Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En İzole Adası: Sentinel

   Okyanusun ortasında, gizemleri ve yaşantıları hâlâ çözülememiş ilkel bir kabile

   Deniz, kum, güneş, yemyeşil ağaçlar ve daha fazlası. Hint Okyanusu’nun kuzeydoğusundaki Bengal Körfezi’nde bulunan Sentinel Adası, sahip olduğu bu güzelliklerle bir tatil beldesinde aranan her türlü doğal lükse sahip. Tabii, adanın dışarıdan hiçbir yabancıyı kabul etmeyen ve dış dünyadan tamamen izole bir yaşam sürdüren yerel halkını saymazsanız!

   Dünyanın En Yalıtılmış Kabilesiyle Tanışın

   Andaman Takımadaları’nın bir parçası olan Sentinel Adası’nda yaşayan kabile hakkında kimse pek fazla bilgi sahibi değil, ancak uzmanlara göre ada halkının tarihi altmış bin yıldan eski. Dünyanın en yalıtılmış kabilesi sayılan Sentineller, yıllardan beri adadaki hayatı gözlemlemek isteyen yabancıları reddederek kendilerini rahatsız eden her şeye oklarını doğrultuyorlar. Avcı toplayıcı bir yapısı olan topluluğun nüfusunun 50 ila 150 kişi arasında olduğu tahmin ediliyor, zira ada ağaçlarla kaplı olduğundan yaşayan kişi sayısını anlamak mümkün değil. 

   Bilinmeyene Duyulan Merak

   Aslında ada halkının modern dünyayla imtihanının başlangıcı 19. yüzyıla dayanıyor. 1867 yılında bölgede karaya oturan bir Hint ticaret gemisindeki 86 yolcu ve 20 mürettebattan oluşan grup, Sentinellerin saldırgan tavırları karşısında şaşkına dönmüş ve Kraliyet Donanması tarafından kurtarılıncaya dek kendilerini kabileden korumaya çalışmak zorunda kalmışlar. 


   1880 yılına gelindiğinde Maurice Vidal Portman adında bir deniz subayının liderliğindeki silahlı bir İngiliz birliği adaya ayak basmayı başarmış ve yaşlı bir çift ile dört çocuktan oluşan altı kişilik bir grubu adadan kaçırarak onları Andaman ve Nikobar adaları birlik bölgesinin başkenti olan Port Blair’e götürmüşler. Amaçları bu gizemli kabile hakkında çeşitli bilgiler toplamakmış fakat ne yazık ki yaşlı çift burada hayatını kaybetmiş ve hayatta kalan çocukları yanlarında bir sürü hediyeyle yeniden adaya bırakmışlar. Portman ve ekibi adaya olan ziyaretlerini takip eden yıllarda sürdürdülerse de “modern dünya” nihayet bu ziyaretlerin yerel halka zarar verdiğini kabullenmiş ve buna bir son vermenin onlar için daha iyi olacağına karar verilmiş. 

   Sonuçsuz Kalan Ziyaretler

   Yaklaşık yüz yıl sonra, 1967 yılında Hint antropolog Triloknath Pandit önderliğinde de adaya çok sayıda sefer yapılmış. Amaç yine ada halkıyla kaynaşarak onların yaşantısını keşfetmekmiş fakat bu girişimler, yerel halka verilen hindistancevizi, balık, şeker, muz gibi hediyelerin ötesine geçerek onlarla bir iletişim kurmaya yardımcı olmamış. 

   1981 yılında ada açıklarında karaya oturan bir yük gemisinin mürettebatı da Sentinellerin hışmına uğrayan bir başka grup. Gemide kurtarılmayı bekledikleri sırada fırtına nedeniyle gecikme yaşanınca kendilerine saldırma hazırlığı içindeki yerlilerden ancak işaret fişekleri, balta ve borularla onları korkutarak kurtulabilen mürettebat, helikopter aracılığıyla gemiden tahliye edilmiş. 

   İlk ve Son Etkileşim

   Sentinellerle ilk ve son gerçek temas 1991 yılında adayı ziyaret eden bir başka antropolog ekip tarafından sağlanmış. Bu son teşebbüs ada halkı tarafından saldırılarla karşılanmadan yapılan yeni bir hediye seremonisi şeklinde gerçekleşmiş fakat daha sonra Hint hükümeti, binlerce yıldır izole bir hayat sürdüren ada halkının dış dünyadan gelebilecek mikroplara karşı dirençsiz oldukları düşüncesiyle adaya yapılan her türlü ziyareti yasaklamış.

   Helikoptere Okla Saldırı

   2004 yılına gelindiğinde, kabilenin, Hint Okyanusu'ndaki büyük depremin ardından yaşanan tsunami dalgasından etkilenip etkilenmediğini incelemek üzere adaya gönderilen keşif helikopteri, Sentineller tarafından yeni bir ok yağmuruyla karşılanmış. Tabii bu sırada ada halkının tsunamiden korunmayı bir şekilde başardığı da anlaşılmış.

   Yıllar geçse de Sentinellerin dış dünyaya olan tavrında herhangi bir değişiklik olmamış. 2006 yılında ada çevresinde kaçak balıkçılık yapmak için bulunan iki balıkçı halk tarafından saldırıya uğrayarak hayatlarını kaybetmişler. Adamları adadan almak için giden helikopterler yine okların hedefine girince, görevli ekip balıkçıları adada bırakarak bölgeden ayrılmış.

   Bilinmeyen Suçlular

   Adayla ilgili bilinen son olay geçtiğimiz sene dünyada hayli ilgi çekmeyi başardı. Hıristiyanlığı yayma niyetiyle, yasak olmasına rağmen gizli gizli adaya giden Amerikalı misyoner John Allen Chau, Sentinellerin oklarıyla hayatını kaybetti. Bölgedeki yerel balıkçılarla anlaşarak yasadışı bir şekilde adayı ziyaret eden adamın cenazesi ise daha önceki pek çokları gibi adadan alınamadı. Hint polisi "bilinmeyen kabilelere" karşı bir cinayet davası açtı ve dava, Chau'nun adaya ulaşmasını sağlayan yedi balıkçının tutuklanmasıyla sonuçlandı.

   Sentineller, bin yıllardır olduğu gibi bugün de dünyadan izole bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar. Görünen o ki kabilenin istediği de kendi küçük adalarında "olağan" yaşantılarını sürdürmekten fazlası değil.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Sentinel hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam