Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Flamingoların Dansı; Bogoria Gölü

   Gayzer ve kaplıcalarıyla bilinen Bogoria Gölü, sevimli ev sahipleri flamingolarla pembeye bürünüyor.

   Afrika'nın doğusunda, klasikleşmiş safari destinasyonu Kenya, canlı çeşitliliğiyle de maceracı ruha sahip olan gezginlerin ilgisini yüzyıllardır çekmeyi başarıyor. Burası, Afrika denince aklınıza gelen her şeyi yüzyıllardır barındıran, safarinin doğduğu topraklar olarak biliniyor. Vahşi yaşamın akışına tanık olmak, doğanın binbir renkte ve güzellikteki ormanlarının, dağlarının huzur veren görkemine dalıp gitmek için Kenya, Afrika'nın en özel ve kültür anlamında en eski bölgelerinden biri.

   Tipik bir Afrika ülkesinden çok daha fazlası olan, Afrika'nın adeta tanımını yapan Kenya, bu kıtada gelişen seyahat anlayışına dair ne varsa hepsinin kaynağı. 2018 yılında beşinci kez "Dünyanın En İyi Safari Bölgesi" ünvanına layık görülen ülke, bu niteliğinin hakkını fazlasıyla veriyor. Çünkü Kenya'da vahşi doğa rezervleri, engin manzaralar ve safari geleneği yüzyıllardır süren bir kültürün parçaları. İnsanlar kadar hayvanlar da bu köklü geleneğin aktif bir öznesi.

   Kenya’nın Göller Yöresi Canlı Hazinesi

   Fillerden gorillere, timsahlardan zürafalara çok çeşitli türleri barındıran Kenya’da bu sefer bir kuş türünün, flamingoların izini takip edeceğiz. Kenya, hâli hazırda kuş gözlemi için bir cennet. 1000’in üzerinde kuş türüne sahip olan ülkede, göllerin rengini göç dönemlerinde pembeye dönüştüren türü, flamingoları incelemek deneyimlenmesi gereken bir heyecan. Binlerce flamingonun sürü hâlinde gelip yerleştikleri Bogoria Gölü de bunlardan biri. Önceleri Nakuru Gölü’nde daha çok vakit geçiren flamingolar son yıllarda su seviyesindeki yükselme ve suyun alkali oranındaki düşme sebebiyle Nahkuru’yu terk edip Bogoria’daki arkadaşlarına katılmaya başladılar. Bogoria oldukça derin bir göl olduğundan içindeki alkali oranının daha uzun süre korunacağı tahmin ediliyor. Yani flamingolar için uzun bir süre daha ev sahipliği yapacak olan bir göl burası. 

   Vadi Boyunca Kuşlar

   Bogoria Gölü Kenya’nın batısında Büyük Rift Vadisi'nde bulunuyor. Büyük Rift Vadisi yerkürede bulunan en büyük yarıklardan bir tanesi ve canlı çeşitliliğinin, göç ve yuvalanma noktalarının bolca bulunduğu bir bölge. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan göller sistemi içerisinde yer alan Bogoria, flamingoların yuvalandıkları en önemli göllerden biri. Kara boyunlu dalgıç kuşu, afrika balık kartalı ve beyaz boyunlu kerkenez gibi birçok farklı kuş türünü de gözlemleyebileceğiniz göl ve içinde bulunduğu göller sistemi şuan dünya genelinde yok olma tehdidiyle karşı karşıya olan 13 kuş türünü barındırmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

   Bogoria Gölü Doğa Rezervi
   10 bin flamingonun uğrak noktası olan Bogoria Gölü, deniz seviyesinin 1600 metre kadar üzerinde bir konumda bulunuyor. Falezler, sıcak su kaynakları ve akasya ağaçlarının şekillendirdiği manzarasında bir de bahsettiğimiz pembe köşe bulunuyor. Uzaktan gerçekten pembe bulutların gölün üzerine inmiş olduğunu zannedebilirsiniz. Bu sevimli kuş türünün Bogoria’da hem küçük hem de iri olanları bulunuyor. Özellikle günün erken saatlerinde onların görkemli sürüsünü izleme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Bogoria Doğa Rezervi olarak adlandırılan bölgede yarım günlük ya da tam günlük turlarla gidip gölü pembeye boyayan flamingoların beslenişlerini incelemek, doğanın bu müthiş ahengine tanık olmak unutulmaz bir deneyim olacaktır. Flamingolara yaklaşırsanız kaçacaklardır fakat sabit durup beklediğinizde geri geldiklerini göreceksiniz.

   Bogoria’nın, flamingoların dansını seyretmenin yanı sıra kaçırılmaması gereken bir diğer aktivitesi de kaplıcaları. Gölün yakınlarından 200 civarında, sıcaklığı 36-40 derece arasında değişen hatta bazen daha da yüksek olabilen sıcak su kaynakları bulunuyor. Şifalı olan bu kaynaklar, sauna misali keyifli bir arınma ve dinlenme seansı sunduğu için her yıl dünyanın birçok yerinden ziyaretçiyi çekiyor.

   Bogoria Gölü ve çevresindeki koruma alanı, Afrika doğasının hem renklerini, hem şifasını keşfedebileceğiniz bir rota. Rezervde çıkacağınız turda karşılaşacağınız gergedanlar, zürafalar, akasyaların altında antilopların kralı olarak adlandırılan kudular, babunlar ve daha birçok canlı da Kenya’nın doğasına her an daha çok hayran kalmanızı sağlayacak. Bogoria Gölü’nde pembenin ağır bastığı şüphesiz, fakat pembenin yanında, detaylara indikçe tüm renkleri barındıran benzersiz bir coğrafya keşfedeceksiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kenya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam