Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gezi Rehberi, Ani

   Son yılların en gözde destinasyonlarından olan Kars, Ani olmadan düşünülemez. Ani ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği olması nedeniyle ziyaretiniz sırasında faydalı olacağını düşündüğüm küçük bir gezi rehberi hazırladım.

   Gezi Rehberi, Ani
   Nükhet Everi
   Insider

   21.01.20

   Ödüllü rehber, ödüllü yazar. Kültürel Mirasın destekçisi bir gezgin ve seyahat tasarımcısı. Onunla gezmenin keyfini yazılarında da yaşarsınız.

   Tarihçe

   Günümüzde yapılan kazılarda Demir ve Bronz Çağı yerleşimleri, Urartulara ait olması olası yapılar bulunmasına karşın Ani’den ilk olarak 5. yüzyılda bahseder tarihçiler.

   7. yüzyılın ortalarında Ermenistan Araplar tarafından istila edilince, etnik yapı pek etkilenmese de mevcut güç dengeleri bozulmuş, yeni hükümdar sülaleleri ortaya çıkmıştı. 9. yüzyılın sonlarına doğru Ermenistan bağımsızlığını geri kazanmış ama birçok krallık ve prensliklere bölünmüştü. Van Gölü kıyısındaki Artzruni sülâlesi ve Kuzeydoğu Ermenistan’ın çoğuna hakim olan Bagratid sülâlesi en güçlü olanlardı.

   Bagratidler, Ani kalesi ve civarına satın alma yoluyla sahip olmuş ve 971 senesinde kralları III. Aşot tarafından başkent Kars’tan Ani’ye taşınmış, kalenin etrafı şehir surlarıyla çevrilmişti. Şehir hızla büyümüştü. Duvarların dışında kalan harabeler buranın nüfusun tamamını barındıracak büyüklükte olmadığını gösterir.

   Ani; Bizans, İran, Suriye ve Orta Asya arası ticaret yollarını denetleyen bir şehir ve kervanlar için önemli bir köprüydü. Ermenistanlı tüccarlar, esnaf ve Ermeni Patrikliği Ani’ye taşındı. 11. yüzyılda yüksek refah seviyesine ulaşmış olan Ani’nin nüfusu 200 bine dayanmış ve “1001 kiliseli şehir” olarak anılmaktaydı.

   1020’de Kral I. Gagik’in ölümüyle taht kavgaları başladı. Kralın büyük oğlu Hovhannes Ani’yi tutarken, küçük oğlu Aşot da krallığın başka kısımlarını aldı. Bagratid Krallığı zayıfladı. Bizans İmparatorluğu’nun Ani’yi fethetmesinden korkan kral Hovhannes 1041 senesinde tahta bir varis bırakmadan hayatını kaybedince, dönemin Bizans İmparatorluğu Ani’ye sahip çıktı. Ama halk Hovhannes’in yerine geçmesi için küçük kardeşi Aşot’un oğlu II. Gagik’i destekledi. 1042 senesinde Ani’yi fethetmek için gelen Bizans ordusu yenildi. İmparatorluk ve krallık arasında sonraki yıllarda keyifsiz olaylar oldu. 1045’teki saldırıda Bizans yine başarısız oldu.

   ​Bizans 11. yüzyılın ikinci yarısında Selçukluların ilerlemesini durduramamıştır. 1064 yılında Selçuklular şehri ele geçirdi. 1071 yılında Türkler bölgeye hakim olunca 1072’de şehri 12. yüzyılın sonuna kadar idare eden Şeddatlı sülalesine sattılar.

   1200 yılında Gürcü Kraliçesi Tamara, Ani’yi aldı ve Mkhargrdzeli ailesine verdi. Ani eski refahının çoğunu geri kazandı. Kiliseler ve şehir surlarının kulelerinin pek çoğu bu dönemdendir.

   1237’deki Moğol istilasından sonra Ani, Mkhargrdzeli sülalesi tarafından yönetilmeye devam edildi ama bu sefer artık Gürcü değil Moğolların vasalları olarak. 1330’da şehrin idaresi aralarında Karakoyunluların da bulunduğu Türk sülalelerine geçti.

   Moğol istilasıyla birlikte toplu göçler başladı. 14. yüzyıla doğru Ani, ticaret merkezi olma özelliğini yitirdi. 1380’lerde Timur Ani’yi aldı ancak onun ölümüyle Karakoyunlu sülalesi yeniden şehre hükmetti. Ani artık çökmek üzereydi. Karakoyunluların başkenti ve Ermeni Patrikliği Erivan’a taşınmış, nüfusun çoğu da şehri terk etmişti.

   Ani 1579’da Osmanlı topraklarına katıldı. Yazılı kaynaklara göre surların içinde 17. yüzyılın ortalarına kadar küçük bir kasaba ve 200 kilise vardı. Şehir 18. yüzyılın ortalarında kesin olarak terk edilmişti.

   Ören Yeri

   Ani iki taraftan dik uçurumlarla çevrili üçgen bir platonun üzerinde yer alır. Şehrin tamamı surlarla çevrilidir ama 977-989 yıllarına (Kral Smbat dönemi) tarihlenen çift surlar yalnızca şehrin savunma açısından daha zayıf olan ve yegâne düzgün yer şeklinin bulunduğu kuzey tarafında görülür. Ani Ören Yeri ziyareti çift surların üç kapısından biri olan, adını yakın bir duvardaki aslan kabartmasından alan Aslanlı Kapı’dan başlar.

   Ateşgede

   Ani’deki en eski yapı. Kalıntıları silindirik kaidelere oturan 4 adet kalın yuvarlak sütundan oluşan bu yapının MS 1.- 4.yüzyıla ait bir Zerdüşt yapısı veya erken Hıristiyanlık dönemi şehitlik olup sonraları şapele dönüştürüldüğü düşünülür.


   Havariler Kilisesi

   Kilisenin kalıntılarından günümüze çok fazla eser gelmemekle birlikte,  hemen yanında bulunan ve bitişik yapılarından biri olan güney narteksi, Selçuklu ve Fars sanatından etkilenmesi nedeniyle yanlış bir şekilde “Selçuklu Kervansarayı” diye anılır. 11. yüzyıl mimari özelliklerini taşıyan bu yapıdaki çoğu 13. yüzyıla ait yazıtlar Ani’nin o dönemdeki ekonomik hayatına ışık tutar ve yapının dini olduğu kadar başka amaçlarla da kullanıldığını gösterir.


   Çarşı Yolu

   Yoğun nüfuslu Ani’nin genel yapısı düzensiz ve plansızdı. Altından su borusu geçen Arnavut kaldırımı döşeli Çarşı Yolu, Aslanlı Kapı’dan başlayıp Ebu’l Muamran Camii’nin yıkılmış minaresinden Manuçehr Camii’ne uzanır ve ilginç yapı kalıntılarıyla doludur.


   Katedral

   Kubbeli Bazilika biçimindeki ve tamamı renkli taşlarla yapılmış olan bu heybetli yapı dönemin ünlü mimarı Trdat’ın yaratıcı eserlerindendir. Orta Çağ’dan günümüze tüm depremlerde hasar gören katedralin içi özellikle yüksek ve karanlık olarak inşa edilmiştir.


   Manuçehr Camii

   Şeddatlı sülalesinden Emir Manuçehr’in yaptırdığı söylenen bu cami, ne iddia edildiği gibi eski bir kiliseden çevrilmiş, ne de Türk istilasından sonra yapılmış en eski camidir. Muhtemelen eski bir yapının temelini de kısmen kullanarak daha sonraki dönemlerde cami olarak inşa edilmiştir. Minaresi de eski bir Ermeni yapısından camiye çevrilmiş bir yapıya aittir. Camiden Arpaçay’ı, yıkık köprüyü, Hripsime Manastırı’nı ve Ermenistan’ı görüp fotoğraflayabilirsiniz.


   Halaskar Kilisesi (Surp Amenap’rkitch)

   11. yüzyıla ait ve saf geometrik şekillerden tasarlanmış en tipik Ermeni kiliselerindendir. 1957 yılındaki fırtınada yıkılmıştır.


   Tigran Honents Kilisesi

   13. yüzyılda Gürcü himayesi döneminde Tigran Honents adlı zengin bir tüccar tarafından yaptırılmıştır. Küçük ölçekte bir katedrale benzeyen kilisenin iç planı dönemin kiliselerine benzer ve fresklerle kaplıdır.


   Aziz Krikor Şapeli

   İç ve dış kısımlarındaki sıra dışı tasarımlarıyla dikkati çeken bu küçük kilise 10. yüzyılda Pahlavuni ailesi için şapel olarak yapılmış olmalıdır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam