Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Endülüs'te Rengin ve Ritmin Peşinde

   İspanya’nın güneyinde yer alan Endülüs özerk bölgesi, engin bir medeniyet tarihine ve zengin bir müzik kültürüne sahip.

   Sıcak Kanlı İnsanların Diyarı

   Sevilla, Malaga, Granada, Ronda ve Cordoba… 

   İspanya’daki 17 özerk bölgeden biri olan Endülüs bölgesinin incileri. İspanya’nın en güneyinde yer alan ve yerel dilde Andalucia olarak bilinen bölgede bize çok benzeyen sıcakkanlı insanlar yaşıyor.

   Emeviler, oluşturdukları sosyal sistem sonucunda; bilim, teknoloji ve inşaat alanında dünya tarihine büyük bir katkı sağladılar. 

   Kültür Merkezi, Sevilla

   Sevilla, İspanya’nın en önemli sanat ve kültür merkezlerinden biri olarak kabul görüyor. Tarihî sokakları, görkemli yapılarıyla Endülüs uygarlığının tüm izlerini yansıtan Sevilla, yemek kültürü ve Sevillans adı verilen danslarıyla dikkat çekiyor. İspanyol ve Arap kültürünün karışımından oluşan farklı bir lezzet anlayışı olan kentte, restoranlar en az müzeler kadar ilgi görüyor. 

   Güneş Sahilleri’nin İncisi, Malaga 

   Costa del Sol denilen Güneş Sahilleri üzerine kurulu Malaga, Kuzey Afrika sahiline 130 km uzaklıkta bir liman şehri. Tarihî şehrin kurulduğu Gibralfaro yani Tarık’ın Feneri olarak bilinen tepede Finikeliler'den Endülüsler'e kadar pek çok kalıntı görmek mümkün. En önemlisi ise 11. yüzyılda yapılan Gibralfaro Kalesi. Şehrin en çok turist çeken yeri, içerisinde Malaga’nın en meşhur restoranı El Pimpi’nin, Picasso Müzesi’nin bulunduğu ve Merced Meydanı'na çıkan trafiğe kapalı yoldur. Ayrıca İspanya’nın en popüler plajları Malagueta, Palo ve Pedregalejo, Malaga’nın gözbebeği olarak kabul ediliyor. Sevilla’ya göre daha çok İspanyol damak tadının hâkim olduğu Malaga mutfağı, tapas, paella ve deniz ürünleri konusunda dünya çapında bir üne sahip.

   Sınırsız Alternatifler, Cordoba

   İspanya’ya yerleşen Arap uygarlığının başkenti olarak kabul edilen Cordoba, daracık sokaklarıyla labirent izlenimi veren bir şehir.

   10. yüzyıl boyunca Kahire ve Bağdat ile birlikte dönemin en önemli bilim merkezi olarak kabul edilen Cordoba, Paris ve Roma gibi şehirleri bile geride bırakarak Avrupa’nın "kültür başkenti" oldu. Günümüzde sadece Arap kültürünün değil Yahudi kültürünün de izlerini önemli ölçüde taşıyor. Dar ve dolambaçlı sokaklardan oluşan Yahudi Mahallesi Juderia, mimari yapısıyla küçük Fas olarak tanınıyor. Dünyanın 3. büyük camisi olan Mezquita, Alcazar Sarayı, Musevi Mahallesi, Medina Azahara Harabeleri ve antik Roma şehir surları şehrin önemli turistik alanları. Ayrıca her yıl mayıs ayında düzenlenen Taraça Festivali, şehre turistlerin akın etmesine neden oluyor. 

   Kırmızı Saray, Granada

   Duvarları kızıl-kahve kil tuğlalardan oluşan, Avrupa’nın en büyük İslam eserlerinden Elhamra Sarayı’nın olduğu şehir, lezzetli tapasları ve Flamenko şovlarıyla tanınıyor. 250 yıldan fazla ayakta kalan bu Emevi şehrinde, Sierra Nevada Dağları’nın eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz. Kraliyet mezarlığı Capilla Real, çay evleri, 11. yüzyıldan kalan Banos Arabes hamamları ve Flamenko’nun doğum yeri olarak kabul edilen eski çingene semti Sacromonte şehrin en önemli turistik yerleri olarak dikkat çekiyor.

   İkiye Bölünmüş Şehir Ronda

   Uçurumun Kenarında Yaşamak
   Ronda, Malaga’ya yakın olması bakımından hava yoluyla Endülüs’e giden turistlerin ikinci tercihi konumunda. Bu şehir dağlık, sıra dışı coğrafyasıyla dikkat çekiyor. Derin kanyonu ve  uçurumun kenarına yapılmış beyaz badanalı evleri gezginlerin bir yağlıboya tablodaymış hissine kapılmalarına neden oluyor. Kayalardan aşağıya yuvarlanacakmış gibi duran evler, günümüzde otel ve restoran olarak kullanılıyor. Ronda’nın tarihçesi Neolitik Çağ'a kadar uzanıyor.

   Romalıların, Vizigotların ve Endülüsler’in hüküm sürdüğü, El Tajo Kanyonu’nun ikiye böldüğü şehir, arnavut kaldırımlı sokakları ve köprüleri ile farklı bir deneyim sunuyor. Ayrıca İspanya’nın en eski arenalarından birisi olan Plaza de Toros Arenası da Ronda’da bulunuyor. Bu arenada ilk boğa güreşinin 1785 yılında yapıldığı biliniyor. Şehirde ayrıca Santa Maria La Mayor Kilisesi, Mondragon Sarayı, Şarap Müzesi ve eski köprü turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İspanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam