geliştirilmiş, gırtlak müziği de yaygınlaşmıştır.

   Tuva müziğiyle ilgili araştırmalar 19. yüzyılda başladı. 1944 yılında Tuva Dil, Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi'nin kurulmasıyla bu araştırmalar yoğunlaştı. Fakat Tuva müziğinin Batı medeniyetleri tarafından keşfi Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra olur. Gırtlak müziğinin pek çok türü bulunuyor. Kargıraa, sıgıt, borbannadır, ezengileer en yaygın türlerdir. Kargıraa boğazdan hırıltılı ses çıkarmak anlamına gelir. Dağ ve bozkır kargıraaları olmak üzere iki temel türü vardır. Boğazdan şarkı söyleme geleneğinin en yaygın türüdür. Gırtlakta ses perdeleri rahat kullanılır. Dağ kargıraası perdesinde stilleri düşüktür ve çoğu zaman burun etkileri içerir. Bozkır kargıraasında ise genellikle boğaz daha gergindir ve daha yüksek bir eğimde söylenir.

   Orman Halkı Tuvalılar

   Gırtlak müziğinin yaratıcıları Tuva Türkleri, Türklüklerini her koşulda korumayı bilmiş bir topluluk. Moğol işgali sırasında bu ırk ile kaynaşmayı reddettiler. İşgaller sırasında ormanlarda asırlarca saklanabildikleri için bazı kaynaklarda "Orman Halkı" anlamına gelen "Uranhay" olarak adlandırılmışlardır.

   Kadınlar da Gırtlak Müziğine İlgili

   Doğadaki seslerin yansıtılması dışında başka türleri de bulunan gırtlak müziğinin çeşitleri her geçen gün artıyor. Normal şartlar altında kadınların bu tarz müzik icra etmesi Tuva toplumu tarafından yadırganıyor. Lakin son yıllarda bu yargı kırılmaya başladı. Valentina Salçak isimli kadın, 1979 yılında kalabalık bir topluluğa gırtlak müziği yaptı. 1998 yılında kurulan "Tyva Kyzy" adlı müzik grubu ise üyelerinin tamamı kadınlardan oluşan ilk gırtlak müziği grubudur. Bugün Tuva’da bin 500 kadar gırtlak müziği sanatçısı vardır ve bunların 30'u kadındır.

   Paul Pena'nın Kömey Yolculuğu Belgeseli

   Gırtlak müziği iki, üç, dört telli müzik aletleri ve vurmalı enstrümanlar eşliğinde icra ediliyor. ABD'li caz müzik sanatçısı Paul Pena, 1984 yılında Tuva gırtlak müziğine ilgi duymaya başlar. 1993 yılında ise San Francisco’da Tuva sanatçısı Kongar-ool Ondar’la birlikte konser verir. Kongar-ool’un davetiyle 1995 yılında Tuva’ya gelerek II. Uluslararası Kömey Festivali'nde Kargıraa söyleyen Pena'nın şarkısı izleyiciler tarafından birinci seçilir. Pena’nın bu yolculuğuyla ilgili çekilen "Genghis Blues" belgesel dalında Oscar'a aday gösterilmişti.

   Kömey'in Kökeni Seslerin Taklidi

   Gırtlak müziği, geçmişi çok eskilere dayanan son derece özgün bir stil. Orta Asya'da erkek çobanların birçoğu gırtlak müziği yapabiliyor. Bölgenin dünya görüşü, doğadaki objelerin manevi yönü ve seslerini de önemser. Bu yüzden doğal seslerin insanlar tarafından taklit edilmesi, gırtlak müziğinin kökeni olarak görülür.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam