Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Forrest Gump’ın Rotasında Amerika Manzaraları

   Forrest Gump'ın koşusuna katılıp onun gördüklerini görmek, bu harika filmi biraz daha içselleştirmek isterseniz Forrest Gump’ın rotasına bir göz atabilirsiniz.

   Winston Groom’un 1986 yılında kaleme aldığı ve aynı isimle 1994 yılında Tom Hanks’in mükemmel oyunculuğuyla hayat verdiği Forrest Gump filmini sanıyoruz izlemişsinizdir. Eğer izlemediyseniz bu yazımızı bir öneri olarak kabul edip hemen izlemelisiniz. Film özel bir insan olan Forrest’in hayatını ve özellikle de koşmakla arasındaki bağı işliyor. Evet koşmak Forrest’ın işi, en sevdiği şeylerden biri. Öyle ki üzüldüğünde, sevindiğinde, en önemlisi kaçması gerektiğinde doğal bir yeteneğe sahip olan ayakları onu bulunduğu yerden uçuruveriyor. Forrest’ın Amerika turu da bu şekilde bir duygu patlamasının ardından başlıyor ve o koşarken filmi izleyen bizleri de kısa bir Amerika turuna çıkarıyor. Kısa dediğimize bakmayın. Aslında Forrest Gump ülkeyi bir baştan bir başa geçiyor. Bu arada bu kadar fazla koşuya çekimler sırasında dayanamayan Tom Hanks, yerine koşması için dublör olarak kardeşi Jim Hanks’i kullanmış.


   "Hayata devam edebilmek için geçmişi arkada bırakmak gerekir." Benim koşmam da bununla ilgiliydi sanırım. 3 yıl, 2 ay, 14 gün ve 16 saat koştum. – Forrest Gump

   Peki Forrest, Amerika’nın hemen hemen bütün eyaletlerinin topraklarından geçtiği yaklaşık 22 bin kilometrelik koşusunda nerelerde duraklıyor? Onun koşusuna katılıp, gördüklerini görmek, bu harika filmi biraz daha içselleştirmek isterseniz Forrest Gump’ın rotasına bir göz atalım.

   Güney Karolina

   Bluff Tarlaları, Varnville ve Charleston Forest’ın doğum yeri olan bu bölge onun gençlik yıllarına, evinden ayrılmadan önceki yaşantısına ev sahipliği yapıyor. Eyaletin kırsallarında kendinize bir rota oluşturarak Güney Karolina’yı tanıyabilir ya da ziyaret ettiğinizde kendinizi herhangi bir Avrupa şehrinde gibi hissedeceğiniz Charleston şehrini keşfedebilirsiniz. Tarihî yapıların ve özenle düzenlemiş cadde ve sokakların yanında Charleston’da Amerikan İç Savaşı’nın sıfır noktası olan Sumter Kalesi’ni de görebilirsiniz. Filmde de sevimli ve huzurlu bir kasaba olan Varnville’de yerel esnafla biraz laflayabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

   Kaliforniya

   Santa Monica İskelesi Güney Karolina ve Alabama üzerinden devam eden koşusunda Forest Gump’ı durduran şey doğanın kendisi oluyor. Durmadan koşan karakter sonunda ülkenin batısına, Pasifik Okyanusu sahillerine ulaşıyor ve bize onu takip etmemiz için bir durak daha veriyor: 100 yaşından daha büyük olan Santa Monica İskelesi. İskele, Kaliforniya’nın ikonik yapılarından birisi. İskelede alışveriş yapabilir, çeşitli konseptlerdeki eğlence parklarında vakit geçirebilir, restoranlarda lezzetli yiyecekleri tadabilirsiniz. Restorandan söz açılmışken; Santa Monica İskelesi’nde filmden esinlenilerek açılmış Bubba Gump Shrimp Company adında bir restoran var. Oraya kadar gitmişken karideslerini tatmadan dönmeyin. Forest Gump kadar başarılılar mı karar verin.

   Maine

   Marshall Point Deniz Feneri Batıya doğru koşusunda Santa Monica İskelesi’ne kadar giden ve okyanus tarafında durdurulan Forest Gump, gerisin geri dönerek bu kez doğu yakasına doğru koşuyor. İstikameti de Maine’de bulunun Marshall Point Deniz Feneri oluyor. Marshall Point Deniz Feneri’nin hikâyesi 1830’lu yıllara kadar uzanıyor. Söz konusu yıllarda Clyde Limanı’na giriş-çıkış yapan teknelere yardımcı olmak amacıyla inşa edilen kule zaman içindeki eklemelerle başlangıçtaki hâlinden farklı bir hâle dönüştü. Öncelikle kulesi yükseltildi. Işıklandırma sistemi değişti. Etrafında yeni yapılar inşa edildi. Böylelikle Marshall Point Deniz Feneri bir tesis hâline geldi. 1986 yılında St. George Tarih Vakfı, deniz fenerinin yanında bulunan görevli binasını restore etti ve burayı Marshall Point Deniz Feneri Müzesi olarak kurdu. O zamandan bu yana belki gemilere ışığıyla değil ama, kendisini ziyaret edenlere sergilediği eserlerle ışık kadar parlak bilgiler sunuyor.

   Montana

   Glacier Ulusal Parkı da Amerika Birleşik Devletleri’nin saklı doğa harikalarından birisi. Forest Gump da bunu değerlendirmek istemiş olacak ki Maine’de deniz fenerinde duraksayan koşusunu Glacier Ulusal Parkı’na doğru devam ettirmiş. Haksız da sayılmaz. Park bir yeryüzü cenneti gibi. El değmemiş ormanları, engebeli arazisi, gölleri, vahşi yaşamı, tarihî av evleri... Hepsi Glacier Ulusal Parkı’nı mükemmel yapan parçalardan. 4000 kilometrekarelik alanı kaplayan parkta dilerseniz kendinizle baş başa kalabileceğiniz kamplar yapabilir, dilerseniz sayısız yürüyüş rotasından bir tanesini seçip doğa ile baş başa yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu geniş parkta 130’dan fazla göle ve binin üzerinde türde bitki ve hayvan varlığı bulunuyor. Yürüyüşlerinizi asıl unutulmaz kılacak olan da aslında çevrenizde göreceğiniz bu doğal çeşitlilik.

   Koşmaya doyamayan Forrest Gump rotasını yine Güney Karolina yönüne çeviriyor. Yolculuğunun sonlarına doğru filmde de görülen duraklarından birisi Woods Memorial Köprüsü oluyor. Bu köprü eyalette bulunan ve hareket edebilen bir iki köprüden bir tanesi. Siz de buradan bir rota oluşturup, Forrest Gump’ın yolculuğunun sonuna, Arizona Çölü’ne doğru ilerleyebilirsiniz. Arizona’daki Anıt Vadisi, sanat eserlerini andıran, sanki heykeltıraşlarca oyulup araziye yerleştirilmiş gibi duran kayalarla dolu bir yer. 150 ile 300 metre arasındaki yükseklikleriyle insanı büyülerler. Bu yüzden Forrest’ın olduğu gibi sizin de rotanız kesinlikle Anıt Vadisi'nden geçmeli. Forrest Gump’ın izinden çıkacağınız bu yolculukta, önceden bildiklerinizin dışında bir şeyler öğrenip, Amerika Birleşik Devletleri’nin uç noktalarında gezinerek keyifli anlar yaşabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amerika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam