Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Festival Fobisine Neden Olan Festival: FYRE

   2017 yılına damga vuran FYRE Festivali ve perde arkasında yaşananlar

   Bahamalar’da, bir dönem Pablo Escobar’a ait olan muhteşem bir adada düzenlenen sıra dışı bir festival hayal edin. Ada, yüz binlerin takip ettiği sosyal medya fenomenleri, dünyanın en popüler müzisyenleri, sayısız ünlü ve top modelle dolup taşacak. Festival alanına transferleri özel jetlerle sağlanan katılımcılar, lüks villalarda konaklayıp hayal bile edilemeyecek dev yatlarda çılgın partilere katılacak. 

   Kulağa oldukça hoş geliyor, değil mi? Peki, binlerce hatta on binlerce dolar karşılığında satılan biletleri kısa sürede tükenen bu festivalin fiyasko kelimesinin bile açıklayamayacağı bir rezaletler silsilesine dönüşmesine ne dersiniz? İşte 2017 yılının en ilginç festivallerinden FYRE’nin akıl almaz hikâyesi.

   Dünyanın en etkileyici festivali

   Konuya önce festivalin başkahramanı ve organizatörü Billy McFarland isimli girişimciden bahsetmekle başlayalım. İkna yeteneği ve zekâsıyla iş dünyası tarafından bir dâhi olarak anılan 1991 doğumlu McFarland, ilk olarak sanatçıları ve onların takipçilerini, menajerleri ya da ajansları sürecin dışında tutarak doğrudan bir araya getiren FYRE App adında bir platform oluşturdu. Bu fikrin eğlence dünyasında yeni bir çığır açması bekleniyordu ve yatırımcılar da bu konuda hayli ümitlilerdi. Bu noktada McFarland, Ja Rule isimli rap müzisyeniyle birlikte aplikasyonu daha geniş çevrelere duyurabilmek için bir festival organize etmeye karar verdi. 

   Önce çeşitli pazarlama ve reklam firmalarıyla anlaşmalar yapıldı, ardından da tanıtım çalışmalarına başlandı. Festivalin reklamında Bella Hadid, Emily Ratajkowski ve Kendall Jenner gibi top modeller yer alacaktı. Tanıtım filminin çekimleri gerçekten de tam bir parti havasında gerçekleşti. Organizasyonda yer alan herkes böylesine büyük bir işe dahil olmanın heyecanı içindeydi. Milyon dolarlar su gibi akıp gidiyordu. Öyle ki Kendall Jenner’a tek bir Instagram gönderisi için 250.000 dolar ödenmişti.

   Turuncu karenin büyüsü

   Sosyal medyadaki tanıtım çalışmaları da hız kesmeden devam ediyordu. 2016 aralık ayında sayıları dört yüzü bulan manken, ünlü ve sosyal medya fenomeni aynı anda festivalin simgesi haline gelen, üzerinde hiçbir işaret ya da yazı bulunmayan turuncu bir kare görseli paylaştı ve FYRE Festivali bu turuncu kare sayesinde hedeflediği farkındalığı yaratmayı başardı. Reklamlar böylesine güçlü ve etkileyici olunca en ucuzu 1500, en pahalısı ise 12 bin dolar civarında bir fiyatla satışa sunulan biletler kısa sürede tükendi. Hatta, festivalin en pahalı biletinin 250 bin dolar karşılığında alıcı bulduğuna dair çeşitli söylentiler bile vardı. 

   Buraya kadar her şey mükemmel ilerlemişti. Yani, tüm bu çalışmalar yapılıp biletlerin satıldığı dönemde festivalle ilgili ciddi hiçbir hazırlık yapılmamasını saymazsak! Kulağa çılgınca geliyor ama durum tam olarak buydu. İlk büyük sorun, eskiden Pablo Escobar’a ait olan adanın yeni sahibinin tanıtım reklamlarında Escobar’ın adının kullanılmaması talebinin görmezden gelinmesiyle ortaya çıktı. Adanın sahibi sözleşmeyi feshetmiş, adayı vermekten vazgeçmişti. Tabii burada McFarland’ın yatırımcılara adayı satın aldığı yönünde beyan vermesine karşın adayı yalnızca kiraladığı da ortaya çıkmış oldu. Hoş işin profesyonelleri, hiçbir altyapısı bulunmayan böyle bakir bir adada bu denli büyük bir organizasyonun zaten gerçekleştirilemeyeceğini defalarca dile getirmişlerdi.


   Lüks villalardan yardım çadırlarına

   Escobar’ın adasından kovulan ekip, yeni bir mekân arayışına girdi ve yeni festival alanı olarak, insanların yaşadığı bir başka Bahama adasındaki yarım bırakılmış bir inşaat projesi seçildi. Zaman daralıyor, hazırlıklar ilerlemiyordu. Projede görev alan çalışanlar, bir noktadan sonra bu işin kotarılamayacağını anlamalarına rağmen işi bırakamıyor, daha da kötüsü McFarland’a olayın imkânsızlığını da anlatamıyorlardı. Tanıtım çalışmaları sırasında yapılan sıra dışı harcamalar ciddi bir nakit sıkıntısına yol açmıştı. Böylece, vaat edilen villalar zamanla birer yardım çadırına, özel jetler ise her tarafı dökülen charter uçaklarına evrildi. Yıkık dökük festival alanının düzenlenmesi için yerel ada halkı gece gündüz ara vermeden çalıştırılırken, durumun vahametiyle ilgili bilgiler yavaş yavaş sosyal medyaya sızmaya başlıyor, sosyal medyanın gücüyle parlayan etkinlik yine aynı gücün etkisiyle yok olmaya doğru ilk adımlarını atıyordu. Bu arada yaşanan nakit sıkıntısından ötürü anlaşılan catering firması da işi bırakmış, festival sorumluları sıkışık zamanda ve kısıtlı bütçeyle yeni bir firma arayışına girmek zorunda kalmışlardı.

   Festival 28-30 Nisan ile 5-7 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecekti ve Blink 182 gurubu nisan ayının sonunda organizasyondaki yetersizliklerden ötürü festivalde sahne almayacağını duyurdu. İşler iyice sarpa sararken Billy McFarland, çevresindeki çalışanlar tarafından festivale katılacakların aksiliklerle ilgili çok geç olmadan bilgilendirilmeleri gerektiği konusunda defalarca uyarılmasına rağmen kimseyi dinlemiyordu. 

   Sosyal medya fenomeni bir sandviç

   28 Nisan tarihi gelip çattığında katılımcılar büyük bir heyecanla adaya doğru yola koyuldular ve onları bekleyen tabloyla karşılaştıklarında hayatlarının şoklarından birini yaşadılar. Ortada festival namına bir şey yoktu. Villalar yardım çadırlarına, vaat edilen özel transfer araçları okul otobüslerine dönüşmüştü. Kimse, hiçbir yetkili net bir açıklama yapmadığı gibi, ortam her dakika daha kaotik bir hal alıyordu. Üstelik adadan dönmenin bir yolu da yoktu çünkü ortada uçak yoktu. Binlerce kişi Bahamalar’da mahsur kalmış, o dönem fotoğrafıyla sosyal medyada adeta bir fenomene dönüşen peynirli bir sandvice talim etmek zorunda bırakılmışlardı. 

   Tüm bu süreç, mağdurların açtığı 100 milyon dolarlık dava neticesinde McFarland’ın hapis cezası almasıyla sonuçlandı. Ancak 300 bin dolarlık kefaletle serbest bırakılan McFarland yine rahat durmadı ve kısa sürede bir başka dolandırıcılık girişimine imza attığı için bu defa cezaevine gönderildi. Geriye ise onun hayal kırıklığına uğrattığı binlerce kişi ile bu şaşırtıcı ve sıra dışı festivalin hikâyesi kaldı. 


   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bahamalar hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam