Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Fantastik Diyarlara Yolculuk, Meteora

   Bir masal dünyasına gitmek kulağa daima hoş gelmiştir. İskoçya'da Skye Adası, İsveç'te Vikinglerin anavatanından Uppsala ve diğerleri. Şimdi pek yakınımızdaki bir yere gidelim; fantastik Meteora'ya...

   Fantastik Diyarlara Yolculuk, Meteora
   Levent Özçelik
   Insider

   01.07.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   İstanbul’dan sırasıyla Tekirdağ, Malkara, Keşan, İpsala derken Yunanistan sınırını geçip devamındaki Dedeağaç, Komotini, Kavala, Selanik rotası bilindiktir. Zaten olay bundan sonra başlar; Grevena’ya kadar paralı otobanı takip etmek oldukça pratik. Ardından Kalithea’dan Meteora’ya kadar tek şeritli 90 kilometrelik yol daha keyifli. Zaten Meteora’ya yaklaştığınız hissi yavaş yavaş geliyor.

   Unutmadan, bu yılın en çok konuşulan Game of Thrones dizisinin bazı bölümleri burada çekilmiş. Game of Thrones’ta, fethedilmesi zor kale Eyrie’nin ilhamı da Meteora Vadisi. Bu arada James Bond serisinin en bilinenlerinden olan “For your eyes only”nin bir bölümü de yine Meteora’da çekilmiş.

   Jeologlara göre 60 milyon yıl önce oluşmuş bu büyüleyici kaya parçaları, orta Yunanistan'ın tam merkezinde yer alıyor. Meteora, Yunanistan’ın 3 büyük şehri Atina’ya 350 km, Selanik’e 240 km ve Volos’a 145 km uzaklıkta.

   Kelime anlamı “göklerde süzülen” olan Meteora, yalnızca Ege’nin değil, dünyanın en enteresan coğrafi ve mimari oluşumlarından... Adeta bir Tim Burton’ın film setinden fırlamış gibi görünen tekinsiz, yüksek ve tuhaf kaya oluşumlarının tepelerine sanki ilahi bir el tarafından kondurulmuş manastırlardan oluşan bir coğrafya burası. Bugün Meteora denildiğinde verilen ilk yanıtın, “imkansız yerlere kurulan Yunan manastırları” olması boşuna değil.


   Tanrı’ya daha yakın olmak amacıyla 11. yüzyılda yapımına başlanan bu manastırlar, Osmanlı hakimiyetindeki Yunan kültürünün yüzyıllar boyunca korunduğu, saklandığı mabetler haline gelmiş. Bugün yalnız altı tanesi aktif durumda olan manastırların yapımı, dönemin şartları düşünüldüğünde neredeyse Mısır Piramitleri’ne eşdeğer bir hayranlık uyandırıyor. 1920’lere kadar birbirine halat köprülerle bağlı olan manastırların inşaatında da yine bu köprüler ve yapı malzemelerinin ipler üzerinden kaydırılan sepetlerle oradan oraya taşındığı düzenekler kullanılmış. Neyse ki bugün hepsi de karayolu ile birbirine bağlanan bu pitoresk yapıları ziyaret etmek o kadar ürkütücü bir hazırlık gerektirmiyor.

   Meteora’ya Kalambaka üzerinden ya da Kastraki Köyü içinden ulaşan iki alternatif yol var. İkinci yol daha fazla manzara ve deneyim vaat ediyor. Kapsamlı bir Meteora ziyareti için bu iki yerleşim merkezinden birinde konaklama planlamalısınız. Daha samimi ve daha yakın olduğu için çoğu ziyaretçi Kastraki’de konaklamayı tercih ediyor. Şayet konaklama planlarınız arasında değilse, yalnızca Meteora’yı ziyaret ederek yolunuza devam etmek niyetindeyseniz, görmeniz gereken yer Büyük Meteoron Manastırı olmalı.

   985 yılında Barnabas isimli bir keşiş Meteora’ya inzivaya çekilmek için geldiği biliniyor. Ardından 1382’de keşiş Athanasios’un yaptırdığı Büyük Meteora Kutsal Manastırı yapılmış. Bizans Dönemi’nde Türk Akıncıları’ndan kaçan rahipler, Ortodoks mezhebinin korunması amacıyla dev kaya bloklarının üzerinde ulaşımı zor manastırlara gizlenmişler. Meteora Vadisi 2. Dünya Savaşı sırasında Alman orduları tarafından bombalanmış. Bu nedenle 16. yüzyılda sayısı 24’e çıkan manastırlardan bugün sadece 6 tanesi ayakta.

   Agios Nikolaos

   Kastraki Köyü'nde yer alan Agios Nikolaos Manastırı, Meteora Vadisi'ne girdiğinizde ilk göreceğiniz manastırdır. 14. yüzyılda yapımı tamamlanan manastırın içindeki St. Anthony aynı dönemde inşaa edilmiş.

   Varlaam

   14. yüzyılda yapılan Varlaam, Meteora'nın ikinci en büyük manastırı. 16. yüzyıl Bizans sanatını yansıtan freskoların bulunduğu kilisesi ve tırmanış kulesi oldukça etkileyici. Aziz John'un parmağı ile Aziz Andrew'un kürek kemiğinin Varlaam'da bulunduğuna inanılıyor. Bu da turistlerin dışında hacıların da bu manastırlara akın etmesine yol açıyor.

   Roussanou

   Rahibelerin yönettiği Roussanou Manastırı 16. yüzyılda tamamlanmış.

   Agios Stefanos

   Yapım yılı 12. Yüzyıla dayanan Agios Stefanos, rahibelerin yönettiği ikinci manastır olarak karşımıza çıkıyor. Agios Stefanos'ta iki katedral bulunuyor. Biri 16. yüzyılda yapılan II. Dünya Savaşı'nda zarar gören katedral. Diğeri ise 18. yüzyılda yapılan ve Saint Charalambos'a adanan katedral.

   Agia Triada (Holy Trinity)

   1362'de yapılan Agia Triada Manastırı'nın duvarlarında 1741 yılında yapılan resimler ve manastırda yaşayan iki keşişin çalışmaları mevcut. Manastıra ulaşmak için önce patikadan yürüyüp ardından 145 basamaklık dik bir merdiven çıkıyorsunuz.

   Meteora'da Çekilen İki Film

   Bunlardan ilki kuşkusuz dünya sinemasının radarına James Bond - "For your eyes only" filmiyle takılmış. Ian Fleeming ünlü serisinin en bilinenlerinden olan yapımda efsane Bond yüzü, Roger Moore Meteora'nın St. Cyril's Manastırı ve kayalıklarında görünür.

   Bir başka film ise daha yakın tarihli. Spiros Stathoulopoulos'un yazıp yönettiği 2012 yapımı Meteora adlı film, bölgenin ruhani tarihi ve hayatına gönderme niteliğinde. Hayatlarını, toplumun katı ritüelleri ve uygulamalarına adayan genç bir Yunan keşiş ve bir Rus rahibe, manastır hayatlarını sorgulamaya başlar. Manevi adanmışlık ve insani arzuları arasında kalan çiftin, hangi yolu izleyeceğine karar vermeleri gerekmektedir. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Spiros Stathoulopoulos, epik sahneler ve dialoglarla çiftin iç dünyasına odaklanmış.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Yunanistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam