Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Doğanın Kalbinde Otantik Bir Kültür; Oaxaca

   Tarihî kalıntıları, oymacılık zanaati, pelesenk ağaçları ve daha birçok güzelliğiyle Meksika'nın Oaxaca bölgesine bir yolculuğa çıkıyoruz.

   Rengârenk, Hareketli ve Huzurlu

   Meksika'nın güneybatısında bulunan Oaxaca bölgesi, tarihî ve kültürel zenginlikleri, mutfağı ve doğasıyla her açıdan görülmeye ve deneyimlemeye değer bolca seçenek sunuyor. Kelime anlamı "tohumun toprağı", okunuşu Wa-ha-ka olan bölgenin aynı adı taşıyan en gelişkin şehri Oaxaca, rengârenk sokakları, dopdolu çarşıları, görkemli barok kiliseleri ve Old Town bölgesiyle oldukça etkileyici. 1987'de UNESCO Dünya Mirası listesine kabul edilmiş olan Oaxaca hâli hazırda bu listede yer alan birçok sit alanı, arkeolojik ve mimari değere ev sahipliği yapıyor.

   Oaxaca'da Tarih Yolculuğu

   Tarihi 16. yüzyıla dayanan Oaxaca'da, Meksika'nın sömürge döneminden bugüne geçirmiş olduğu tarihsel aşamaların izlerini taşıyan yapıları görmek mümkün. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan Barok stildeki Templo de Santo Domingo Kilisesi, Constitucion Meydanı, Hükümet Sarayı gibi yapılar görülmesi gereken yerlerden. Özellikle Santo Domingo Katolik Kilisesi, tarihi boyunca kilise, kışla ve manastır olarak işlev görmüş olan hem dışarıdan hem içeriden incelemeye değer işçiliğe sahip bir yapı.

   Monte Alban 

   UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Monte Alban (Beyaz Dağ), bölgenin 2000 yıl kadar evvel ev sahipleri olan Zapotekler’den bugüne ulaşmış bir arkeoloji harikası. Zapotek halkının korunma amaçlı olarak ve inşa ettiği, askerî başkenti olan Monte Alban’da piramitlere tırmanarak bambaşka bir dünyanın içinden manzarayı seyredebilir, Zapoteklerin şehrini selamlayabilirsiniz.

   Mitla Harabeleri  

   Oaxaca’daki bir diğer önemli arkeolojik alan ise Mitla Harabeleri. Monte Alban’a nazaran şehrin biraz daha uzağında konumlanan Mitla, yine Zapotekler’in inşa ettiği ve tören merkezi olarak kullandıkları bir bölge. Mimarisinde, yaşam ve ölümün ayrılmaz bir bütün olduğu fikrinin sergilendiği söylenegelen Mitla’da mozaikleri ve harç kullanılmadan birbirine kenetlendirilmiş taşlarla inşa edilmiş yapıları incelemek arkeolojiye meraklı olanların kaçırmaması gereken bir fırsat olacaktır.
   Mitla yolu üzerinde durup seyretmek isteyeceğiniz bir diğer doğa harikası ise Hierve al Agua. Uzaktan baktığınızda donmuş bir şelale izlenimi veren kayalık, doğanın şahane illüzyonlarından birini gözler önüne seriyor. 

   Bilge Ağaç Tule 
   Mitla’ya doğru giderken yolunuzun üzerinde Santa Maria de El Tule meydanı da ziyaret etmeden dönmemeniz gereken yerlerden. Zira burada dünyanın en bilge ağacı sizi bekliyor olacak. 2000 yaşını aşmış, Ahuehuete yani Tule Ağacı burada bulunuyor. Dünyanın hem en yaşlı hem de en iri ağacı olan Tule’nin çapı öylesine geniş ki etrafını sarabilmek için onlarca insanın yan yana gelmesi gerekiyor.
   Oaxaca’ya Mart-Nisan döneminde giderseniz karşılaşacağız bir diğer güzellik de Pelesenk ağaçları olacak. Mart’ta çiçeklenen bu ağaçların mavi ile mor arası rengine, tonlarına hayran kalmamak elde değil.

   Zanaatin Beşiği 
   Oaxaca’da gelişmiş olan ve Meksika folklorüne has bir zanaat olan ahşap oymacılığı dün de bugün de bölge için büyük önem taşıyor. Manuel Jimenez bu zanaatin öncüsü olarak biliniyor. Onun başlattığı oymacılık zanaati, bugün ülkenin birçok yerinde önemli bir gelir kaynağı olarak da devam ediyor. Otantik desenler ve detaylarla çoğunlukla hayvan figürlerinin işlendiği ahşap objeler, Oaxaca’dan dönerken yanınızda götürebileceğiniz en güzel hatıralardan biri olacaktır.
   Rengârenk ve iri desenleriyle meşhur Oaxaca tekstil ürünleri köklü bir geleneğe sahip. Bu dokumacılık geleneğini tanıtmak ve geçmişin gelenekleriyle bugünü buluşturmak amacıyla sergilere ev sahipliği yapan Oaxaca Tekstil Müzesi de meraklıların gözlerini kamaştıracak desen ve detaylarla süslü kumaşların, dokuma işlerinin görülebileceği önemli bir kültür mekânı. 

   Gastronomik Şahane Oaxaca  
   Hâli hazırda lezzetleriyle dünyaya nam salmış olan Meksika’nın gastronomik anlamda en önde gelen bölgesi Oaxaca. Oaxaca’nın en meşhur çarşılarından biri de Benito Juarez. Burada Oaxaca ve Meksika’nın yerel ürünlerini, geleneksel lezzetlerini tatma şansını yakalayabilir ve çarşının dinamik atmosferinin keyfini çıkarabilirsiniz. November 20 ve Mercado de la Merced gibi çarşılarında da Oaxaca kültürünün yanı sıra geleneğinin detaylarını öğrenebilir hatta bazı çarşılarda akşam yemeği yeme fırsatı da bulabilirsiniz.
   Gastronomi konusunda oldukça iddialı olan bu bölgede denemeniz gereken lezzetlerin başında “mole” adı verilen sos geliyor. Bu bölgede keşfedilen mole’nin içerisinde yok yok! Çikolatadan tutun da domatese kadar bir çok malzemenin birleşiminden oluşan mole’nin çok fazla da çeşidi var.
   Oaxaca pizzası olarak da bilinen tlayudas, tarçınlı ve Oaxaca çikolatalı chocolate caliente gibi lezzetleri de buraya gelmişken tatmadan dönmemeniz gerekiyor. Bir de çekirge atıştırmalık geleneği var ama orası da artık cesur bünyelere kalmış. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Meksika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam