Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En Yaratıcı Sürgün Adası

   Victor Hugo'nun Guernsey Adası'ndaki ilham yuvası: Hauteville Evi

   Fransız edebiyatının en önemli isimlerinden Victor Hugo, dünya edebiyat tarihine damga vuran kitaplarının yanı sıra, yıllarca sürgün hayatı yaşamasına neden olan politik duruşuyla da tanınıyor. 83 yıllık ömrüne Notre Dame’ın Kamburu, Sefiller, Bir İdam Mahkûmunun Son Günü gibi unutulmaz eserlerin dışında çok sayıda şiir ve oyunu da sığdıran Hugo, hayatı boyunca ezilenlerin yanında durmayı ilke edinmiş ve bunun acı sonuçlarına göğüs germeyi başarmış büyük bir yazar. Şüphesiz bu yaratıcılığında, sahip olduğu sıra dışı yeteneğin yanında, haksızlığa tahammül edemeyen yapısının ve bu yüzden yaşadığı sürgün hayatının da büyük payı var. III. Napolyon’un 1851’de yaptığı askeri darbeyi eleştirerek III. Napolyon’u vatana ihanetle suçladığı için önce Fransa’dan sürgün edilen Victor Hugo, kraliyet karşıtı bir gazeteye destek verdiği için Brüksel ve Jersey’den de sınır dışı edilince Normandiya açıklarında bir ada olan Guernsey’e yerleşir ve hayatının on beş senesini bu ıssız ama ona göre hayranlık uyandırıcı adada geçirir.

   Guernsey’deki bir aylık çalışma Paris’teki bir yıla bedel

   Hugo’nun Guernsey’de geçirdiği yıllar hem kendisi hem de edebiyat tarihi açısından özellikle önemli. Yazdığı mektuplardan birinde sürgünün kendisini yalnızca Fransa’dan değil, neredeyse dünyadan ayırdığını dile getirmesine karşın, yazarın en büyük eserlerinden biri olan Sefiller’i Paris’in ihtişamlı atmosferinden uzak kaldığı bu mahrumiyet adasında geçirdiği yıllarda kaleme alması bunun en somut kanıtlarından biri olsa gerek. Zaten yazar da, arkadaşı Auguste Vacquerie’ye yazdığı bir başka mektupta, adada geçirdiği bir aylık dönemin çalışma verimliliği açısından Paris’teki bir yıla bedel olduğunu ifade etmiş, “Kendimi bu yüzden sürgün ediyorum,” diye eklemiştir.


   Exilium vita est: Hayat bir sürgündür

   Guernsey’e gelişinden bir süre sonra kitaplarından elde ettiği gelirle burada bir ev satın alan Victor Hugo, Hauteville adını verdiği bu evi yaklaşık altı sene boyunca büyük bir özen göstererek dekore eder. Geçtiğimiz aylarda, uzun bir çalışma sürecinin ardından aslına uygun olarak restore edildikten sonra ziyarete açılan ev, bugünlerde adanın en çok ilgi gösterilen yerlerinden biri. Her köşesi zevk sahibi bir insanın emeklerini gözler önüne seren Hauteville’in, duvarları portrelerle dolu olan ve içinde küçük bir bilardo masasının da bulunduğu giriş katında, pahalı el örmesi halılarla kaplı Kırmızı Salon’da, dönemin ve daha da önemlisi Victor Hugo’ya özgü zarif beğeninin izini sürmek mümkün. Evin yemek odasının kapısının üzerine asılı “Hayat bir sürgündür” sözü ise, yazarın hayata bakış açısını gözler önüne seren en anlamlı cümlelerden biri olarak akıllara kazınıyor.

   Victor Hugo’nun camdan sarayı: Kristal Oda

   Fakat asıl ilgi odağı, Hauteville’in en üst katında yer alan ve Londra’daki Crystal Palace’tan ilham alınarak tasarlanan Kristal Oda. Çünkü burası, Victor Hugo’nun iki yüz yıl öncesinden bugüne dek süren edebi ölümsüzlüğünü kâğıtların üzerine bir nakış gibi işlediği yer. Yazarın bir zamanlar cam pencerelerin ardında uzanan denize bakarak zihninin kıvrımlarından dökülüp gelen kelimeleri bu odada kaleme aldığını, kimi zaman düşüncelere dalıp duraksadığını hayal etmek insanın içini anlatılması güç hislerle ve tuhaf bir hayranlık duygusuyla dolduruyor.

   Gönüllü Sürgünlük

   Sabahlarını Kristal Oda’da çalışarak geçiren yazar, günün geri kalanını metinlerine ilham kaynağı olan ıssız koylarda yüzüp, uzun doğa yürüyüşleri yapmaya ayırır. Guernsey’de geçirdiği on beş yıl Hugo için şüphesiz hüzünlü ve özlem dolu bir süreç olsa da yazarın insanlık tarihine armağan ettiği büyülü cümlelerin burada kâğıda döküldükleri düşünüldükçe insan, dünyada iyi ki Guernsey diye bir yer var ve iyi ki Victor Hugo’nun on beş yılını orada geçirmesi gerekmiş, diye bencilce bir düşünceye kapılmadan edemiyor. 

   Bir Ağaç ile Yaşayan Miras

   Evin bahçesinde yer alan ve Victor Hugo’nun Avrupa Birleşik Devletleri Meşesi (the United States of Europe Oak) adını verdiği ağaç, yemyeşil dallarıyla gökyüzüne uzanıyor. Onu diken ellerin anısını yaşatan bu ağaç, bugün hâlâ zamana meydan okumak istercesine hayat dolu. 

   Photo Credit

   www.visitguernsey.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam