Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Endülüs'ün En Güzelinde 72 Saat… Sevilla

   Aslında her şey, çocukluğumda anneannemin evinde bulduğum bir eşarpla başladı...

   Endülüs'ün En Güzelinde 72 Saat… Sevilla
   Bahar Akıncı
   Insider

   12.07.19

   Dünyanın dört bir yanını gezer, gezdiği her köşenin hikâyesini yazar.

   Plaza Espana’nın resmedildiği ve ortasında kocaman SEVILLE yazan bir eşarp... Koşarak anneanneme gittim ve dedim ki, burası neresi, bana anlat... Şöyle bir iç geçirdi, gözlerimin içine baktı ve dedi ki... Orası Sevilla, Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin yüzyıllarca bir arada yaşadığı, Endülüs’ün en güzel şehri.

   İşte daha küçücük bir çocukken karar verdim Sevilla (Seviya okunuyor)‘yı görmeye. Nihayet hayallerim 2019 Nisan’ın da hem de Hristiyanların kutsal kabul ettiği Semana Santa (Paskalya) törenlerinin yapıldığı dönemde gerçek oldu. Şimdi hazırsanız bu güzel şehirde 72 saati dolu dolu nasıl yaşarsınız, anlatayım. 

   Sevilla’ya Ulaşım

   Ne yazık ki Türkiye’den Sevilla’ya direkt ulaşım yok. Eğer uygun fiyatlı bir uçuş bulursanız; Madrid, Malaga ya da bizim yaptığımız gibi Barcelona üzerinden Sevilla’ya ulaşmak en mantıklı çözüm.

   Bu 3 şehirden yaklaşık gidiş–dönüş 100 EUR’ya Sevilla bileti bulmanız ya da erken davranarak, gideceğiniz tarihten 2-3 ay öncesinden kişi başı gidiş dönüş 50 EUR’ya tren bileti anlmanız mümkün.

   Sevilla’da Nerede Kalalım?

   Öncelikle eğer yüksek sezonda, yani yaz sıcağında giderseniz; şehre uzak mahallelerde kalmak sizi çok zorlayabilir. O nedenle, şehre çok yakın ama aynı zamanda nispeten daha ucuz konaklama imkanı sunan eski çingene mahallesi Triana, konaklamak için güzel bir seçenek. Pek çok evin restore edildiği mahallede airbnb üzerinden kiralık oda ya da minik daireler bulmanız mümkün. Başka bir seçenek de yine aynı mahalledeki Albergue Triana Hostel, Black Swan Hostel, Triana Backpeckers Hostel ya da Hostal El Cairo. Bizim konakladığımız Hotel Dona Blanca ise şehrin kalbi Cathedral House’a yürüyerek 15 dakika mesafedeydi.

   Cuma

   Mercado Barranco, Plaça Espana...

   Sabah uçaktan indiniz, odanıza valizleri attınız, ilk iş ver elini şehri ikiye ayıran eski köprü Puentte de Triana... En afilli, en güzel Sevilla manzaralarından biri burada.
   Köprünün hemen sağında yer alan Mercado Barranco, size hem kahve, hem kahvaltı, hem tapas, hem de sandviç ve taze sebze meyve sunan ayaküstü bir pazar yeri. Karnınızı doyurup devam ettiğinizde, köprüyü geçip sağa yönelip hiç bir yere sapmadan yapacağınız 1 km’lik yürüyüş sizi değil İspanya’nın, dünyanın en güzel meydanlarından birine götürecek. Plaza Espana!

   Burası kanalları ve gondolları ile adeta Sevilla’nın Venedik’i. Maria Luisa Parkı’nın içinde yer alıyor ve Arap mimarisinden de izler taşıyan, son derece görkemli, hilal şeklindeki bir katedrale ev sahipliği yapıyor. Önünden geçen 500 metrelik kanalın üzerindeki 4 adet köprünün her biri bir İspanya Krallığı’nı temsil ediyor. (Kastilya, Aragon, Navarra, Leon). Mağribi sütunların altında, görkemli çeşmenin arkasındaki avluda her saat farklı bir Flamenko grubu dans ediyor. Kesinlikle görülmeye değer.  Plaza Espana’ya giriş ücretsiz. 

   Hop on – hop off... Kırmızı Otobüs

   Evet biraz fazla turistik ama her önemli durakta duran, Boğa Güreşleri Sarayı’nın önünden kalkan kırmızı otobüs bileti 24 saat geçerli ve içinde 5 müze girişi ile Plaza Espana gibi meydanlarda mini rehberli tur bulunduruyor. Fiyatı 21 EUR. Tabii ki bir diğer seçenek de tüm tarihi noktları yürüyrek keşfetmek. Kırmızı otobüsü, Nisan ya da Ekim gibi çok yağışlı bir mevsimde gittiyseniz tavsiye ederim.

   Barrio Santa Cruz Mahallesi

   Sevilla’nın kalbi sayılan Catedral House of Sevilla’ya ev sahipliği yapan mahalle, en güzel dükkanlar, flamenko sahneleri, küçük lokantalar, tarihi hastanelerden dönüştürülmüş müzeler, tasarım butikleri, plakçılar burada. Eski dönemlerde yahudi azınlığın yaşadığı bu nefis mahalle, portakal, turunç ağaçların gölgelediği gizli meydanları, dar arnavut kaldırımlı sarmal sokakları, tarihi sarayları ve kiliseleriyle Sevilla'nın turistik kalbi.

   Bir gününüzü mutlaka ayırmanız gereken muhteşem mimarili “Alzacar Sarayı”, 15. yüzyıla tarihlenmiş Casa de Pilates'in çarpıcı bahçesi, ünlü ressam Morillo'nun evi “Casa Morilla” ve iki farklı cepheye sahip “Ayuntamiento” (Belediye Sarayı) ve tabii ki “Flamenko Müzesi” de işte bu mahallede.

   Tüm öğleden sonranızı bu bölgede geçirmenizi tavsiye ederim.  

   Akşam Olunca Casa Memoria’da Flamenko!

   Dünyanın pek çok bölgesinde, şehrinde Flemenko gösterisi izlemiş bir gezgin olarak söyleyebilirim ki; Sevilla Bario Santa Cruz mahallesindeki “Casa de la Memoria”, görüklerim arasında en iyisi. Bir diğer tavsiye edebileceğim en güzel mekân ise gittiğimde hem gösterilerini izlemeye doyamadığım hem de mekâna hayran kaldığım “El Palacio Andaluz. Her iki şov için de biletlerinizi gitmeden önce online olarak satın almanızda fayda var, çünkü günü gününe bilet bulmak neredeyse imkansız. 


   Cumartesi

   Triana Mahallesi

   Güne nefis çingene mahallesi Triana’da dolaşarak başlayın. Duvarlarındaki porselen tabelaları ve renkli evleriyle gece gündüz farklı hssettirecek zaman dilimlerine, sokak müzisyenleri eşlik ediyor. 100’den fazla operaya ilham veren bu şehrin sokaklarında kimi zaman kendinizi Bizet’in Carmen’inde kimi zaman Rossini’nin Sevilla Berberi’nde veya Mozart’ın ünlü eseri Figaro’nun Düğünü’nü yaşarken bulabilirsiniz.

   Sevilla Katedrali (Sevilla Cathedral House)

   Kolomb’un mezarının da burada bulunduğu Katedral, dünyanın 3. büyük kilisesi. Özellikle Nisan ayındaki Paskalya (Semana Santa) törenleri esnasında şehirdeyseniz, geceleri yapılan olağanüstü görkemdeki törenler izlenmeye değer. Başlangıçta camii olarak işnşa edilen yapı, Müslümanların İspanya’yı terk etmesinden sonra kiliseye çevrilmiş. Çevresini bile gezerken onlarca fotoğraf karesi yakalayabileceğiniz gibi, çevresindeki yapılardan da çekmesi çok keyifli bir katedral. Tam Bilet: 8€, Öğrenci Bileti: 3€. 

   Torre Giralda

   1195 yılında inşa edilen Aljama Camiisi'nin magribi minaresi, rönesans ile birlikte çan kulesine çevrilmiş ve “dönen” anlamına gelen “Giralda” olarak adlandırılmış. 104 metreyi geçen dekoratif desenli tuğladan yapılmış yapının tepedeki küçük merdivenine, atla tırmanılacak genişlikteki 35 eğimli rampadan ulaşılıyor. Gerek ara katlardaki pencerelerden, gerekse tepeden Alcazar ve Barrio Santa Cruz'un muhteşem manzarasını izleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. 

   Museo de Bellas Artes de Sevilla

   Türkçe ismi ile Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi. Plaza del Museo'da 19. yüzyılda yapılmış nefis bir bina da yer alıyor. Murillo, Zurbarán, Valdés Leal gibi sanatçıların önemli eserleri yer alıyor. Günümüzde, Endülüs’te görülmesi gereken en önemli müzelerden biri olarak Kabul görüyor. Pazartesi günleri kapalı, diğer günler giriş ücreti ise 12 EUR. 

   Palacio de San Telmo

   18. yüzyılda bir denizcilik okulu olarak inşa edilen Palacio de San Telmo, yoldan geçenlerin gözlerine hitap edecek görkemli bir saray. Binanın cephelerinde, Velasquez, Murillo, Dominik rahip Bartolomeo de Las Casas gibi Sevilla’nın ünlü yerlilerinin heykellerini görebilirsiniz. Eski Minare Torre Giralda çan kulesi, Endülüs’ün başkentindeki en yüksek binalardan biridir ve bu nedenle Endülüs güneşinde boğulmuş şehre bakabileceğiniz mükemmel bir yer. 

   Gece... Katedrali En Güzel Gören Teras Bar...

   Günün tüm yorgunluğunu Hotel EME’nin Terraza Bar’ında atabilirsiniz. Ünlü EME Otel’in içinden asansör ile çıkılıyor. Hem şahane bir manzarası, hem de çok başarılı hizmetleri var. Gece 01.00’e kadar açık. 

   Pazar

   Kahve ve Yürüyüş

   Güne, dünyaca ünlü otel Alfonso’nun bahçesinde bir yürüyüş ve kahve keyfi yaparak başlayın. Ardından hemen arkasındaki nefis gül bahçesi Jardines de Christina’yı gezebilir, pazar gününün keyfini çıkarabilirsiniz. 

   Metropol Parasol

   Bu ikonik yapıyı görmeden Sevilla’dan ayrılmayın. Çünkü, Alman mimarlık ofisi J. Mayer H. Architects dünyanın en büyük ahşap strüktürü olan “Metropol Parasol” projesini hayata geçirdi. Dünyanın en büyük ahşap konstrüksiyonlu ikonik yapısı olma özelliği taşıyan Metropol Parasol büyük heyecan uyandıran fantastik görüntüsü ile İspanya’nın büyülü mimarisine bir yenilik katarak, Plaza de la Encarnacion Meydanı’na da anlam, hareket ve gölgeler kazandırdı.

   Fas’a ve Roma’ya ait kalıntıların bulunduğu ve yıllardır bir açık hava müzesi olarak ziyaret edilen Sevilla’nın tarihi kesiminde bulunan alan, ilk başta otopark olacakmış ama kazılar sonrası bulunan arkeolojik kalıntılar sebebiyle, Sevilla şehri burayı bir müze ve sosyal merkez olarak değerlendirme kararı almış.

   Proje J. Mayer Architects tarafından tasarlanarak ve hayata geçirilmiş. J.Mayer H. Mimarlık’ın, Metropol Parasol ile amacı, nötr tonlarla şehrin süper-modern yapısı ve ortaçağdan kalma çevresinin keskin kontrastı arasında bir bağ kurmaktı.

   Zengin tarihli bir şehir olan aynı zamanda iç kısımlarında eşsiz ortaçağ esintilerini barındıran Sevilla’da Metropol Parasol, bu ikonik kültürel görevinin altını çiziyor ve tarihi arkeolojik bir yeri, şık çağdaş bir kent simgesine dönüştürüyor. 

   Amacı rahatlamak ve sosyalleşmek olan ziyaretçiler için tasarlanan yapı, kentin özel bölümlerinden birini oluşturuyor. Bu yapı, farklı yerlerden gelen ziyaretçilere bütün şehri en iyi görebilecekleri bir manzara alanı da sağlıyor.

   Pazar Öğleden Sonra… Game of Thorones Burada Çekildi:

   Real Alcazar Sarayı… Veya Alcazar Bahçeleri… Sevilla'daki son öğleden sonranızı, muazzam bir tarihi zenginliği barındıran Alcazar Sarayı'na ayırabilirsiniz.

   Alcázar, Sevilla İspanya’nın Sevilla şehrinde yer alan orijinal olarak Moro kökenli Müslüman krallar için inşa edilmiş bir kraliyet sarayı. İspanya’da ve İber Yarımadası’nda halen ayakta kalan Müdeccen mimari stile sahip en güzel ve etkileyici yapı olarak kabul ediliyor. 

   İçi de bahçeleri de olağanüstü güzellikte. Bugün müze olarak ziyarete açık olan sarayın duvarlarını süsleyen motifler ve işlemeler son derece ince bir işçiliğin günümüze yansıması olarak dikkatleri çekiyor. Pek çok özelliği ile Granada şehrinde inşa edilen El Hamra Sarayı'na benzetilen Alcazar Sarayı'nı dolaşırken şehirde yaşamış tüm eski medeniyetlerden birer parçaya rastlamak mümkün.

   Eğer sarayın girişinde saatlerce sıra beklemek istemiyorsanız; online bilet almanız şart. Resmi bilet satışı, sarayın internet sitesinden yapılıyor. Yer gözükmese de gidene kadar her gün kontrol edin, her gün turlardan artakalan en az 300 yeni bileti online satışa açıyorlar. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   netice ilgen

   👏🏻👏🏻👏🏻

   Yorum Yap

   Endülüs hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam