Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Filmlerin İzinde İskoçya: Harry Potter, Outlander, Highlander, Brave Heart

   İskoçya’da bugün baktığınız bir manzara veya mekân, sizi kolayca 200 yıl öncesine götürebilir. Çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı soldurur ya da siyah beyaza dönüştürürseniz geçmişten bir fotoğraf olduğuna herkesi inandırabilirsiniz.

   Filmlerin İzinde İskoçya: Harry Potter, Outlander, Highlander, Brave Heart
   Levent Özçelik
   Insider

   31.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Film Platosu Bir Ülke, İskoçya

   Doğal bir film platosudur İskoçya. Highlander filminin çekildiği Eilean Donan Kalesi ve çevresindeki köyler öylece durur yüzyıllardır. Outlander dizisinin çekimlerinde Inverness’da pek çok kale, şato ve dev İskoç vadileri doğal plato olarak kullanılmış. Harry Potter ve Outlander izlemek yeterince fikir verecektir zaten. İskoçya’nın bugününü anlamak, İskoçları ve mekânlarını tanımak için çok faydalı olacaktır. Film gibi derler ya; kendisi asırları anlatan ve hâlâ yaşatan bir ülke İskoçya.

   Highlander – Büyüleyici ve Ölümsüz Topraklar
   Sean Connery ve Christopher Lambert’in oynadığı 1986 yapımı Highlander, İskoçya tarihi ve vahşi kırsalı ile sinema seyircisini buluşturan ilk film. Film aynı zamanda İskoçya’nın turizm pazarını da büyüttü. Filmin çekildiği Eilean Donan Kalesi ve kalenin bulunduğu bölge halen ayakta. Ülkenin tamamına yakını gibi burası da doğal bir film platosu gibi duruyor. Zaten bu sebepten İskoçya’da tarihî film ya da dizi çekmek çok kolay. Asırlar arasında seyahat ediyoruz. İskoçyalı sonsuzluğa adamıştır kendini. Her şey sonsuzdur. Highlander’ı anlatırken Queen’in Who Wants to Live Forever şarkısını es geçmek olmaz. Freddie Mercury, sonsuz yaşamı ve sevgiyi, aşkı, o şahane şarkının sözlerinde tasvir eder. Michael Kamen ve Queen’in birlikte yaptıkları bu soundtrack, film kadar ünlü olmuştu.

   Marillion; Yanlış Zamanlama
   Highlander filminin müziklerini yapması için teklif ilk olarak Marillion grubuna götürülmüş. Ancak grubun plak şirketi, aynı dönemde grup yeni albüm için stüdyoda olduğundan albüme öncelik vermelerini uygun bulmuş. Highlander film müziklerini yapmak Marillion’un kariyerine ne şekilde etki ederdi bilinmez, ancak kökleri İskoç bir grupla daha İskoç bir sound’un ortaya çıkacağı kesindi. 

   Eilean Donan Kalesi
   İskoçya’nın en ikonik mekânlarından biri Eilean Donan Kalesi, Highlander filmiyle ünlendi. Orijinal kale, 13. yüzyılın başlarında Vikinglere karşı savunma amacıyla inşa edilmiş. Kale, Nisan 1719'da bir Jacobite isyanı başlatmaya teşebbüs eden İspanyol askerleri tarafından işgal edilmiş. 10 - 13 Mayıs 1719 tarihleri arasında geri alınmış ancak çok hasar görmüş. 1919 ve 1932 yılları arasında kale, Yarbay John MacRae-Gilstrap tarafından restore edilmiş. 2001 yılında da adanın nüfusu sadece bir kişiymiş.


   İskoçya’nın büyüleyici topraklarını ve ölümsüzlüğünü anlatan Highlander filminde kahramanımız şöyle der: “400 yıldır yaşıyorum ve ölümsüzüm.”

   Braveheart – İskoçya’nın Bağımsızlığına Adanmış Bir Hayat 

   William Wallace’ın idam edilirkenki son sözleri hepimizin hafızalarına kazınmıştır: “Herkes ölür, ama kim gerçekten yaşar ki?” Gösterime girdiği yıl tüm Oscar’ları toplayan Cesur Yürek filmi, İskoçya’nın bağımsızlığı için savaşan bir 13. yüzyıl savaşçısı olan Wallace’ın hayatını anlatır. Ancak film, bilinenin aksine tümüyle İskoçya’da çekilmiş değil. Filmin önemli bölümleri Highland’de en sevdiğim yerlerden biri olan Glencoe ve Edinburgh ile Perth şehirlerinin arasındaki Loch Leven’da (Leven Gölü) çekildi. Braveheart’ın çekildiği 20 mekânın 14'ü İrlanda'da bulunuyor. Film için seçilen yerler arasında County Meath, County Kildare ve County Dublin var. The Curragh ovaları, County Kildare pek çok dövüş sahnesine mekân oldu. Yine Dublin’e yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Trim Castle, filmin çekildiği önemli mekânlardan. Sinemadan bahsetmişken, İskoç oyuncu Ewan McGregor da Perth şehri doğumlu.

   Harry Potter – Büyülü İskoçya 

   J. K. Rowling’in hayatımıza kattığı ünlü serinin önemli bölümü Edinburgh ve İskoçya kırsalında çekildi. Rowling’in serinin büyük bölümünü Edinburg Kalesine bakan The Elephant House Cafe’de yarattığı biliniyor. Yine Edinburg’da Spoon Cafe, kitabı bitirdiği Princes Street ve Balmoral Hotel 552 no’lu oda Rowling’in yaratım ve yazım sürecinde en çok vakit geçirdiği mekânlar olarak biliniyor.
    
   Glenfinnan Viyadüğü

   Harry Potter hayranları, Glenfinnan Viyadüğü’nü tanımakta zorlanmayacaklar. 1898 yılında inşa edilen viyadük, İskoçya’nın Batı Dağlık Bölgesi’ndeki Loch Shiel'in tepesinde, Glenfinnan Anıtı’na ve Loch Shiel'in sularına bakan yerden 100 metre yukarıda bulunuyor. İskoçya sınırları içerisinde yer alan, gördüğüm bu en güzel, en masalsı viyadük, birçoğunuzun hatırlayacağı üzere Harry Potter filmlerindeki meşhur Hogwarts Ekspresi’nin geçtiği viyadük. Forth William şehri yakınındaki ünlü viyadük, Harry Potter serisinin en ikonik mekânlarından biri.

   Elephant House, Loch Shiel

   Edinburgh Kalesi’ne bakan Elephant House, cadıların ve büyücülerin gizemli dünyasının hayal edildiği bu yer “Harry Potter’ın doğduğu yer” olarak biliniyor. Loch Shiel, Glenfinnan yakınlarında ve Harry Potter filmlerinde Hogwarts Gölü için kullanılan iki mekândan biri. Glancoe ise dramatik peyzajı, volkanik kökenleri ve ihtişamlı görüntüsüyle Harry Potter’ın pek çok sahnesinde arka plan olarak yer aldı. Eilean na Moine adası da Dumbledore'un son dinlenme mekânı olarak biliniyor.

   Outlander – İskoçya’da Zamanlar Arası Yolculuk

   Outlander, İskoçya’nın tanıtımına en çok katkı sağlayan TV dizilerinin başında geliyor. 1945 yılından bir anda 1700’lere dönüp geçmişiyle buluşan Claire’in hikayesi… Dizi, ağırlıklı olarak Inverness yakınlarında ve Edinburgh civarındaki mekânlarda çekilmiş. Ben de bu mekânların çoğundan ya geçip gittim ya da durup fotoğraf çektim. İşte bazı Outlander mekânları...

   Hopetoun House, Edinburgh

   Hopetoun House, Edinburgh yakınlarındaki en görkemli malikânelerden biri. Dizide, kurnaz Sandringham Dükü Simon Callow’un evi olarak kullanılmış, gerçek hayattaki sahibi ise asilzade Adrian, Linlithgow Marquess. Ev, yaz aylarında halkın ziyaretine açık.

   Doune Castle, Perthshire

   Stirling yakınlarındaki bu çarpıcı Orta Çağ kalesi, 14. yüzyılın sonlarında Albany Dükü Robert Stewart tarafından inşa edilmiş. Dizide Jamie’nin amcası Colum MacKenzie ve klanına ev sahipliği yapan kurgusal Castle Leoch'un içinde yer alıyor.

   Blackness Castle (Fort William)

   Firth of Forth nehrine bakan bu etkileyici kale, 15. yüzyılda İskoçya'nın en güçlü ailelerinden Crichtons tarafından inşa edilmiş ve 16. yüzyılda topçu kalesi olarak büyük ölçüde güçlendirilmiş. Ayrıca BBC yapımı Hamlet ve Ivanhoe’nun çekimlerinde de kullanılmış.

   Midhope House (Lallybroch)

   Broch Tuarach olarak da bilinen Lallybroch, Jamie'nin serideki kurgusal evi. Gerçek hayatta ise Edinburgh yakınlarında bulunan bir bölümü yıkılmış 16. yüzyıl kulesi. Eğer ziyaret ederseniz lütfen içeri girmeyin; zira içerisi sahipsiz ve pek de güvenli değil.

   ...Ve Daha Fazlası

   Culross, Fife
   17. yüzyıldan beri neredeyse hiç değişmeyen mekân, günümüzde Ulusal Güvenlik tarafından yönetiliyor. Dizide bu bölgede Claire’in arkadaşı Geillis Duncan’a ev sahipliği yapan Cranesmuir köyü bulunuyor.

   Tulloch Ghru, Aviemore
   Aviemore ve Cairngorms yakınındaki bu çarpıcı güzellikteki alan, ilk bölümde Claire'in Jamie ve klancıları ile ormanlık arazide gezindikleri mekân. 

   5 Falkland, Fife (Inverness)
   Outlander dizisi, 1940'lardan kalma bir sahne ile Inverness kentindeki pitoresk Falkland kasabasında açılmıştı. Kasaba, Falkland Sarayı ve Bahçesi'ne de ev sahipliği yapıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   İrem Yurduseven

   Çok ilgi çekici bir yazı bu yayınladığınız için teşekkürler 👏🏻

   Yorum Yap

   İskoçya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam